-KÉZILABDA-
Látszólag nem nehéz az olimpiai kvóta biztosítása, hiszen az első öt helyen záró csapat juthat el Athénba, s mivel a magyar válogatott a világ legjobbjai közé tartozik, elvárható a cél elérése. Ráadásu, még egy mentőöv is van, amennyiben az Európa-bajnokságon a magyar csapat előtt záró négy ország – Dánia, Norvégia, Franciaország és Oroszország – az első öt között végez, a mieink mindenképpen kvótához jutnak.
Elvben tehát nincs magasan a mérce. A gyakorlatban azért sokkal nehezebb a válogatott dolga, mert legalább nyolc-tíz együttes pályázik közel hasonló eséllyel az olimpiai helyekre, s még az első lépcsőfokot, a csoportselejtezők sikeres megvívását sem könnyű teljesíteni. Vitathatatlanul a D csoport a legerősebb, hiszen Németország soha nem könnyű ellenfél, Szlovénia a Bajnokok Ligája- és Szuperkupa-győztes Ljubljanára építi csapatát, Kína az Ázsia-kupán legyőzte Dél-Koreát, míg Dánia az Európa- és olimpiai bajnok. Az öt válogatott közül csak három juthat tovább, s a középdöntőbe viszi magával az elért eredményeket. A középdöntőt követően az első két helyezett vívja az elődöntőt, míg a harmadikok az 5. helyért csatáznak.
Mocsai Lajos válogatottja egy hónapot készülhetett együtt a világbajnokságra, s a felkészülési mérkőzések után sem lettünk sokkal okosabbak, hiszen az összecsapások során két teljesen ellentétes arcát mutatta az együttes. Előbb komoly meglepetést szerezve Norvégiában döntetlennel zárt a hazai csapattal, legyőzte Dániát, s szoros mérkőzésen maradt alul Oroszországgal szemben, majd Franciaországban kétszer is legyőzte a hazai válogatottat, s csak ismét Oroszország legjobbjaival nem bírt. Ezt követte a hazai torna, ahol azonban hideg zuhany ért bennünket, mert a franciák tizenkét góllal kiütötték válogatottunkat, sőt a spanyolok is biztosan nyertek ellenük. Érthető, ha Mocsai Lajos szövetségi kapitány is óvatosabb, mint négy esztendővel ezelőtt, amikor balszerencsés körülmények között, mindössze egy vereséget szenvedve az 5. helyen zárt a csapat, ám a kvóta megvolt, s az olimpián végül ezüstérem volt a jutalom.
– Az utazás előtti napot mivel töltötte a kapitány?
– Mindenki szabadságot kapott – mondta Mocsai Lajos –, otthon voltam a családom körében, s ritka pillanatnak örülhettem, hiszen a fiam és a három lányom is haza tudott jönni.
– A kézilabdát egy napra kizárta az életéből?
– Közvetlenül a világbajnokság előtt ezt nem tudnám megtenni. Pihenésként a német válogatott két mérkőzését tanulmányoztam, mert szerdán már velük játszunk, s ez roppant fontos összecsapás lesz.
– A felkészülés során mennyire sikerült megközelíteni az ideális száz százalékot?
– A klubokban évekig folyamatosan dolgoznak a játékosok, ám a tökéletes állapotot ott sem érhetik el. De úgy érzem, megfelelő volt a felkészülésünk. Egyelőre elsősorban a védekezésünk bizonytalan, nem állt még össze teljesen a csapat, hullámzó teljesítményt nyújt. A támadások jobban mennek, pihent állapotban az indításos lerohanás az együttes egyik erőssége, míg a felállt védelem elleni játékunk a semleges szakemberek szerint a világon a legjobb. Az eredményességünket tehát döntően a védekezés határozza majd meg.
– Négy esztendővel ezelőtt azt mondta, hogy bármennyire is az olimpiai kvalifikáció a legfontosabb, azért szakmailag a világbajnokság a csúcs, s nem lehet megelégedni a kvótaszerzéssel. Most is többre tör?
– Egy kicsit más a véleményem, mert más a mostani helyzet. Az olimpia óta lényegében kicserélődött a csapat, s egy áttörés előtt állunk. A fiatalok még nem elég rutinosak, az idősebbek pedig már nehezebben bírják a folyamatos terhelést. Ez nem jelenti azt, hogy nem zárhatunk akár dobogón is, de jelenleg nem várható el a válogatottól.
– Akkor sem lenne csalódott, ha lemaradnának az olimpiáról?
– Egyértelműen ez a cél, de a sportban minden megtörténhet. Figyelemmel kísértem a női kosárválogatott Eb-szereplését, s bár ők is annak reményében utaztak el, hogy ott lehetnek az olimpián, amikor ez nem sikerült, a szakma és a média is megértő volt. Azt ígérhetem, hogy maximális erőbedobással fogunk küzdeni, de ha ez kevés lesz, remélem, bennünket sem köveznek meg.
***
A műsor: D csoport: Magyarország–Elefántcsontpart, december 2. (kedd) 17 óra, –Németország, december 3. (szerda) 19., –Szlovénia, december 4. (csütörtök) 17., szünnap, december 5. (péntek), –Kína, december 6. (szombat) 18., –Dánia, december 7. (vasárnap) 20.15. Középdöntők: a D és C csoport első három helyezettje, december 9-11. Helyosztók: december 13–14. A magyar csapat mérkőzéseit a Sport1 élőben közvetíti.
Az utazó keret, kapusok: Pálinger Katalin, Sugár Tímea, Sirina Irina, mezőnyjátékosok: Kirsner Erika, Tóth Tímea, Mehlmann Ibolya, Görbicz Anita, Kulcsár Anita, Ferling Bernadett, Bohus Bea, Pigniczki Krisztina, Radulovics Bojana, Lovász Zsuzsanna, Farkas Ágnes, Siti Eszter, Szrnka Hortenzia. A vb-re 16-an utaznak, de valószínű, hogy kezdetben a szakvezető nem mindenkit nevez be a tornára.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
