Hoeness nem tévedhet

L A B D A R Ú G Á S A labdaművészekre alapozott nagyzási hóbort fájó bukását élik át a berlini szurkolók. A Herthától kalandos körülmények után elbocsátott Huub Stevens példája ismét bizonyítja: a német főváros reménye, hogy nemzetközi rangú egyesülettel rendelkezzen, továbbra is csupán vágyálom marad.

Stefan Lázár
2003. 12. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Király Gábor és Dárdai Pál kenyéradója a 15. Bundesliga-forduló után tizenkét ponttal a szerény 17. helyen áll, és a kieséstől fenyegetve vág majd neki a téli szünetnek. Anélkül, hogy tudná, ki fogja átvenni a szélnek eresztett holland mester örökét. A bizonytalanság érzését csak fokozza a felismerés, hogy a Hertha ügyeit intéző menedzser pozíciója is megrendült. A korlátlan hatalommal felruházott Dieter Hoenessnek számtalan szakmai melléfogást rónak fel a berlini lapok, élvezve a józanul gondolkodó szurkolók támogatását.
A csalódás hangulatát csak fokozzák azok a remények, amelyek a kilencvenes évek végén vették körül az egyesületet. A klub harmadik lett a bajnokságban, és kiharcolta a részvételt a Bajnokok Ligájában, ahol a Milan, a Galatasaray, a Chelsea és Barcelona volt az ellenfele. Azt követően, hogy a Hertha az olimpiai stadion hetvenötezer nézője előtt 1-0-ra verte az olaszokat, a Berliner Kurier így áradozott: „Világklasszis teljesítmény. A Milan szupersztárjai esélytelenek voltak!” Innen kezdve már csak egyetlen vágy hajtotta a fővárosiakat: betörni a kontinens vezető csapatai közé.
A vízió reális alapokra támaszkodott: a Berlint reprezentáló együttes éppen úgy számíthatott a jelenlévő konszernek anyagi segítségére, mint a környék labdarúgó- rajongóinak támogatására. A menedzser nagyvonalúan fizetett ki 15,2 millió márkát a brazil Alex Alvesért, 2001 nyara óta további tizenhárom játékost szerződtetett, de közülük mindössze kettő (Marcelinho, Arne Friedrich) váltotta be a szerepléséhez fűzött reményeket. Alves hamarosan a klub történetének legrosszabb befektetését jelentette. Dieter Hoeness a Schalkétól elcsábított Stevensben látta a megoldást garantáló „nagy fogást”. Majd ő összerázza a csapatot – vélhette. A vágy csak vágy maradt…
Összegezve megállapítható, hogy a Stevens–Hoeness kettős nem volt képes arra, hogy egységes együttest alakítson ki, hogy megtalálja a legmegfelelőbb játékstílust. Már októberben kritikus volt a helyzet, hiszen a Hertha kiesett az UEFA-kupából, ráadásul sorozatban kilenc (!) bajnoki meccsen nem tudott győzni. A lelátókon becsmérlő transzparensek emelkedtek a magasba, köztük ilyen is: „A teljesítményetek meztelen gúny.”
A Hertha vezetősége a német futballban mindeddig ismeretlen ultimátummal reagált: ha nem sikerül kétszer egymás után (bajnokság és kupa) legyőzni a Rostockot, Stevens veheti a kalapját. A szerencse megmentette a holland szakvezetőt az elbocsátástól, Hoeness örömtáncot lejtett a pályán. A megkönnyebbülés azonban csak átmenetinek bizonyult, a Hertha megsemmisítő kupavereséget (6-2) szenvedett Brémában, az edzőt nem lehetett tovább tartani. Huub Stevens menesztése óriási presztízsveszteség volt az őt hűséggel támogató menedzser számára. Az amatőrcsapattól áthívott Andreas Thom irányítása mellett a berliniek szombaton 1-1-es döntetlent játszottak a szintén gyengélkedő Borussia Dortmunddal. Hoeness most lázasan kutat az új edző után.
A jelöltek koszorúja színes képet mutat: a hajdani csapatkapitány, az oslói Valerengánál dolgozó norvég Kjetil Rekdal éppen úgy elképzelhető a posztra, mint a Basel szolgálatában álló Christian Gross.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.