Július 12-én Portugália–Görögország nyitó meccsel rajtol majd a kontinensviadal. A találkozót Portóban rendezik, a házigazda gárda a görögökön kívül az A csoportban Spanyolországgal és Oroszországgal mérkőzhet. A spanyolok idén szeptemberben már egyszer ellátták a portugálok baját, a Guimaresben rendezett barátságos meccsen simán 3-0-ra nyertek. A görögök viszont éppen a spanyolokra emlékezhetnek jó szívvel, azonos selejtezőcsoportban játszottak, őket taszították pótselejtezőre.
A B csoport küzdelme egy rangadóval indul, a címvédő Franciaország Angliával találkozik. A szigetországi kapitány, Sven Göran Eriksson üdvözölte a sorsolást: „Nagy meccset játszunk majd a franciákkal. Nehéz, de gyönyörű mérkőzés lesz. Szerintem, ha úgy játszunk, ahogy tudunk, akkor nyerhetünk ellenük.”
A francia hátvéd, a Chelsea játékosa, Marcell Desailly azt mondta, lesz miről beszélgetni a csapattársaival az Eb nyitányáig: „Nem könnyű, de nem is nehéz a csoportunk. Szerintem továbbjuthatunk. Mindenesetre a Chelsea-ben lesz elég téma a nyárig.”
A két futballnagyhatalom mellé Svájc és Horvátország került.
Az olasz válogatottnak első ránézésre könnyű dolga lesz a C csoportban, hiszen Svédországgal, Bulgáriával és Dániával került öszsze. A kvartett legérdekesebb öszszecsapásának a skandináv rangadó ígérkezik.
A D csoportban összejött a két nagy rivális: Hollandia és Németország. Nem ez lesz az első nagy csatájuk: az 1974-es világbajnokság döntője óta már több emlékezetes találkozót vívtak. A két csapat június 15-én találkozik, ez lesz a csoport nyitó meccse. Rajtuk kívül Csehország és Lettország került a csoportba.
Günter Netzer, a német futball legendás alakja szerint honfitársainak nem lesz könnyű dolga: „Elhagyott minket a szerencse a sorsolásnál. Nálam Csehország a torna egyik favoritja, a másik Franciaország.”
A csehek ismét találkozhatnak a hollandokkal, akikkel egy selejtezőcsoportban szerepeltek, nem mellesleg megelőzték őket.
Portugália egyébként 1999. október 12-én kapta meg a rendezés jogát. A torna 31 találkozóját nyolc város tíz stadionjában rendezik. A négy csoportból az első két helyezett jut a negyeddöntőbe, attól kezdve egyenes kieséses rendszerben zajlanak a mérkőzések. A döntőt július 4-én játsszák.
Csoportbeosztás
A csoport:
Portugália
Görögország
Spanyolország
Oroszország
B csoport:
Franciaország
Anglia
Svájc
Horvátország
C csoport:
Svédország
Bulgária
Dánia
Olaszország
D csoport:
Csehország
Lettország
Németország
Hollandia
Szaúd-Arábia együttműködne Oroszországgal – videó
