Nagy botrányt nem okozott az Állami Számvevőszék tavalyi jelentése, amelyből kiderült, hogy jentős veszteség halmozódott fel, de törvénysértés nem történt a Sportfolió Kht.-nál. Ugyanis csak erkölcsileg számít „bűncselekménynek”, hogy a nyolc költségvetési intézményből összevont Sportfolió Kht. az ÁSZ-jelentés szerint három év alatt 988 millió forintos veszteséget termelt, s 177 millió forintos tőkehiánya is keletkezett. Az elmúlt egy évben a veszteség tovább nőtt, aminek az egyik következménye az lett: felmentették vezérigazgatói tisztségéből Papp Albertet, s a kilátástalan helyzetből a korábbi helyettesnek, Vass Károlynak kellene kivezetnie a csőd szélén álló társaságot.
Az ÁSZ-jelentés ugyan erre nem tér ki, de sportberkekben a Sportfólió Kht.-t csak az igazgatók magánhasznú társaságának nevezik, amelyben a leváltott sportvezetők, egyesületi elnökök jól fizetett álláshoz juthattak. Itt lett vezető a Vasast nehéz anyagi helyzetbe hozó Gyalog András, s Harcsár István, az OTSH volt elnöke is. A szakemberek szerint az összevonás azért sem lehet nyereséges, mert amíg a létesítmények önállóan működtek, a felelősségük és a saját bevételük is nagyobb volt. Az ÁSZ-jelentésből kiderült, hogy míg 2000-ben a jogelődök saját bevétele 1,9 milliárd forint lett, addig 2002-ben 1,782 milliárd forintra csökkent. A jelentés megállapítása szerint a piaci árak bevezetését az is gátolta, hogy a szolgáltatásokat igénybe vevők állami támogatásból működő sportszervek, amelyek a nagyobb költséget nem tudják megfizetni. Szomorú példa erre a tavalyi országos vívóbajnokság, amelynek csapatversenyét a magas bérleti díj miatt nem tudták a Nemzeti Sportcsarnokban lebonyolítani, hanem három egyesületi vívóteremben rendezték meg. Mindez hatalmas luxus, hiszen egy állami pénzből fenntartott létesítmény üresen állt, mert a szintén zömében állami pénzből működő szövetség a bérleti díjat nem tudta kifizetni.
Az új vezérigazgató évtizedek óta a magyar sportban él és dolgozik, ezért jól látja a Sportfólió Kht. ellentmondásos helyzetét, azt, hogy a sok-sok milliárd forintos tulajdon megőrzésére, üzemeltetésére és a fenntartására nincs elegendő pénz. Ennek rengeteg összetevője van, például az, hogy az utóbbi években a feladatai negyven százalékkal megnőttek, hozzá került például a szegedi evezőspálya és a Honvédelmi Minisztériumtól a Honvéd létesítménye is. A megnövekedett feladatokkal azonban fordított arányban nőtt az állami támogatás, amely 2001-ben 1,9 milliárd forint volt, az idén pedig a vezérigazgató szerint – szinte hihetetlen – csak 800 millió forint. Az erre az évre tervezett bevétel már eléri a három évvel ezelőtti kétmilliárd forintot, de ennek érdekében jelentősen emelni kell az árakat.
Egy hete egyeztet Gyurcsány Ferenc sportminiszter és Szieben László ligaigazgató arról, hogy az öt budapesti labdarúgóklub – a Ferencváros, az MTK, a Honvéd, az Újpest és a Vasas – a jelenlegi bérleti díjnál jelentősen többet fizessen. Eddig ugyanis a fővárosi klubok a létesítmény fenntartásának csak a húsz százalékát fizették. A megegyezést nehezíti, hogy az öt csapat közül az MTK is anyagi gondokkal küzd, a Vasas és a Honvéd pedig a második osztályban vegetál.
Felvetésünkre, hogy az elmúlt években nagyon sokba kerültek az „ejtőernyősök”, a vezérigazgató elmondta: a most zajló belső vizsgálat után valószínűleg átszervezésre is sor kerül. Vizsgálják azt is, hogy a létesítmények vezetői a feladatok jelentős részét miért adták át külső cégeknek. A szakemberek szerint az egyetlen megoldás a jelenlegi csődhelyzetben az lehetne, ha a Sportfólióba tömörített intézmények újra önállóan működhetnének, a decentralizációt viszont a jelenlegi szerződések nem teszik lehetővé. Például sok millió forintos takarítási szerződéseket kötöttek az intézmények külső vállalkozókkal, amelyekből a pletykák szerint nem csak a söprögetők részesültek. A visszaéléseket, ha egyáltalán voltak, a belső vizsgálatnak kell megállapítani. Az ÁSZ-jelentés csak azt rögzítette, hogy a külső vállalkozások bevonása nem jelentett megtakarítást.
A tét jelentős, sok milliárd forintos állami vagyon, amely ráfordítás nélkül tönkremehet. A jelenlegi felmérés szerint a sportlétesítmények állapota már csak huszonöt százalékos.
ALÁÍRÁS CSAK A JÖVŐ HÉTEN
Titoktartás mellett zajlanak a tárgyalások a labdarúgóliga elnöke, Szieben László és a sportminisztérium képviselői között. Érdeklődésünkre Szieben elmondta: „A tárgyalások befejezéséig semmiféle információt nem szivárogtatunk ki, hírekkel várhatóan a jövő héten szolgálunk majd. Akkor, amikor aláírjuk a szerződést. Nagy horderejű kérdésekről, a magyar sportban lényeges szerepet játszó egyesületek sorsáról és jövőjéről van szó, úgy ítéljük meg, jobb most a csönd.” Mint arról korábban beszámoltunk, a felek a múlt hét hétfőjén ültek először tárgyalóasztalhoz, hogy megbeszéléseket folytassanak, és végleges döntést hozzanak a stadionrekonstrukcióról és a Sportfólió Kht. kezelésében lévő öt fővárosi stadion bérleti feltételeiről. (R. F.)