Havanna kötelez a sikerre

A kubai fővárosban, Havannában holnap rajtol az idei vívó-világbajnokság, amelyen nem csupán az érmekért küzdenek a versenyzők, az olimpiai kvalifikáció is komoly tét. Talán az utóbbi esztendők legerősebb magyar csapata vesz részt a viadalon, hiszen rég volt arra példa, hogy valamennyi fegyvernemben képesek legyenek vívóink harcba szállni az éremért.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍVÁS-
Talán kissé túlzás a nagy bizakodás, de a júniusi sikeres Európa-bajnokságot követően megerősödhetett versenyzőink önbizalma. A magyar válogatott Bourges-ban két arannyal, egy ezüst- és két bronzéremmel zárt. A férfi kardozókon kívül minden szakág éremmel tért haza. Ami persze korántsem jelenti azt, hogy éppen a kardozók lennének lemaradásban, hiszen az Eb-ről hiányzott a tavaszszal kirobbanó formában versenyző, de Achilles-ínszakadást szenvedő Nemcsik Zsolt. Persze, egyelőre nem lehet kiszámítani, hogy sérüléséből felépülve, milyen formára lesz képes Havannában, ám kétségtelen, vele csak erősödik a csapat.
A világbajnokság az olimpiai kvalifikációs sorozat része, kétszeres szorzóval számít. Szabó Bence szövetségi kapitány kivételesen nem az érmek számát tartja a legfontosabbnak, sokkal inkább, hogy minél több számban elérhető közelségbe kerüljön az athéni kvóta.
Bonyolítja a helyzetet, hogy nem minden szám szerepel az olimpia műsorán. A sportolók létszámát nem lehetett növelni Athénban, ezért a nyári játékokon csupán csonka program lesz vívásban, női tőrben és kardban nincs csapatverseny. A tény már a havannai várakozásokra is rányomja a bélyegét.
– A világbajnokságot a kvalifikációs sorozat felénél rendezik meg, azaz sokat lehet vele keresni, vagy nagyot lehet bukni – magyarázza a kapitány. – Éppen ezért most azt figyelem, hogy minél több számban őrizzük meg az athéni szereplés esélyét. A női párbajtőrözők jelenleg vezetnek a ranglistán, míg a férfi kardozók a második helyen állnak. Az ő helyük biztosnak tűnik. A férfi párbajtőrözők azonban legutóbb a csalódást keltő kilencedik helyen végeztek, a világranglistán is csupán hetedikek. Egy jó szerepléssel viszont sokat javíthatnak. A férfi tőrözők számára ez az utolsó esély, hiszen jelenleg a tizennyolcadik helyen állnak. A csapatban elért Európa-bajnoki ezüstérem azonban jelzi, képesek a bravúrra, ám nem lesz könnyű dolguk, mert már a nyolcaddöntőbe jutásért Portugáliával vagy Angliával vívhatnak, s egyik sem könnyű ellenfél. Női tőrben és kardban az egyéni szereplés a fontos.
Nos, a tavalyi lisszaboni eredményekkel részben elégedett lehetne a kapitány, ugyanis egyéniben két női tőröző is dobogóra állhatott, Knapek Edina és Mohamed Aida bronzérmes lett. Női kardban azonban javítani illene, lévén a döntőről valamennyi magyar lemaradt.
A kapitány várakozásától némileg eltér a szurkolóké, hiszen vívó-vb aranyérem nélkül olyan, mint a somlói galuska tejszínhab híján. A kubai főváros persze nem erre predesztinálja a csapatot, a legutóbbi kubai csonka világbajnokságon – 1992-ben az olimpia miatt csak a női párbajtőrözők versenyeztek – két magyar aranyérem született, Horváth Mariann mellett a csapat is diadalmaskodott, azaz százszázalékos volt a mérleg. Kuba tehát egyszer már aranyos hely volt.
Ami a részleteket illeti, nem mondható, hogy zökkenőmentesen kezdődik a világbajnokság, de ez érthető. Kubában mindenki roppant kényelmes, ami persze néha bosszúságot okoz, elsősorban anak, aki nincs ehhez hozzászokva. Ahogy Szabó Bence szövetségi kapitány megjegyezte, ahhoz, hogy működjék valami, a baksisrendszert kell olajozni: „Semmi nem működik, viszont csodálatos módon öt dollár után hihetetlen készségesek, pillanatok alatt minden kérést teljesítenek. Az első napokban úgy járkáltam, hogy percenként osztogattam az ötösöket. Így aztán a versenyzők időben odaértek az edzőterembe, sehonnan nem késtünk el. Egyébként nem lehet panaszunk, valóban csodálatos környezetben lakunk.”
A szövetségi kapitány elmondta még, hogy néhány versenyző kisebb sérüléssel bajlódik, de szerinte ez csak a szokásos verseny előtti lámpaláz, nincs komoly gond.
A kubaiak igyekeznek jó házigazdák lenni, ám például az edzéslehetőségek nem ideálisak. A hivatalosan kijelölt terem leginkább istállóhoz hasonlítható, ezért néhány tehetősebb küldöttség külön edzéshelyet bérelt magának. A magyar csapatnak erre nincs módja, a kardozók mégis kivételes bánásmódban részesülnek, mert az olaszok meghívták őket, készüljenek együtt a rajtig.
***
A vb-csapat. Férfi kard: Ferjancsik Domonkos, Lengyel Balázs, Fodor Kende, Nemcsik Zsolt. Női kard: Nagy Orsolya, Csaba Edina, Varga Dóra, Nagy Annamária. Férfi párbajtőr: Boczkó Gábor, Fekete Attila, Imre Géza, Kovács Iván, Kulcsár Krisztián. Női párbajtőr: Mincza Ildikó, Tóth Hajnalka, Hormay Adrien, Nagy Tímea. Férfi tőr: Juhász Bence, Juhász Attila, Marsi Márk, Vízler Ádám. Női tőr: Mohamed Aida, Knapek Edina, Varga Gabriella, Varga Katalin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.