-ATLÉTIKA-
Annus Adrián a kalapácsvetés ünnepélyes eredményhirdetése után már tudott mosolyogni, de azért ezüstéremmel a nyakában nem ugrált örömében. Pedig a Szombathelyi Haladás harmincéves kalapácsvetője akár ünnepelhetett is volna, hiszen éremesélyesként érkezett Párizsba, ahol ugyan a döntőben szenvedett, de hősiesen küzdött, s az utolsó dobásával – 80,36 – az ötödikről feljött a második helyre.
– Természetesen nagyon örülök az éremnek – mondta az eredményhirdetés után –, de azért elégedett nem lehetek. Ilyen rövid idő alatt még nem tudtam megfejteni, hogy mi történt velem a döntőben. Tavaly óta fejlődtem, országos csúcsot dobtam, jó formában voltam, tehát minden adott volt, hogy magabiztosan versenyezzek. Ennek ellenére úgy küszködtem a nyolcvan méterrel, mintha az életemről lett volna szó. Ezt a versenyt azért is kell kielemezni, mert jövőre olimpia lesz. Remélem, a világbajnokság tanulságát hasznosítva még jobban szerepelhetek Athénban.
Augusztus végén Párizsban hullanak az atlétacsillagok… Sírva búcsúzott a versenyzéstől a hármasugrás sokszor megkoronázott királya, a világcsúcsot 18,29-cel még ma is tartó, már őszülő hajú, 37 éves brit Jonathan Edwards. A világcsúcstartó néhány héttel súlyos bokasérülése után is vállalta az indulást, ám két gyenge kísérlet után kénytelen volt feladni a döntőt.
A háromszoros világbajnok Maurice Greene is sérüléssel magyarázta, hogy miért maradt le a százas döntőről, amely talán minden idők legszorosabb befutóját hozta, szabad szemmel még a lassított felvételen sem lehetett eldönteni, hogy ki győzött. A célfotó alapján az egyes pályán a tanítani való stílusban futó Kim Collins lett az első a jövő sztárja, a tizenkilenc éves, junior világcsúcsot futó trinidadi Brown előtt. A sport tisztaságáért küzdők számára örömteli volt a döntő eredménylistája, hiszen egyetlen vágtázó sem ért el tíz másodpercen belüli eredményt, amire utoljára húsz éve, az első világbajnokságon volt példa.
Látványosan erősödik és fejlődik viszont a női kalapácsvetés, hiszen hatvanhat méteren felüli eredménnyel lehetett csak bekerülni a fináléba. A szülés és eltiltás után visszatérő Divós Katalinnak az első dobása a selejtezőben érvénytelen lett, a második sem sikerült (59,60) és harmadikra csak 62,58-ra tudott javítani.
Húsz tízpróbázó is elkezdte kétnapos csatáját; a legutóbbi világbajnokságon negyedik Zsivoczky Attila száz méteren 11,32 másodpercet futott, utána súllyal 14,35 métert dobott. A távolugrásban egy biztonsági 676 centiméteres ugrás után már nem tudott javítani, így három szám után a tizennyolcadik helyen állt, 2998 ponttal. Nem lehet vigasz a számára, hogy az olimpiai bajnok észt Nool is gyengélkedett a távolugrásban, s ezért csak a tizenhetedik.
Annus Adrián ezüstérme valószínűleg megkönnyíthette klubtársa, a diszkoszvető Fazekas Róbert szereplését az esti fináléban – hiszen a magyar csapattól várt dobogós helyezés már megszületett –, amely lapzártánk után fejeződött be.
Az esti döntőkre majdnem megtelt a Stade de France, s a hatvanezer néző elsőként Lilian Argeretának tapsolt, akit ugyan az élmezőny többször lekörözött az ötezer méteres előfutamban, de így is egy percet javított a hondurasi rekordon (20:17,90). Ennél sokkal gyorsabban futott a nem éppen a szépségéről híres mozambiki Mutola nyolcszáz méteren, és esélyeshez méltón nyert 1:59,89-cel.
A diszkoszvetés fináléjában az olimpiai bajnok litván Alekna elsőre 69,69 méteres dobásával sokkolta a riválisait, amelyre a nagyon feszültnek tűnő Fazekas Róbert 66,86-tal válaszolt, s a második helyen állt. Európa-bajnokunk a második sorozatban minden energiáját és tudását összeszedte, s 69,01-es eredményével nagyon közel került a várt éremhez. A versenyszám egyik legnagyobb alakja, az ötszörös világbajnok német Riedel 66,28 méterrel a negyedik helyen állt ekkor a fehérorosz Kaptyuk mögött. Az utolsó sorozatban Vida József tanítványa megpróbálta túldobni a litvánt, de diszkosza 68,78-nál csapódott a talajba. Így a szombathelyi atléta ezüstérmet nyert. Kissé ugyan csalódott volt, pedig lehetett volna oka az örömre, hiszen Annus után ő is második lett, s ez a két érem a magyar válogatott egyik legsikeresebb vb-szereplését jelenti.
Eredmények. Férfiak. Diszkosz: 1. Alekna (litván) 69,69, 2. Fazekas (magyar) 69,01. A tízpróbázók mezőnyében Zsivoczky öt szám után a 12. helyen áll. Nők. 800 m.: 1. Mutola (mozambiki) 1:59.89. Hármas: 1. Lebegyeva (orosz) 15,18.
Kubatov Gábor az MLSZ után most a játékvezetőkbe szállt bele
