Nyolcvanéves a legendás kapitány

K É Z I L A B D A A kézilabda-szurkolóknak 1965 épp olyan meghatározó évszám, mint labdarúgásban 1953, a 6-3-as diadallal záruló angol–magyar dátuma. Harmincnyolc esztendővel ezelőtt Dortmundban született ugyanis mindmáig a sportág egyetlen világbajnoki címe, s az akkori szövetségi kapitány, Török Bódog, mindenki Bogyi bácsija tegnap ünnepelte 80. születésnapját.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kézilabdával vagy otthon ünnepli a jeles évfordulót?
– Mivel kivételesen vasárnapra esik, itthon, családi körben ünneplem a feleségemmel és a menyemmel, de már alig várom, hogy kedd legyen, és a nosztalgiaválogatott edzésére lemenjek a körcsarnokba.
– A kispadtól még mindig nem tud elszakadni?
– Ha nem is könnyen, de tavaly az egyik kedvenc tanítványomnak, Flecknének átadtam a helyem. Már ő irányítja ezt a csapatot, én csak figyelek.
– A régi játékosok fontosak ennyire, vagy a kézilabda?
– Elsősorban a játék, persze az sem mellékes, hogy olyanokkal találkozhatok, akikkel mindig jól éreztem magam.
– Huszonhárom éven keresztül, 1955-től 1978-ig irányította a válogatottat, emlékszik még a kezdetekre?
– Nehezen feledhető évek voltak. Én például a szüleim miatt megbízhatatlannak számítottam, és eleinte nem kaptam útlevelet. Így 1956-ban otthon az ágyamban hallgattam, amikor először vertük meg az NDK csapatát.
– Elég groteszk, hogy éppen a kapitányt tiltották el az úttól, meg sem fordult a fejében, hogy ilyen körülmények között ne csinálja tovább?
– Mindig a fülemben cseng egy angol dal: „A magam útját járom”. A cél volt a fontos, a remény, hogy a sport egy kis sziget lehet. Elsősorban a magyarságunk számított, s ez a nehézségeken is átsegített. Még 1957-ben sem szívesen engedtek ki a világbajnokságra, aztán az ottani ezüstérem kellően igazolt.
– A huszonhárom év alatt több mint száz játékossal dolgozott, mi volt a titka, hogy szinte soha nem volt konfliktusa, s mindenki szeretettel emlékszik a kapitányra?
– Elsősorban intuitív alapon válogattam, s szerencsém is volt, jól éreztem meg, kikkel lehet együtt dolgozni. Persze, ehhez az is kellett, hogy kiváló edzők készítették fel őket a klubokban. Azt nem állítom, hogy soha nem voltak feszültségek, hiszen egy csapatban különböző típusú egyéniségek jönnek össze, de az volt a legfontosabb, hogy megtaláljuk a közös hangot. Ha akadt probléma, akkor leültünk, s addig nem álltunk fel, amíg ezeket nem tudtuk tisztázni. Csak együtt lehettünk eredményesek, s ehhez közösséggé kellett váljunk. Soha nem felejtettem el, hogy mi vagyunk a játékosokért, s nem fordítva.
– Pedig nem tartozott a puha kezű edzők közé.
– Eredményt csak kemény munkával lehet elérni. Képzelheti, mennyire örültek a játékosaim, amikor az akkoriban még szokatlan mennyiségű tó körüli futásokat rótták Tatán, az edzőtáborban, vagy a teniszlabdás kapusedzéseken szenvedtek. De fantasztikus egyéniségek voltak, Elekné Rothermel Anna, Bujdosó Ágota vagy Sterbinszky Amália, akit mai napig a sportág Paganinijének tartok. A sort folytathatnám még, hiszen legalább három korosztállyal dolgoztam együtt, s valamennyi eljutott a világbajnoki dobogóra.
– Manapság ritkán látni ilyet, de még a kollégái sem fúrták. Mivel vívta ki az ő elismerésüket?
– Én minden edzőkollégát igyekeztem bevonni a közös munkába, tiszteltem őket, és minden tornára vittem magammal egy-egy klubedzőt. Egyrészt rengeteget segített, másrészt, ha velem valami történik, akkor is legyen komoly szakember a csapattal. Akkoriban nem volt még videó, így ők magnóra mondták a látottakat, s az alapján elemeztük a mérkőzéseket. És az is fontos szempont volt, hogy minél többen lássák, hogyan változik a játék a nemzetközi élmezőnyben. Különösen Elek Gyulával, Laurencz Lászlóval és Varga Jenővel dolgoztunk a legharmonikusabban.
– Mi lehet az oka, hogy másnak eddig nem sikerült felérni a csúcsra?
– Ehhez szerencse is kell. Később Csík János, Laurencz László és Mocsai Lajos is ezüstérmet nyert világbajnokságon vagy olimpián a válogatottal, azaz nagyon közel jártak az aranyéremhez, de valami apróság mindig közbeszólt. Nagyon bízom a mostani együttesben is, hiszen rendkívül ügyes fiatalok vannak, akik Mocsai Lajos elszántságával elérhetik ezt a célt. Akár már a decemberi világbajnokságon is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.