Buenos Aires, a felejthetetlen város

Negyedszázada Buenos Airesben nyert olimpiai bajnokságot a magyar férfi sakkválogatott. A sikerről megjelent Győzelmünk a sakkolimpián című könyvet olvasóink hamarosan az MNO internetes oldalán is olvashatják.

Bilek István
2003. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi, sakkozók az 1927-es londoni, az 1928-as hágai és az 1936-os müncheni világsikerhez hasonlítjuk a Buenos Aires-i teljesítményt, annál is inkább, mivel a szovjet válogatottat megelőzni más nemzetnek soha nem sikerült.
Az utolsó forduló előtt a magyar csapat 34 ponttal állt az első helyen. Fél ponttal volt mögöttünk a Szovjetunió (33,5) és egy egésszel az Egyesült Államok (33), tőlük meszsze leszakadva az NSZK 31-gyel és Izrael 30,5-tel. A döntő kérdés az volt, hogy legyőzhetjük-e az örök rivális Jugoszláviát, hogy a Szovjetunió milyen arányban veri Hollandiát, s végül, de nem utolsósorban, az Egyesült Államok mire lesz képes Svájc ellen, amely csapat első tábláján a fáradhatatlan Korcsnoj, a Karpov elleni meglehetősen balszerencsés meccs után is közel nyolcvanszázalékos eredményt ért el.
Öt óra tömény izgalom a River Plate-stadion körfolyosóin, küzdelem a táblák mellett.
„Mi lesz?” – kérdezte tőlem menet közben az egyik magyar tudósító. „Megnyerjük az olimpiát, akár meg is táviratozhatod lapodnak!” – biztattam, és valóban, a magyar csapat 3-1-re tudott győzni. A két teljes pontszerző Ribli és Sax volt, sötéttel Portisch tartotta Gligoricsot, Csom biztosan manőverezett függőig Ivkov ellen, s utolsónak végezve adta csak döntetlenre partiját, már az aranyérem tudatában.
Az USA–Svájc 2-2 és a Szovjetunió–Hollandia 2,5-1,5 meccsek végződése csak az ezüst- és bronzérmek vonatkozásában döntött.
Sosonko–Polugajevszkij remis, Romanyisin– Donner 1:0, Korcsnoj jobban áll Kavaleknél, Szpasszkij alighanem legyűri Timmant, Ribli nyer, Sax esélyes, Csom pozíciója kicsit jobb, Portisch remie3 Kf7 41. Kd4 Ke6 42. Fd8 g4 43. c7 Hd6 44. Kc5 Kd7 45. Kd5 Hb5 46. e5 fxe5 47. Kxe5 Hc3 48. e4 Hd1 49. Kf6 sötét feladta: 1:0.

Matanovics–Saxzik az örök vetélytárssal, Gligoriccsal… E pillanatban egy nekünk szurkoló argentin szervező mutatja: Szpasszkij–Timman remi.
Rohanás körülnézni, mi van a magyar táblákon. Matanovics matton áll, Vaganyan állása remi – ezek szerint csak 2,5 pontot nyernek az oroszok – és Ribli királya az ellenfél oldalán mászkál, Ljubojevics bármelyik pillanatban feladhatja a partit. Közben Matanovics feladja, Korcsnoj támadása átütő erejű.
Ha „Ljubo” bedobja a törölközőt, Magyarország már matematikailag is első. Mi történik? Ováció és gratuláló idegenek ölelgetnek minket: „Hungría campeon!”

Ribli–Ljubojevics

36. Ve4+ Vxe4 37. fxe4 g5 38. c6 f6 39. Fb6 Kg6 40. K

31. – fxg2!! 32. Fxg2 Ff3 és Matanovics vesztett állásban túllépte a gondolkodási időt: 0:1.
Aranyat érő pontok! És ennek már 25 éve, de az utánjátszáskor még mindig szívmelengető érzés.
Dicsekedjünk el azzal is, hogy a magyar hölgyek ezüstérmet szereztek: Verőci, Ivánka, Makai és Kas összeállításban érték el ezt a sikert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.