A női négyes az aranyak védelmében

K A J A K - K E N U Alig kezdődött el az eredményes kajak-kenu sportágban az olimpiai felkészülés, az érdekelt edzők körében nagy vita alakult ki a jövő évi válogatórendszerről. Angyal Zoltán szövetségi kapitány javaslatára az elnökség olyan rendszert fogadott el, amely elősegítheti a sikeres athéni szereplést.

2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váratlan helyzetbe kerültek a férfi kajakosok és a kenusok, mert az idei világbajnokságon öt versenyszámban nem sikerült olimpiai kvótát szerezniük, ezért a jövő májusi poznani Európa-bajnokságon harcolhatják ki a részvételt. Mindezek ellenére a szakvezetés egy olyan válogatási rendszert fogadott el, amely biztosíthatja, hogy minél hamarabb kialakuljon az olimpiai csapat.
Angyal Zoltán szövetségi kapitány a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy az olimpia évében a válogatórendszer rendhagyó lesz. A férfi kajakosok és kenusok a május elejei első válogatón harcolhatják ki az Európa-bajnoki részvételt. Az az egység, amely a kontinensbajnokságon az első négy között végez egyesben és párosban, olimpiai részvételt szerez, míg a négyesek tagjai arany- és ezüstéremmel biztosíthatják az athéni indulást. A második válogató június közepén az országos bajnokság lesz, de csak azokban a számokban, amelyekben addigra nem lesz még olimpiai résztvevő.
A kapitány szerint a nőknél egyszerűbb a helyzet. Az elmúlt három világbajnokságon remeklő Kovács Katalin, a Bóta Kinga, Szabó Szilvia páros és a Kovács, Bóta, Szabó, Viski összeállítású négyes védelmet élvez, nekik a két válogató közül csak egyet kell nyerniük az olimpiai kiküldetéshez. Hazai ellenfeleiknek viszont meg kell nyerniük a májusi első válogatót, eredményesen szerepelni az Eb-n, majd a júniusi országos bajnoki győzelemmel harcolhatják ki az olimpiai indulást. Ez a javaslat ugyan az edzőbizottságban nagy vitát váltott ki, de végül is a szakemberek 9:4 arányban elfogadták a szövetségi kapitány előterjesztését.
Az idei világbajnokságon hat világbajnoki aranyérmet szerző női csoport edzője, Fábiánné Rozsnyói Katalin az elnökség határozatával kapcsolatban elmondta, hogy a három éve veretlen női négyes tagjai, akik mindhárom olimpiai számban aranyérmet nyertek, kiérdemelték, hogy jövőre csak az olimpiára kelljen összpontosítaniuk. Az edzőnő nyugodt felkészülést szeretne biztosítani világelső tanítványainak, ezért már februárban Dél-Afrikába utaznak edzőtáborozni, utána Sevillában folytatják a felkészülést.
Az idei világbajnokságon két aranyérmet nyerő Paksy Tímea, aki májusban vált ki Fábiánné csoportjából, a válogatással kapcsolatban elmondta, hogy a világbajnokok kivételezettségét ugyan elfogadja, de véleménye szerint az egyenlő feltételek sem akadályozták volna meg az eredményes olimpiai szereplést. A döntés ellenére nem adták fel, megpróbálják a lehetetlent, a két hazai válogatón és az Európa-bajnokságon kiharcolni az athéni indulást. Ha ez nem sikerül, akkor a többi hat, nem olimpiai versenyszámban még eredményesen szerepelhetnek a kontinensbajnokságon.
Baráth Etele elnök elmondta, hogy a magyar válogatott az idei világbajnokságon olimpiai számokban három arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett, ezt az eredményt jövőre is elfogadnánk. Az elnök szerint a szövetség legfontosabb feladata az lesz, hogy biztosítsa a lehető legjobb felkészülés feltételeit, valamint hogy a női szakág mellett a férfi kajakosokat és a kenusokat is helyzetbe hozza.

A nők éve volt. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség mérleget készített, és megválasztotta az egyes kategóriák legjobbjait. A magyar kajak-kenusok 2003-ban összesen 30 arany-, 9 ezüst- és 13 bronzérmet szereztek. Az év női kajakosa: Kovács Katalin, aki négy aranyérmet nyert a világbajnokságon és első lett az összetett Világkupában. Az év férfi kajakosa: Vereckei Ákos, aki vb-ezüstérmet szerzett a K4 1000 méteres egység tagjaként, K1 500 méteren pedig olimpiai kvótát szerzett. Az év kenusa: Kolonics György, aki kettesben 1000 méteren világbajnoki bronzérmet szerzett, és C2 500 méteren is athéni kvótát érő helyen végzett társával; C4 200 méteren egy vb 2. hellyel egészítette ki éremkollekcióját. Az év csapata: a Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga világbajnok négyes, amely veretlen maradt: a hazai válogatókon, a teljes Világkupa-sorozatban és a világbajnokságon is 200 és 500 méteren győzött. Az év edzője: Fábiánné Rozsnyói Katalin, akinek a tanítványai hat világbajnoki elsőséget szereztek. Az év meglepetése: Paksy Tímea, aki K2 200 és 1000 méteren arany, K1 200 méteren bronzérmet nyert a vb-n. Kozmann György, aki Kolonics párjaként 4 athéni kvótát, egy vb-bronz-, valamint ezüstérmet szerzett C2 1000, illetve C4 200 méteren.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.