Egy friss kutatás újabb bizonyítékkal szolgál arra, hogy nemcsak az számít, mit eszünk, hanem az is, mikor. A vizsgálat során azok a túlsúlyos és elhízott résztvevők érték el a legjobb fogyási eredményeket, akik egy nap nyolc órás időtartamban, reggel 10 óra előtt kezdték el az étkezést, és a nap további 16 órájában böjtöltek.

Három hónap, négy kiló mínusz
Érdekes eredményre jutottak a kutatók, akik 12 héten át figyelték a különböző időpontban étkező embereket. Azok, akik reggel korán ettek, átlagosan 4,2 kilogrammot fogytak a vizsgált időszak alatt. Ami azonban még figyelemre méltóbb: a testsúlycsökkenés egy évvel később is jelentős maradt – átlagosan 2,2 kilogramm mínuszt regisztráltak. A tanulmány szerint ez a fajta időszakos böjt – vagyis az étkezés napi nyolc órára való korlátozása – akkor működött a leghatékonyabban, ha reggel kezdődött.
Délutáni étkezés is segíthet, de kevésbé
A kutatásban más csoportokat is követtek. Az egyik ilyen csoport egy 12 órás időablakban étkezett (például 8-tól 20 óráig), míg a másik délután 1 óra után kezdtett enni nyolc órán keresztül. A délutáni nyolcórás étkezési időt választók 3,1 kg-ot, míg a 12 órás ablakos csoport csak 1,4 kg-ot fogyott 12 hét alatt. Volt olyan csoport is, ahol a résztvevők maguk választhatták meg, hogy mikor esznek a nyolc órás időablakban– ők 3,8 kg-os fogyást produkáltak.
Mi történt egy évvel később?
Az egyéves utánkövetés során is kiderült: a reggel evő csoport tartotta meg leginkább a súlyát. A délutáni evők is fogytak (átlagosan 2 kg-ot), de a 12 órás ablakban evőknél hízás volt tapasztalható – átlagosan 0,4 kg-mal nőtt a testsúlyuk. Az önállóan választott időpontban evő nyolcórás csoport tagjai átlagosan 0,7 kg-mal voltak könnyebbek egy év után.
Derékban is mérhető a különbség
A fogyás nemcsak a mérlegen, hanem a centiken is meglátszott. A reggel evő csoport tagjai átlagosan 4,1 cm-rel karcsúbb derekat és 4,6 cm-rel kisebb csípőt értek el 12 hét alatt. A délutáni csoport is jelentős, 4,1 cm-es derékcsökkenést produkált, de a csípő körfogata csak 3,2 cm-rel csökkent. A 12 órás csoportnál a derék 1,1 cm-rel, a csípő pedig 1,4 cm-rel lett kisebb három hónap alatt – ám egy év elteltével a derékkörfogatuk 1,8 cm-rel nőtt vissza.
Nem számokkal, hanem idővel kell fogyni?
Dr. Alba Camacho-Cardenosa, a kutatás vezetője, a granadai Egészségtudományi Kutatóintézet munkatársa szerint a 16 órás napi böjt és nyolcórás étkezési időszak bárki számára hatékony lehet, aki egyszerű, fenntartható módszert keres a fogyáshoz.
Három hónapnyi, bármely napszakban alkalmazott nyolcórás étkezési ablak jelentős súlycsökkenést hozhat, ami legalább egy évig fennmaradhat. A pozitív hatások leginkább a 16 órás böjtölési időszaknak köszönhetők, nem csupán az étkezések időpontjának.
– mondta a kutató.
Egyszerűbb, mint a kalóriaszámlálás?
A kutatásban 99 túlsúlyos vagy elhízott felnőtt vett részt, akiknél a testsúly mellett a derék- és csípőkörfogatot is mérték. Az eredmények alapján az időszakos böjt nemcsak hatékony, de könnyebben betartható lehet, mint a mindennapos kalóriaszámolgatás. Dr. Jonatan R. Ruiz, a tanulmány koordinátora úgy nyilatkozott: – Az időszakos böjt egy viszonylag egyszerű és kevésbé fárasztó megoldás lehet azok számára, akik tartósan szeretnének fogyni. Ugyanakkor hosszabb és nagyobb létszámú kutatásokra is szükség van, hogy megerősítsük a mostani eredményeket – írj az Express.