-VÍVÁS-
Fájdalmasan rosszul zárult a csütörtöki nap a vívó-világbajnokságon, s nem csupán azért, mert a férfi párbajtőrözők a 13. helyen végeztek, míg a női tőrözők hetedikek lettek, hanem mert a párbajtőrcsapat roppant nehéz helyzetbe került, szinte csak matematikai esélye van az athéni szereplés kivívására. Úgy tűnik, a kétszeres világbajnok együttes legjelentősebb olimpiai sikerét tinédzseréveit éppen csak átlépve érte el, még 1992-ben, a barcelonai ezüstéremmel. Négy évvel később Atlantában Kovács Iván balszerencsés sérülése akadályozta meg, hogy felérjen a csúcsra a csapat, míg a Sydney előtti vb-n elvívta magát az együttes.
Havannában ismét bebizonyosodott, Kovács Iván nélkül még nincs csapat. A rutinos, de vitathatatlanul nem könnyen kezelhető egyéniség, Szabó Bence döntése alapján csupán egyéniben állhatott rajthoz, s mint kiderült, a csapatversenyen hiányzott igazán. A nyolcaddöntőben a svédek ellen 27:27-nél lépett pástra a két befejezőember: Fekete Attila az egyik oldalon, a svéd Vanky a másikon. Az első két találatot a svéd fiú adta, s ettől kezdve Fekete szaladt az eredmény után. Kapkodott, folyamatosan nőtt a különbség, végül 43:32-es vereség lett a vége.
A női tőrözőknél vérmes reményeink nem lehettek, mert Knapek Edina térdszalagsérülése miatt egy kulcsember esett ki. A kubaiak elleni 45:36-os győzelemmel csupán bemelegített az együttes, ám a négy közé jutásért Romániát kellett volna legyőznie. Sajnos Varga Gabi, aki az egyéni versenyben legyőzte Badeát, öt tussal kapott ki most, s ez sorsdöntő volt. A 35:21 után ugyan fantasztikus hajrába kezdtek a lányok, 37:33-ra sikerült felzárkózni, de ennél már nem volt több a csapatban. Ezután Kínától is kikapott (45:38) a válogatott, majd Franciaországot legyőzve (45:31) lett hetedik.
Pénteken a női párbajtőrözők és a féri kardozók csapatversenyét rendezték, s miként az elmúlt évtizedben, ezúttal is bennük bízhattunk leginkább, hogy a hőn áhított aranyérmet sikerül csapatban megszereznie valamelyik együttesnek.
A rajt remekül sikerült, a női párbajtőrcsapat a görög (45:21), a férfi kardegyüttes a kazah válogatott ellen (45:23) melegített be. Meglepetésre a világ- és olimpiai bajnokokkal felálló francia párbajtőrcsapat már itt búcsúzott a román együttestől elszenvedett vereség után. A kardozók a negyeddöntőben sem torpantak meg, a románokat imponáló fölénnyel győzték le, a Ferjancsik, Nemcsik, Lengyel összeállítású trióban nem volt gyenge pont. A 45:35-ös siker pedig azt jelentette, hogy együttesünk a fináléért az olaszokat legyőző német csapattal vívhatott.
Az elődöntőben csapatunk elhúzott, s 40:24 után a kicsit lazító Ferjancsik helyett Nemcsik lett a befejezőember. A németek megpróbálták a lehetetlent, de együttesünk 45:36-tal jutott a magyar idő szerint éjfélkor kezdődő fináléba, ahol az orosz válogatott lett az ellenfele.
A Mincza Ildikó, Hormay Adrien, Tóth Hajnalka, Nagy Tímea összeállítású együttes a negyeddöntőben 45:21-re lelépte Ukrajnát, a döntőbe jutásért az Európa-bajnok orosz válogatott következett. A magyar együttes címvédése nem sikerülhetett, mert csak üldözte ellenfelét, amely 45:38-ra nyert. Így Minczáék csak a bronzéremért vívhattak az észtek ellen. Az éremcsaták lapzárta után fejeződtek be.
Női tőr, csapat, világbajnok: Lengyelország, 2. Oroszország, 3. Románia, … 7. Magyarország (Mohamed, Varga G., Varga K., Knapek). Férfi párbajtőr, csapat, világbajnok: Oroszország, 2. Németország, 3. Svédország, … 13. Magyarország (Kulcsár, Boczkó, Imre, Fekete).
Szalai Piroska: Többen jönnek haza, mint ahányan elvándorolnak
