Athénért Horvátországban

Ma megkezdődik a női kézilabda-világbajnokság Horvátországban, s bár a magyar együttes roppant nehéz csoportba került, a Csáktornyán 17 órakor (Sport1) kezdődő első mérkőzésen még aligha kell megizzadni a sikerért, hiszen Elefántcsontpart ellen mutatkozik be a válogatott. A folytatásban már jóval nehezebb ellenfelek következnek, hiszen a D csoportban szerepel Németország, Szlovénia, Kína és Dánia. A cél egyértelmű: Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatának ki kell harcolnia az olimpiai részvételt.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KÉZILABDA-
Látszólag nem nehéz az olimpiai kvóta biztosítása, hiszen az első öt helyen záró csapat juthat el Athénba, s mivel a magyar válogatott a világ legjobbjai közé tartozik, elvárható a cél elérése. Ráadásu, még egy mentőöv is van, amennyiben az Európa-bajnokságon a magyar csapat előtt záró négy ország – Dánia, Norvégia, Franciaország és Oroszország – az első öt között végez, a mieink mindenképpen kvótához jutnak.
Elvben tehát nincs magasan a mérce. A gyakorlatban azért sokkal nehezebb a válogatott dolga, mert legalább nyolc-tíz együttes pályázik közel hasonló eséllyel az olimpiai helyekre, s még az első lépcsőfokot, a csoportselejtezők sikeres megvívását sem könnyű teljesíteni. Vitathatatlanul a D csoport a legerősebb, hiszen Németország soha nem könnyű ellenfél, Szlovénia a Bajnokok Ligája- és Szuperkupa-győztes Ljubljanára építi csapatát, Kína az Ázsia-kupán legyőzte Dél-Koreát, míg Dánia az Európa- és olimpiai bajnok. Az öt válogatott közül csak három juthat tovább, s a középdöntőbe viszi magával az elért eredményeket. A középdöntőt követően az első két helyezett vívja az elődöntőt, míg a harmadikok az 5. helyért csatáznak.
Mocsai Lajos válogatottja egy hónapot készülhetett együtt a világbajnokságra, s a felkészülési mérkőzések után sem lettünk sokkal okosabbak, hiszen az összecsapások során két teljesen ellentétes arcát mutatta az együttes. Előbb komoly meglepetést szerezve Norvégiában döntetlennel zárt a hazai csapattal, legyőzte Dániát, s szoros mérkőzésen maradt alul Oroszországgal szemben, majd Franciaországban kétszer is legyőzte a hazai válogatottat, s csak ismét Oroszország legjobbjaival nem bírt. Ezt követte a hazai torna, ahol azonban hideg zuhany ért bennünket, mert a franciák tizenkét góllal kiütötték válogatottunkat, sőt a spanyolok is biztosan nyertek ellenük. Érthető, ha Mocsai Lajos szövetségi kapitány is óvatosabb, mint négy esztendővel ezelőtt, amikor balszerencsés körülmények között, mindössze egy vereséget szenvedve az 5. helyen zárt a csapat, ám a kvóta megvolt, s az olimpián végül ezüstérem volt a jutalom.
– Az utazás előtti napot mivel töltötte a kapitány?
– Mindenki szabadságot kapott – mondta Mocsai Lajos –, otthon voltam a családom körében, s ritka pillanatnak örülhettem, hiszen a fiam és a három lányom is haza tudott jönni.
– A kézilabdát egy napra kizárta az életéből?
– Közvetlenül a világbajnokság előtt ezt nem tudnám megtenni. Pihenésként a német válogatott két mérkőzését tanulmányoztam, mert szerdán már velük játszunk, s ez roppant fontos összecsapás lesz.
– A felkészülés során mennyire sikerült megközelíteni az ideális száz százalékot?
– A klubokban évekig folyamatosan dolgoznak a játékosok, ám a tökéletes állapotot ott sem érhetik el. De úgy érzem, megfelelő volt a felkészülésünk. Egyelőre elsősorban a védekezésünk bizonytalan, nem állt még össze teljesen a csapat, hullámzó teljesítményt nyújt. A támadások jobban mennek, pihent állapotban az indításos lerohanás az együttes egyik erőssége, míg a felállt védelem elleni játékunk a semleges szakemberek szerint a világon a legjobb. Az eredményességünket tehát döntően a védekezés határozza majd meg.
– Négy esztendővel ezelőtt azt mondta, hogy bármennyire is az olimpiai kvalifikáció a legfontosabb, azért szakmailag a világbajnokság a csúcs, s nem lehet megelégedni a kvótaszerzéssel. Most is többre tör?
– Egy kicsit más a véleményem, mert más a mostani helyzet. Az olimpia óta lényegében kicserélődött a csapat, s egy áttörés előtt állunk. A fiatalok még nem elég rutinosak, az idősebbek pedig már nehezebben bírják a folyamatos terhelést. Ez nem jelenti azt, hogy nem zárhatunk akár dobogón is, de jelenleg nem várható el a válogatottól.
– Akkor sem lenne csalódott, ha lemaradnának az olimpiáról?
– Egyértelműen ez a cél, de a sportban minden megtörténhet. Figyelemmel kísértem a női kosárválogatott Eb-szereplését, s bár ők is annak reményében utaztak el, hogy ott lehetnek az olimpián, amikor ez nem sikerült, a szakma és a média is megértő volt. Azt ígérhetem, hogy maximális erőbedobással fogunk küzdeni, de ha ez kevés lesz, remélem, bennünket sem köveznek meg.
***
A műsor: D csoport: Magyarország–Elefántcsontpart, december 2. (kedd) 17 óra, –Németország, december 3. (szerda) 19., –Szlovénia, december 4. (csütörtök) 17., szünnap, december 5. (péntek), –Kína, december 6. (szombat) 18., –Dánia, december 7. (vasárnap) 20.15. Középdöntők: a D és C csoport első három helyezettje, december 9-11. Helyosztók: december 13–14. A magyar csapat mérkőzéseit a Sport1 élőben közvetíti.
Az utazó keret, kapusok: Pálinger Katalin, Sugár Tímea, Sirina Irina, mezőnyjátékosok: Kirsner Erika, Tóth Tímea, Mehlmann Ibolya, Görbicz Anita, Kulcsár Anita, Ferling Bernadett, Bohus Bea, Pigniczki Krisztina, Radulovics Bojana, Lovász Zsuzsanna, Farkas Ágnes, Siti Eszter, Szrnka Hortenzia. A vb-re 16-an utaznak, de valószínű, hogy kezdetben a szakvezető nem mindenkit nevez be a tornára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.