A logikánál nincs hasznosabb

Tegnapi hír szerint elmarad a Nemzetközi Sakkszövetség világbajnoki címéért kiírt páros mérkőzés az ukrán Ruszlan Ponomarjov és az orosz Garri Kaszparov között, mert a szervezők az ukrán Ponomarjovval nem tudtak megállapodni a részletekben. A találkozó győztese mérkőzhet(ne) az egyesített világbajnoki címért a Lékó Péter és az orosz Vlagyimir Kramnyik közötti klasszikus világbajnoki találkozó nyertesével, ám erre a meccsre még nem sikerült a jogtulajdonos Einstein csoportnak megfelelő támogatót találnia. Budapest a kormány támogatását élvezve jelezte, hogy készen áll a rendezésre, ám kérdés: lesz-e mérkőzés, lesznek-e mérkőzések?

Malonyai Péter
2003. 08. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-SAKK-
Kállai Gábor, a Magyar Sakkszövetség szakmai igazgatója szerint az események ezúttal is igazolják, hogy a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) lépései igencsak kiszámíthatatlanok, amivel nem igazán erősíti a sportág egyébként újra növekvő népszerűségét.
– A jaltai Ponomarjov–Kaszparov mérkőzés előkészületei szépen haladtak, már az is nyilvánosságra került, hogy az ukrán és az orosz államfő, Kucsma és Putyin nyitja meg a párharcot, amikor most közbeszólt Ponomarjov. A Lékó–Kramnyik meccsel is ugyanez a helyzet, Budapest készen áll a rendezésre, a szervezők ugrásra készen várják, hogy munkához láthassanak, de most nekik is várniuk kell, hiszen nincs együtt a díjalap – mondja Kállai Gábor.
– Ritka dolog, hogy egy sportágban éppen a csúcson hibáddzon a szervezés.
– Ritka, de ezek szerint megesik. Pedig egy világbajnoki döntő nem csupán az elitről szól, több mint százmillió emberhez jut el a híre, rajongók tízezrei, ha nem százezrei játsszák le a partikat; ünnep lehetne egy-egy döntő, ha minden simán menne. Így is az lesz, ha összejön minden, ám bennünk, akiknek szinte mindenünk a sakk, marad egy kis keserűség.
– Talán nem tévedek, ha arra gondolok, hogy alapvetően a pénz körül akadnak gondok.
– Hogy Ponomarjov miért nem állapodott meg, azt nem tudom, ám ami Lékó mérkőzését illeti, ott tényleg a pénz hiányzik. Kellene egy támogató, aki a nevét és a pénzét adja a meccshez, legyen elég annyi, hogy keressük őt.
– Remélem, megtalálják, már csak azért is, mert ha nálunk játszhatna Lékó és Kramnyik, az újabb lendületet adhat a honi sakkozásnak. Akár az egeket ostromolhatnánk, hiszen Lékó döntője, a tizenévesek európai és világelsősége jóvoltából már így sem állunk rosszul.
– Nem beszélve az olimpiai ezüstről, amelyről a legtöbbet beszélnek az emberek, ám én a legbüszkébb arra vagyok, hogy az európai szövetség összesített ranglistáján már esztendők óta az első ötben vagyunk, s annak is örülök, hogy a magyar sakk jelenlegi legjobbjai az egész országot képviselik, hiszen Lékó szabadkai születésű szegedi versenyző, Polgár Jutka budapesti, Almási miskolci, Ács pécsi, Gyimesi kecskeméti, Béres pedig egy kis faluból, Katymárról származik, és a sort persze folytathatnám.
– Ez arra enged következtetni, hogy roppant népszerű nálunk a játék.
– Nem csak nálunk – ezt fontos hozzátennem. A sakk különleges sportág, hiszen egy-egy meccs újrajátszható, és sokféleképpen értelmezhető. Gondolkodásra sarkall, fejleszti a logikát. Ma, a csúcstechnika korában arra is alkalmas, hogy elterjessze a számítógépes kultúrát, hiszen aki beleszeret a játékba, az pillanatok alatt partnereket talál szerte a nagyvilágban, és interneten képes megmérkőzni velük. A játék kapcsolatokat teremt, kinyithatja a világot a sakkozó előtt. Ezer és ezer haszna van, nem véletlen, hogy már több tucat iskolában tananyag a sakk.
– Amit mond, reklámnak sem utolsó, engem meg is győzött, ezzel együtt a sakk nincs annyira benne az életünkben, mint lehetne az elmondottak alapján.
– Ennek több oka van, a többi között az is, hogy korábban nem a sakknak, hanem a sakkozóknak voltak előjogaik, a kettő értelemszerűen nem ugyanaz. Idő kell ahhoz, hogy ne hatalma, hanem tere legyen a sportágnak. Valami elkezdődött; ha tető alá kerül a Lékó– Kramnyik meccs, az is sokat segít majd, hiszen nálunk mindig nagy közönsége van a világklasszisok páros küzdelmének, de idő kell ahhoz, amíg eljutunk odáig, hogy mindenki tudja, a sakk önmagában jó játék, függetlenül attól, ki mire viszi. Mert a logikus gondolkodásnál kevés hasznosabb dolog van az életben, ezt aligha kell magyaráznom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.