Johann Cruyff 1987-ben az Ajax Amsterdammal, első éves edzőként azonnal a KEK-győzelemig vitte, majd két év múlva már a Barcelonával hódította el Európa akkori második számú trófeáját. Katalóniában mostanság azt remélik, hogy a történelem megismétli önmagát. Frank Rijkaardot ugyanis június 23-án kinevezték a Barca edzőjének. Az újonnan megválasztott elnök, Joan Laporta ugyanis benne látja az eredményesebb jövőt.
– Rijkaard tisztában van a klub céljaival, ismeri és követi a Barcelona filozófiáját – vélekedett Laporta. – Bízom benne, hogy sok sikerrel örvendezteti meg a szurkolóinkat. Mindenképp őt akartam a kispadra. Több alternatíva is létezett, szerencsére azonban sikerült Rijkaardot Barcelonába csábítanom.
A Milan egykori sztárja is lelkendezett. Közvetlenül a kinevezése után a Barcelona honlapján így nyilatkozott: „Büszke vagyok arra, hogy a világ legjobb klubjához szerződhettem. Ez egy új csapat első napja. Nem jó, nem szerencsés viszszanézni a múltba, mindannyian tudjuk, milyen volt a klub utolsó néhány éve. Ezt jobb híján elfogadjuk, de most egy új időszak kezdődik.”
Rijkaardnak ez lesz a harmadik állomáshelye edzőként, és ha abból indulunk ki, hogy már 1995-ben visszavonult az aktív játéktól, ez valóban nem sok. A középpályás nyolc évvel ezelőtt Bajnokok Ligáját nyert az Ajaxszal, és utána három évig nem dolgozott a futballban. Aztán az 1998-as világbajnokságot követően újra feltűnt, némi meglepetésre a holland szövetség rábízta a válogatott irányítását, s felkérte, hogy készítse fel a csapatot a 2000-ben rendezendő hazai Európa-bajnokságra. Elődje, Guus Hiddink pazar csapatot hagyott rá, a gárda a franciaországi vb-n a negyedik helyen végzett. Rijkaarddal szemben nagy volt az elvárás, ráadásul első évesként úgy tűnt, kemény fába vágta a fejszéjét.
Hollandia a rendező jogán mentesült ugyan a selejtezőktől, ám számos előkészületi mérkőzésen kellett bizonyítania az erejét. Igen ám, csakhogy ez nem sikerült. Rijkaard 1998. július 16-án vette át a nemzeti tizenegyet és 2000 márciusáig egyetlen győzelmet sem jegyzett… A tulipános válogatott sorrendben 11 mérkőzésén maradt nyeretlen és pár hónappal az Eb nyitánya előtt a holland közvélemény a pokolba kívánta őt. Rijkaardot a németek elleni 2-1-es győzelem mentette meg. Akkor így vallott erről: „A győzelem után megkönnyebbültem, de nem magam, hanem a játékosaim miatt. A németek elleni siker sokat javított az otthoni megítélésemen, már kevesebb kritikát hallottam, mint korábban.”
Az Eb nyitányáig két év alatt 35 játékost próbált ki, a kritikusai tehát főképp azért piszkálhatták, mert alapcsapatának még a körvonalait sem lehetett látni. Aztán a tornán Rijkaard rácáfolt a kétkedőkre, Hollandia az elődöntőig menetelt, ahol Olaszország egy máig emlékezetes találkozón csupán 11-esekkel állította meg. A narancsmezesek öt (!) büntetőt hagytak ki, ebből kettőt a rendes játékidőben. Rijkaard tehetetlenségében a kiesést követően azonnal lemondott. „Szeretném megköszönni valamennyi játékosom segítségét – mondta. – Eredményt akartam elérni, s a csapat meg is érdemelte volna a sikert. Amikor szövetségi kapitány lettem, egy célt tűztem ki: meg kell nyerni az Európa-bajnokságot. Ez nem sikerült, így ideje, hogy új edző kerüljön a válogatott élére.”
A torna után egy évvel, 2001 augusztusában elvállalta az éppenhogy élvonalban maradt Sparta Rotterdam irányítását, de elbukott: 56 évnyi első osztályú tagságot követően az ő irányítása mellett esett ki a Sparta. Lemondása előtt Rijkaardot halálosan megfenyegették, egy pisztolygolyót tartalmazó borítékot kapott, mondván, jobb lesz, ha elhagyja Rotterdamot. Az idén először februárban hallatott magáról a holland mester. Hírbe hozták a Wolfsburggal, de végül nem szerződött Németországba.
Rijkaard tehát minössze kétévnyi holland kapitánykodást és egy szezonnyi klubedzősködést követően vállalt most munkát Barcelonában, de nem érez félelmet: „Másfél évtizedes futballkarrier pótolhatja egy edző esetleges kvalitásbéli hiányait” – mondta.
Az pedig vitathatatlan, hogy játékosként pazarul tette a dolgát, az Ajaxban, a Milanban és a holland válogatottban egyaránt maradandót alkotott. Most a Nou Camp kispadján bizonyíthat.
Orbán Viktort kérdezi Bayer Zsolt és Ambrózy Áron
