-VÍVÁS-
Talán kissé túlzás a nagy bizakodás, de a júniusi sikeres Európa-bajnokságot követően megerősödhetett versenyzőink önbizalma. A magyar válogatott Bourges-ban két arannyal, egy ezüst- és két bronzéremmel zárt. A férfi kardozókon kívül minden szakág éremmel tért haza. Ami persze korántsem jelenti azt, hogy éppen a kardozók lennének lemaradásban, hiszen az Eb-ről hiányzott a tavaszszal kirobbanó formában versenyző, de Achilles-ínszakadást szenvedő Nemcsik Zsolt. Persze, egyelőre nem lehet kiszámítani, hogy sérüléséből felépülve, milyen formára lesz képes Havannában, ám kétségtelen, vele csak erősödik a csapat.
A világbajnokság az olimpiai kvalifikációs sorozat része, kétszeres szorzóval számít. Szabó Bence szövetségi kapitány kivételesen nem az érmek számát tartja a legfontosabbnak, sokkal inkább, hogy minél több számban elérhető közelségbe kerüljön az athéni kvóta.
Bonyolítja a helyzetet, hogy nem minden szám szerepel az olimpia műsorán. A sportolók létszámát nem lehetett növelni Athénban, ezért a nyári játékokon csupán csonka program lesz vívásban, női tőrben és kardban nincs csapatverseny. A tény már a havannai várakozásokra is rányomja a bélyegét.
– A világbajnokságot a kvalifikációs sorozat felénél rendezik meg, azaz sokat lehet vele keresni, vagy nagyot lehet bukni – magyarázza a kapitány. – Éppen ezért most azt figyelem, hogy minél több számban őrizzük meg az athéni szereplés esélyét. A női párbajtőrözők jelenleg vezetnek a ranglistán, míg a férfi kardozók a második helyen állnak. Az ő helyük biztosnak tűnik. A férfi párbajtőrözők azonban legutóbb a csalódást keltő kilencedik helyen végeztek, a világranglistán is csupán hetedikek. Egy jó szerepléssel viszont sokat javíthatnak. A férfi tőrözők számára ez az utolsó esély, hiszen jelenleg a tizennyolcadik helyen állnak. A csapatban elért Európa-bajnoki ezüstérem azonban jelzi, képesek a bravúrra, ám nem lesz könnyű dolguk, mert már a nyolcaddöntőbe jutásért Portugáliával vagy Angliával vívhatnak, s egyik sem könnyű ellenfél. Női tőrben és kardban az egyéni szereplés a fontos.
Nos, a tavalyi lisszaboni eredményekkel részben elégedett lehetne a kapitány, ugyanis egyéniben két női tőröző is dobogóra állhatott, Knapek Edina és Mohamed Aida bronzérmes lett. Női kardban azonban javítani illene, lévén a döntőről valamennyi magyar lemaradt.
A kapitány várakozásától némileg eltér a szurkolóké, hiszen vívó-vb aranyérem nélkül olyan, mint a somlói galuska tejszínhab híján. A kubai főváros persze nem erre predesztinálja a csapatot, a legutóbbi kubai csonka világbajnokságon – 1992-ben az olimpia miatt csak a női párbajtőrözők versenyeztek – két magyar aranyérem született, Horváth Mariann mellett a csapat is diadalmaskodott, azaz százszázalékos volt a mérleg. Kuba tehát egyszer már aranyos hely volt.
Ami a részleteket illeti, nem mondható, hogy zökkenőmentesen kezdődik a világbajnokság, de ez érthető. Kubában mindenki roppant kényelmes, ami persze néha bosszúságot okoz, elsősorban anak, aki nincs ehhez hozzászokva. Ahogy Szabó Bence szövetségi kapitány megjegyezte, ahhoz, hogy működjék valami, a baksisrendszert kell olajozni: „Semmi nem működik, viszont csodálatos módon öt dollár után hihetetlen készségesek, pillanatok alatt minden kérést teljesítenek. Az első napokban úgy járkáltam, hogy percenként osztogattam az ötösöket. Így aztán a versenyzők időben odaértek az edzőterembe, sehonnan nem késtünk el. Egyébként nem lehet panaszunk, valóban csodálatos környezetben lakunk.”
A szövetségi kapitány elmondta még, hogy néhány versenyző kisebb sérüléssel bajlódik, de szerinte ez csak a szokásos verseny előtti lámpaláz, nincs komoly gond.
A kubaiak igyekeznek jó házigazdák lenni, ám például az edzéslehetőségek nem ideálisak. A hivatalosan kijelölt terem leginkább istállóhoz hasonlítható, ezért néhány tehetősebb küldöttség külön edzéshelyet bérelt magának. A magyar csapatnak erre nincs módja, a kardozók mégis kivételes bánásmódban részesülnek, mert az olaszok meghívták őket, készüljenek együtt a rajtig.
***
A vb-csapat. Férfi kard: Ferjancsik Domonkos, Lengyel Balázs, Fodor Kende, Nemcsik Zsolt. Női kard: Nagy Orsolya, Csaba Edina, Varga Dóra, Nagy Annamária. Férfi párbajtőr: Boczkó Gábor, Fekete Attila, Imre Géza, Kovács Iván, Kulcsár Krisztián. Női párbajtőr: Mincza Ildikó, Tóth Hajnalka, Hormay Adrien, Nagy Tímea. Férfi tőr: Juhász Bence, Juhász Attila, Marsi Márk, Vízler Ádám. Női tőr: Mohamed Aida, Knapek Edina, Varga Gabriella, Varga Katalin.
Egy ország, ahol valakit halálra vernek kényszersorozás közben, biztosan nem érett az EU-tagságra
