Másodszor kapitális csatavesztés

K É Z I L A B D A Nyolc esztendővel az osztrák–magyar közös rendezésű világbajnokság után ismét döntőt vívhatott tegnap este a magyar női válogatott, miután az elődöntőben szombaton 40-38-ra legyőzte Dél-Koreát. A fináléban a franciák 32-29-re legyőzték a győzelmet a kezéből kiengedő magyar válogatottat.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 12. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhét esztendőt várt Mocsai Lajos szövetségi kapitány, hogy ismét világbajnoki döntős legyen a magyar válogatott, igaz, 1986-ban a férfiegyüttest vezette a döntőbe, ahol Jugoszláviával szemben maradt alul. Akkor az ezüstérem igazi siker volt, hiszen férfi kézilabdázóink sem előtte, sem azóta nem értek el ilyen eredményt.
A nők viszont már 1965-ben, persze egészen más körülmények között. Azóta még kétszer jutottak az aranyérem közelébe, de 1982-ben és 1995-ben meg kellett elégedni az ezüstéremmel. Ezüstből tehát van bőven, különösen, ha a fájdalmasan elveszített 2000-es olimpiai döntőre is gondolunk, éppen ezért is említette a dél-koreaiak elleni győzelem után Farkas Ágnes, hogy itt már nem szabad megtorpanni. „Most már jó lenne megnyerni egy döntőt, s aranyerémmel megkoronázni az eddigi teljesítményt, mert minden elvesztett döntő fájdalmas, s nekem már volt benne részem bőven” – jelentette ki határozottan.
Még egy váratlan főszereplője volt a mérkőzésnek: Irina Sirina, aki szenzációsan védett.
A szurkolókon már szombaton sem múlt semmi, mintegy ezerötszázan érkeztek a horvát fővárosba, s nekik köszönhetően olyan volt a hangulat, mintha Magyarországon játszana a csapat. Estére aztán kiderült, óriási csatát követően a franciák készülődhettek a fináléra. De bármennyire is boldogok voltak a franciák a győzelem miatt, a hoszszabbításban kiharcolt 28-26-os győzelem rengeteget kivehetett játékosaikból. A franciáknak egyébként a játékosok is jobban örültek, annak ellenére is, hogy az ellenfél a rosszemlékű káposztásmegyeri tornán alaposan elpáholta csapatunkat. A hazai mélyponton gyorsan túltették magukat, s egy ilyen csata előtt korántsem mindegy, hogy az önbizalommal nem volt gond. Miként már azt sem emlegette senki, hogy két esztendeje a helyosztókon ugyancsak szembekerültünk a franciákkal, csakhogy akkor az ötödik helyért játszottunk velük. Az akkor ünnepelt csapatok már elbúcsúztak Horvátországtól, az oroszok és a norvégok olimpiai álmaikat is eltemethették, míg a magyar csapat háza táján már csak az volt a kérdés, mennyire válik teljessé az ünnep. Vasárnap már délelőtt érezni lehetett a feszültséget a levegőben, de mindez amolyan ünnepi készülődés volt. Csak jöttek, jöttek, végelláthatatlan sorokban áramlottak a szurkolók, a pénztárnál nyugodtan várakoztak, beszélgettek az esélyekről, vidáman élcelődtek, miközben a csarnok előtti tér levegőjét rendre dudaszó, csatakiáltás töltötte be. Piros-fehér-zöldbe öltözött a környék, s tapintható volt az izgalom, a készülődés a nagy mérkőzésre, amelyről két hete legfeljebb titokban lehetett álmodozni, s ami most kellemes borzongással töltött el minden magyart Zágrábban.
Már a bronzmeccsen (ezt 31-29-re a koreaiak nyerték) megtelt a csarnok, Három órával az év sporteseménye előtt elkezdtek a szurkolók a csarnokba áramlani: nyolcezren lehettek bent, s vagy ezren kintrekedtek. Félelmetes, csodálatos, szinte leírhatatlan volt a hangulat.
Az első öt percben ez nyomasztóan hatott, de csak öt percig. Az önkívületben kézilabdázó játékosok villámgyorsan fordítottak, remekül védekeztek, Pálinger két büntetőt is megfogott, és a franciák 14 percen keresztül gólképtelenek voltak. Már 8-3-ra vezetett a válogatott, amikor a fergeteges 10 perc után érthetetlen kapkodás következett, még szerencse, hogy a franciák azt sem tudták, hol vannak. A pokoli légkör azonban nem csak őket nyomasztotta, néhány magyar játékoson is meglátszott, ezért nem sikerült még nagyobb előnyre szert tenni a szünetig, sőt, 11-8-ra feljött az ellenfél.
A csapat legrutinosabb tagján, Farkas Ágnesen sajnos ismét erőt vett a betegség, vasárnap nem is ebédelt, így őt a kapitány egészen a második félidő közepéig nem merte pályára küldeni. Ekkor, bár öt góllal vezetett az együttes, érződött, a játékosok elbizonytalanodtak támadásban, s csak azért nem csökkent a különbség, mert Pálinger folyamatosan eksztázisban védett. Az 52. percben már 25-18 volt az állás, s elképzelhetetlennek tűnt, hogy ez a hét gól kevés lesz a hajrában.
Aztán kiderült, nem tudunk tanulni, nincs az a hatalmas előny, amit el ne tudnánk szórni, s ahelyett, hogy okosan a támadásokat az utolsó pillanatig kijátszották volna a játékosok, érthetetlenül kapkodni kezdtek, s a franciák megragadták az utolsó esélyt. Mint 2000-ben, Sydneyben az olimpián, amikor hatgólos előnyt szórt el a magyar csapat, most hét volt kevés. Nem hittünk a szemünknek, amikor egy perccel a lefújás előtt már csak kettő volt a különbség, de ez sem tartott ki. Tíz másodperc volt csak hátra, amikor a franciák labdát szereztek, s a kétségbeesetten menteni igyekvő Görbicz lerántotta a beforduló beállót. Időn túli hétméteres. Lejeune belőtte, s következhetett a hosszabbítás. Csakhogy kettős emberhátrányban, morálisan, lelkileg, fizikailag összetörve.
Lerohantak bennünket a franciák, három góllal elhúztak, s hiába próbált ekkor ismét okosan, türelmesen játszani a csapat, már semmi nem jött be, s amikor egy perccel a vége előtt a mezőny, s a mérkőzés egyik legjobbja, Radulovics Bojana elhibázta a hétméterest, már látható volt, vége! Másodszor állt egy világverseny döntőjében, az aranyérem kapujában az együttes, s másodszor bukta el (29-32). Nincs mit szépíteni, bármennyire fáj ez a vereség, 14 francia megbirkózott 8 ezer magyarral.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.