A Wembley emlékmorzsái

Kő András
2003. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Taktikai értekezlet ötven évvel ezelőtt, 1953. november 25-én a Wembleyben, az évszázad mérkőzését megelőzően. „Sebes Gusztáv szövetségi kapitány: A jobb oldali szabadrúgásokat Bozsik rúgja. Én nem értem, hogy miért nem rúg több szabadrúgást az, aki olyan nagyszerűen tud rúgni, mint ő. Bozsik: Mit csináljak? Amikorra odaérek, Öcsi mindig elkapkodja előlem… Puskás: Talán várjak rád? Mire odaérsz, már lefújják a meccset…”

1953. október 11-én a magyar válogatott 3:2-re győzte le az osztrákokat a bécsi Práterban. Probst ezen a meccsen hergelte a nézőket. (Egyszer nyilvános szeméremsértés címén eljárás is indult ellene.) A 6:3 előtt az angol lapok Buzánszkyt „bécsi gyilkosnak” kiáltották ki. Buzánszky tudta, hogy a Körner II.–Probst balszárny rúgja a gólokat. Körner II-t ismerte. Balra cselez, s nem gyors a „pajti”. Öt méter fórt is adhatott neki. Probst viszont valóságos fenegyerek! Az angol– magyar előtt a Práterban arra gondolt: Bozsik újabb „hadjáratra” indul, és jön a fenegyerek is. Egyiküket le kell küldenie a pályáról… A 20. percben jött egy labda. A 16-os és a félpálya között Probst a földön maradt. A pálya négy sarkából négy hordágy érkezett. Probstot levitték. 130 ezer ököl nyújtózkodott. „Bestremáltam” – emlékezett a jobbhátvéd. Bukovi mester nyugtatta: „Nem kell besz…ni, Jenő!” Probst visszament. A második félidő elején újra jött egy labda… Megint levitték az osztrák játékost, és most már nem jött vissza… A magyarok alig tudtak bemenni az öltözőbe. Kövekkel dobálták meg a magyar csapat autóbuszát. Budai arca egy üvegszilánktól megsérült.
A 6:3 után már nem írtak az angol lapok „bécsi gyilkosról”, csak elfogadták a görög mondást: „A világon a legjobban játszani és nyerni szeretünk. A második legjobb dolog játszani és veszteni.” Ők tudtak.

Zsolt István, a kitűnő nemzetközi futballbíró említette egy kávéházi csevegéskor: – Egy alkalommal mérkőzést vezettem Angliában, s a találkozó után valaki „bedobta” a társaságban Puskás nevét, emlékeztetve az ötvenes évek magyar válogatottjára. Közöttünk volt Docherty is, az egykori, negyvenötszörös válogatott skót jobbfedezet, aki később menedzser lett Angliában. Nos, Docherty megjegyezte: „Puskás mellettem nem rúgott labdába, csak ha eltátottam a számat. Én pedig eltátottam a számat, amikor Bozsikot láttam futballozni.” (Docherty kétszer, 1954-ben Glasgow-ban és ’55-ben Budapesten játszott Bozsikék ellen, mindkétszer győzött a magyar csapat, de Puskás egyik mérkőzésen sem rúgott gólt – a szerk.) Ne feledje el – hangsúlyozta Zsolt István –, Docherty is az 5-ös mezben játszott, mint Bozsik! Ráadásul skót futballista és válogatott játékos volt. És ez a sportember mondta, hogy eltátotta a száját a pályán…
Bozsik élete legnagyobb játékát nyújtotta 1953 novemberében a Wembleyben az angol válogatott ellen. Az angol lapok felsőfokon írtak róla. A fanyar angol humor klasszikus példája volt az egyik megjegyzés: „Ez a képviselő megérdemelné, hogy miniszterelnök legyen.” (Bozsik ugyanis abban az időben országgyűlési képviselő volt.) Amikor az 1954-es világbajnokságon a magyar–brazil mérkőzésen Bozsikot és N. Santost kiállították, az egyik angol újságíró, Bernard Joy, az Arsenal volt középhátvédje megkérdezte: „Bozsiknak, mint képviselőnek, nem lesz baja ebből?”

Beszélgetés Bozsikkal (1979). Kérdés (megállapítás): – A 6:3-as meccs negyedik gólja is emlékezetes. Válasz: – Teljes erőből és teli rüszttel rúgtam a szabadrúgást, Puskás beletette a lábát. Nagy gól volt! Igyekeztem általában a sorfal mellett vagy fölött egy kis csavarással, élesen meglőni a labdát. Kérdés: – Olyan gólra emlékszel, amikor Puskás lőtte a szabadrúgást, és te vágtad a hálóba a labdát? Válasz: – A Szeged ellen… Puskás úgy csinált, mintha leadná, de mégis rálőtte… Beletettem a lábam a lövésbe, s a labda a jobb alsó sarokban kötött ki. (1954. október 31.) Kérdés: – Mi a nagy játékos titka? Válasz: – A tehetség! Ez mindennek az alapja. Sok minden kell még, például szorgalom, de történetesen a periférikus látást nem lehet szorgalommal elsajátítani. Az vagy van, vagy nincs.

Gellér Sándor említette 1979-ben: – Tizenhat percet védtem a 6:3-as meccsen…, de ma is beleborzongok, ha levetítem a filmet, s megkérdezem magamtól: hát volt ilyen…? – Gellér, Puskás, Sebes… Séta Párizsban, a Londonba történő indulás előtt. Elegánsak. Puskás vállán egy fehér szatyor, benne a szerelés. Ma ilyen szatyorban egyetlen nebuló sem vinné a tornafelszerelését... Aztán a játékosok pucolják a cipőjüket az angol–magyar előtt. A maiak pucoltatják. A jövő mást jelent, mint régen…

Barcs Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség alelnöke 1953-ban, így emlékezett Wrightra, az angolok kapitányára: – A 6:3 után csak a fürdőn keresztül tudtam bejutni az öltözőbe. A kádakban csücsültek az angol játékosok. Amikor Wright meglátott, kiugrott a vízből, és megszorította a kezemet. „Ez egy csodálatos csapat – mondta. – Élvezet és öröm volt velük játszani.” A bankett után újfent beszéltem vele. Elnézést kért, amiért a mérkőzés után csuromvizesen nekem esett. „Most is csak gratulálni tudok – áradozott. – Nem Puskás, nem Hidegkuti, Bozsik volt a legnagyobb.” Wright tudósa volt a futballnak. Nem tudom pontosan érzékeltetni, ahogyan ezeket mondta.
Ötven esztendeje böjtöljük ezt a bókot.

Hegyi Gyulának, a sporthivatal akkori elnökének és Sebes Gusztávnak sokáig Volga típusú autója volt. Egészen, amíg el nem következett a budapesti magyar–angol. Akkor ugyanis Sebes felvetette, hogy mégsem lehet a Magyarországra érkező magas rangú vendégeket Volgán szállítani, kellene inkább egy Mercedes. El is ment mindjárt Farkas Mihályhoz, aki teljesítette a kérést. Ez a Mercedes aztán megmaradt Sebes Gusztávnak, Hegyi viszont továbbra is a Volgával járt. Az elnök elvtárs dúlt-fúlt, nagy balhé is volt… A 7:1 után következő valamelyik meccsen a Nagyszállóban készült a csapat. Farkas Mihályról tudták, hogy szerette a szardíniát és a vörös bort. Hegyi ott ült a közelben, és hallotta, amint Öcsi odaszól a főpincérnek: „Vili, van vörös borotok?” „Van” – felelte Vili, a pincér. „És szardíniátok?” „Az nincs.” „Akkor menjetek el szardíniáért a – Mercedesszel…”

Az angol–magyar mérkőzés – Szepesi György felhívására – megihlette a költőket. Hatszáz verset küldtek be a Népsport szerkesztőségébe. Kötetre valót, ha tetszik. Bárha meglennének! Akár irodalmi igénynyel íródtak, akár nem. A kor szólna belőlük, az Aranycsapat dicsérete. Ekkortájt véste papírra Sarkadi Imre is a következő sorokat a magyar futball sikerei miatt érzett örömében: „Ezek érett, meggondolt, biztosra menő remekművek voltak, tudatosak és lenyűgözőek. Így nyúlt Toldi Miklós a malomkő után, egy pillanatig sem kételkedve abban, hogy fel tudja emelni.”
A Wembleyben csak egyféle eredmény születhetett. Csak sakk-matt góloknak tapsolhatott az angol publikum. Ízlelgetem a szavakat: sakk-matt gólok, s közben Toldi malomköve jut eszembe. Így hat rám a 6:3 ötven év múltával is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.