Még várólistán a férfi öttusázók

-ÖTTUSA- Azt, hogy milyen nehéz kijutni az athéni olimpiára, bizonyítja: olyan eredményes sportágban, mint az öttusa, férfi versenyzőinknek eddig nem sikerült kiharcolniuk a részvételt. Pedig erre négy lehetőségük volt, a legutolsó a múlt heti athéni Világkupa-döntőn, amelyen Balogh Gábor, Horváth Viktor és Kállai Ákos a dobogó közelébe sem került. Így öttusázóink közül egyedül a világbajnok Vörös Zsuzsa várhatja olimpiai kvótával az új esztendőt.

Salánki Miklós
2003. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országonként maximum két férfi és két női öttusázó szerepelhet a jövő évi olimpián, amelyre a részvétel kiharcolása a tavalyi budapesti Világkupa-finálén kezdődött, a magyar versenyzőknek sikertelenül. A szakvezetés ezt nem vette figyelmeztetésnek, sőt bizakodva hirdette: „Ej, ráérünk arra még!” Ezt ismételgették a nyári pesarói világbajnokság után is, amelyen a Balogh, Horváth és Kállai hármas megnyerte ugyan a csapatversenyt és a váltót is, de egyéniben esélyük sem volt a dobogós helyezésre, amelyért kvóta is járt.
Majd az augusztusi Eb-n – gondoltuk –, amelyen viszont Kállaiéknak egyéniben ismét nem sikerült az éremszerzés. Az idei utolsó lehetőség a hét végi Világkupa-döntő volt, amelyen az első két helyezett kapott kvótát. Öttusázóink ezt a lehetőséget sem tudták kihasználni, elsősorban azért, mert ugyanúgy, mint a világbajnokságon, ezúttal is gyengébben vívtak. A páston hagyott pontok viszont nagyon hiányoztak a végelszámolásnál.
– Az olimpiai felkészülés érdekében a téli alapozást nem áldozhattuk fel a késői Világkupa-döntő miatt – magyarázta Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány –, de azért rákészültünk az athéni tesztversenyre, amelyet már az olimpiai helyszínen rendeztek meg. A szervezés, a rendezés megfelelő volt, kisebb hiányosságok akadtak ugyan, de a görögök megígérték, hogy ezeket pótolják. A lóállomány elég vegyes volt, de jövőre, az olimpián az öttusázók a pesarói világbajnokságon már megismert olasz lovakkal fognak versenyezni.
Az előolimpia tehát a rendezőknek megfelelően sikerült, férfi öttusázóink viszont ismét lemaradtak a dobogóról. S mivel a nyolc olimpiai kvótaszerzésből négyet nem tudtak kihasználni, így az is felmerült, hogy egyáltalán indulhat-e két magyar férfi öttusázó az olimpián.
– Nem tudom elképzelni, hogy ez megtörténhet, hiszen az idei két világbajnoki aranyérem is jelezte: férfi öttusázóink is a nemzetközi élmezőnybe tartoznak. Pánikra nincs ok, mert négy lehetőség még hátravan, a mexikói, a pekingi és a budapesti Világkupa-verseny első két helyezettje, majd a moszkvai világbajnokság első kilenc helyezettje szerez kvótát. Emellett a világranglistára is figyelni fogunk, mert az alapján töltik majd fel harminckét főre az olimpiai mezőnyt.
A tavalyi világbajnokság után a szakvezetés fontos feladatnak jelölte meg, hogy legjobb öttusázóink ismét képesek legyenek a páston az eredményes szereplésre, mert az egyre kiegyensúlyozottabb nemzetközi élmezőnyben a vívás jelentősége tovább nőtt. A világbajnok Balogh Gábor edzőt váltott, Kulcsár Győző készítette fel az idei évadra. Az erőfeszítés ellenére a legfontosabb versenyeken nem vívtak jól. Jelenleg úgy néz ki, ha ebben a tusában nem tudnak stabilan eredményesen szerepelni, akkor még az olimpiai részvétel is veszélybe kerülhet.
– A vívás kulcsszám, s mindent megteszünk azért, hogy versenyzőink a tétversenyeken is képesek legyenek kilencszáz ponton felüli teljesítményre. Az új évben rendszeresen lesz a vívóválogatottal közös edzés. A helyzet megítélésem szerint egyáltalán nem reménytelen, mert Balogh Gábor például a világbajnokság kivételével megfelelően szerepelt, az átlaga kilencszáz ponton felüli lett. Kállai is képes volt jó eredményre, Horváth pedig ha nagyobb önbizalommal áll pástra, akkor ismét eredményes lehet.
A kincstári optimizmus elfogadható, mert ki bízna a fiúkban, ha nem a kapitányuk. A sportág vezetése jövőre is minden feltételt megteremt Baloghék sikeres felkészítéséhez. Egy volt olimpiai bajnok szerint viszont éppen az a baj, hogy a fiúk mindent megkaptak, el lettek kényeztetve, a hibáikat takargatják, s úgy néz ki, az önkritikájuk pedig kevés.
***
Visszapillantó tükör. Világbajnokságok. 2001: 1. Balogh 5604 pont (vívásban: 1000), 2. Horváth V. 5578 (944), 10. Sárfalvi 5298 (888), 28. Fülep S. 4954 (664). 2002: 14. Horváth V. 5468 (720), 18. 18. Sárfalvi 5336 (944), 19. Balogh 5284 (864), 20. Fülep 5284 (692). 2003: 6. Balogh 5560 (832), 15. Fülep 5388 (748), 16. Horváth 5352 (776).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.