Rijkaard harmadik kísérlete

-LABDARÚGÁS- A Barcelonánál továbbra is bíznak a holland vonalban. Johann Cruyff és Louis Van Gaal után egy újabb „tulipánra”, Frank Rijkaardra bízták a csapatot. A katalánok szerint ez jó ómen, hiszen anno Cruyff is újonc edzőként nyitott Barcelonában, és végül, amit lehetett, azt elhódította a gárdával.

Szabó Martin
2003. 07. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Johann Cruyff 1987-ben az Ajax Amsterdammal, első éves edzőként azonnal a KEK-győzelemig vitte, majd két év múlva már a Barcelonával hódította el Európa akkori második számú trófeáját. Katalóniában mostanság azt remélik, hogy a történelem megismétli önmagát. Frank Rijkaardot ugyanis június 23-án kinevezték a Barca edzőjének. Az újonnan megválasztott elnök, Joan Laporta ugyanis benne látja az eredményesebb jövőt.
– Rijkaard tisztában van a klub céljaival, ismeri és követi a Barcelona filozófiáját – vélekedett Laporta. – Bízom benne, hogy sok sikerrel örvendezteti meg a szurkolóinkat. Mindenképp őt akartam a kispadra. Több alternatíva is létezett, szerencsére azonban sikerült Rijkaardot Barcelonába csábítanom.
A Milan egykori sztárja is lelkendezett. Közvetlenül a kinevezése után a Barcelona honlapján így nyilatkozott: „Büszke vagyok arra, hogy a világ legjobb klubjához szerződhettem. Ez egy új csapat első napja. Nem jó, nem szerencsés viszszanézni a múltba, mindannyian tudjuk, milyen volt a klub utolsó néhány éve. Ezt jobb híján elfogadjuk, de most egy új időszak kezdődik.”
Rijkaardnak ez lesz a harmadik állomáshelye edzőként, és ha abból indulunk ki, hogy már 1995-ben visszavonult az aktív játéktól, ez valóban nem sok. A középpályás nyolc évvel ezelőtt Bajnokok Ligáját nyert az Ajaxszal, és utána három évig nem dolgozott a futballban. Aztán az 1998-as világbajnokságot követően újra feltűnt, némi meglepetésre a holland szövetség rábízta a válogatott irányítását, s felkérte, hogy készítse fel a csapatot a 2000-ben rendezendő hazai Európa-bajnokságra. Elődje, Guus Hiddink pazar csapatot hagyott rá, a gárda a franciaországi vb-n a negyedik helyen végzett. Rijkaarddal szemben nagy volt az elvárás, ráadásul első évesként úgy tűnt, kemény fába vágta a fejszéjét.
Hollandia a rendező jogán mentesült ugyan a selejtezőktől, ám számos előkészületi mérkőzésen kellett bizonyítania az erejét. Igen ám, csakhogy ez nem sikerült. Rijkaard 1998. július 16-án vette át a nemzeti tizenegyet és 2000 márciusáig egyetlen győzelmet sem jegyzett… A tulipános válogatott sorrendben 11 mérkőzésén maradt nyeretlen és pár hónappal az Eb nyitánya előtt a holland közvélemény a pokolba kívánta őt. Rijkaardot a németek elleni 2-1-es győzelem mentette meg. Akkor így vallott erről: „A győzelem után megkönnyebbültem, de nem magam, hanem a játékosaim miatt. A németek elleni siker sokat javított az otthoni megítélésemen, már kevesebb kritikát hallottam, mint korábban.”
Az Eb nyitányáig két év alatt 35 játékost próbált ki, a kritikusai tehát főképp azért piszkálhatták, mert alapcsapatának még a körvonalait sem lehetett látni. Aztán a tornán Rijkaard rácáfolt a kétkedőkre, Hollandia az elődöntőig menetelt, ahol Olaszország egy máig emlékezetes találkozón csupán 11-esekkel állította meg. A narancsmezesek öt (!) büntetőt hagytak ki, ebből kettőt a rendes játékidőben. Rijkaard tehetetlenségében a kiesést követően azonnal lemondott. „Szeretném megköszönni valamennyi játékosom segítségét – mondta. – Eredményt akartam elérni, s a csapat meg is érdemelte volna a sikert. Amikor szövetségi kapitány lettem, egy célt tűztem ki: meg kell nyerni az Európa-bajnokságot. Ez nem sikerült, így ideje, hogy új edző kerüljön a válogatott élére.”
A torna után egy évvel, 2001 augusztusában elvállalta az éppenhogy élvonalban maradt Sparta Rotterdam irányítását, de elbukott: 56 évnyi első osztályú tagságot követően az ő irányítása mellett esett ki a Sparta. Lemondása előtt Rijkaardot halálosan megfenyegették, egy pisztolygolyót tartalmazó borítékot kapott, mondván, jobb lesz, ha elhagyja Rotterdamot. Az idén először februárban hallatott magáról a holland mester. Hírbe hozták a Wolfsburggal, de végül nem szerződött Németországba.
Rijkaard tehát minössze kétévnyi holland kapitánykodást és egy szezonnyi klubedzősködést követően vállalt most munkát Barcelonában, de nem érez félelmet: „Másfél évtizedes futballkarrier pótolhatja egy edző esetleges kvalitásbéli hiányait” – mondta.
Az pedig vitathatatlan, hogy játékosként pazarul tette a dolgát, az Ajaxban, a Milanban és a holland válogatottban egyaránt maradandót alkotott. Most a Nou Camp kispadján bizonyíthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.