A kapitány nem mentegetőzik

-KÉZILABDA- A múlt esztendőben elkényeztettek bennünket kézilabdázóink, hiszen a férfiak januárban bravúros teljesítménnyel harcolták ki a világbajnokságon a 6. helyet, és ezzel együtt az olimpiai kvalifikációt, míg a nők decemberben a vb-n ezüstérmet szereztek. Csütörtöktől ismét a férfiakon a sor. A szlovéniai Európa-bajnokságra ugyan nem a legjobb előjelekkel utazik a válogatott, de Skaliczki László szövetségi kapitány előre nem keres mentséget.

Sütõ-Nagy Zsolt
2004. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Európa-bajnokságot vagy világbajnokságot soha nem lehet egyszerű felkészülési tornának tekinteni. Ilyen eseménynek mindig rangja van, de vitathatatlan, hogy ebben az esztendőben az olimpiai szereplés a legfontosabb. Ez nem csupán a magyar válogatottra igaz, a már kvótát szerzett csapatok többsége ennek jegyében készül az Európa-bajnokságra, míg néhány az utolsó szalmaszálat igyekszik megragadni, hiszen a még nem kvalifikált együttesek közül a legjobb eredményt elérő lehet ott Athénban. Márpedig a sportág olyan nagyhatalmai harcolnak ezért az egy helyért, mint Svédország, Szerbia-Montenegró vagy Dánia, de hazai pályán Szlovénia sem esélytelen.
– Elég sok kellemetlenség zavarta meg a felkészülést, hiszen a világbajnokság gólkirálya, Pérez Carlos sérülése miatt már január elején kivált, míg a vb-n irányító Lendvay Péter ujjtörést szenvedett, ezért nem tarthat a csapattal. Ez mennyire zavarta meg a terveit?
– Természetesen más lenne a helyzet, ha velünk lehetnének, de nekem az a feladatom, hogy abból a csapatból hozzam ki a maximumot, ami a rendelkezésemre áll – mondta a tőle megszokott racionalitással a kapitány, Skaliczki László. – Egyébként a kapus, Perger Zsolt is sérülés miatt maradt ki, de Császár Gábor és Mohácsi Árpád is küszködött betegséggel. Gond volt elég, s most is van, hiszen nem tudom, az első mérkőzés előtt tudunk-e abban a teremben gyakorolni, ahol a csehekkel játszunk. Ez sem mellékes körülmény.
– A felkészüléssel elégedett?
– Problémamentes felkészülés nincs. Egy komoly szakmai anyagot kell viszonylag rövid idő alatt megvalósítani, s ez soha nem lehet teljes. De az elvégzett munka és a nemzetközi tornák során azt tapasztaltam, hogy a motiváció rendben van, a szükséges bizonyítási vágy dolgozik a játékosokban.
– Több újoncot is avat az Európa-bajnokságon. Ez mennyire változtatja meg a csapat játékát?
– Mocsai, Illyés, Császár és Diaz számít Európa-bajnoki újoncnak. Diaz már tavaly is ott lett volna a világbajnokságon, ha nem sérül le, s rá biztos, hogy fontos feladat vár, hiszen több poszton is bevethető, de a többiekre sem csupán statisztaként számítok. Diaz egyébként amolyan kabala is, hiszen hétszeres válogatott, s amióta szerepel, egyszer sem kaptunk ki. Ezt jó lenne sokáig megőrizni.
– Az olimpiai szereplés tudatában mi a legfontosabb ezen az Európa-bajnokságon?
– A célkitűzés egyértelmű: az első nyolc között kellene végezni.
– Ehhez a csoportból feltétlenül tovább kell jutni, ami nem tűnik lehetetlen feladatnak, hiszen könynyebb a csoportbeosztás, mint a világbajnokságon volt.
– Ez nagyon csalóka. A csehek ugyan klubszinten gyengébb eredményeket érnek el, de legjobbjaik komoly európai együttesekben szerepelnek, s a legutóbbi Eb-n a nyolcadik helyen zártak. Az izlandiak hetedikek voltak a vb-n, így szintén olimpiai résztvevők, ráadásul az ifjúsági Európa-bajnokságot ők nyerték, s a vb-hez képest hat-hét új játékost próbálnak ki. A szlovének pedig még nem mondtak le az olimpiai szereplésről, s hazai pályán roppant nehéz ellenfelek lesznek.
– Ha a célkitűzéstől elmarad a válogatott, az mennyire befolyásolná az olimpiai felkészülést?
– Hiszek benne, hogy valóra válnak terveink. Amíg ennek realitása van, nem is gondolkozom ezen.
***
A program. C csoport (Celje). Csütörtök: Magyarország–Csehország 18 óra, péntek: –Izland 18.30, vasárnap: –Szlovénia 20.30. Valamennyi mérkőzést az m2 adja.
A további csoportbeosztás. A csoport: Oroszország, Svédország, Ukrajna, Svájc. B csoport: Spanyolország, Horvátország, Dánia, Portugália. D csoport: Franciaország, Lengyelország, Szerbia-Montenegró, Németország.
A keret. Kapusok: Szathmári János (Tatabánya), Fazekas Nándor (Veszprém), mezőnyjátékosok: Buday Dániel (Veszprém), Ilyés Ferenc (Szeged), Mezei Richárd (Szeged), Mocsai Tamás (Suhr/Svájc), Gál Gyula (Veszprém), Iváncsik Gergő (Veszprém), Rosta Miklós (Dunaferr), Kertész Balázs (Dunaferr), Császár Gábor (Dunaferr), Diaz Ivo (Veszprém), Pásztor István (Veszprém), Laluska Balázs (Szeged), Mohácsi Árpád (Athinaikosz/Görögország), Nagy László (FC Barcelona/Spanyolország).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.