A magyar női műkorcsolya első Európa-bajnoki aranyérme azt bizonyítja, hogy egy hazánkban mostohán kezelt sportágban sem lehetetlen a kimagasló siker. A diadalhoz azonban nem elég a tehetség, a szorgalom, a kitartás és a fanatikus edzők munkája, hiszen ha Sebestyén Júlia a szüleitől és támogatóitól nem kap segítséget, akkor szombaton délután nem integethetett volna boldogan a dobogó tetejéről.
Az Európa-bajnoknő indulása szerencsés volt, hiszen Tiszaújvárosban nőtt fel, ahol ugyan szabadtéri, de télen és nyáron egyaránt üzemelő jégpálya van. Kedvező volt számára az is, hogy a magyar szövetség meghívására a nyolcvanas években az orosz Vardajan házaspár dolgozhatott Tiszaújvárosban, tőlük megtanulhatta a műkorcsolyázás alapjait. Amikor tizenhárom éves korában Pestre költözött, a szövetség volt elnöke, Kozári Klára befogadta, pótnagymamája lett, gondoskodott és vigyázott rá, Jurek Eszter és Száraz András pedig vállalta a felkészítését.
– Visszanézve az elmúlt tíz évre, volt benne jó és rossz is – meséli Sebestyén Júlia. – Csodás volt, amikor már tizenhárom évesen felnőtt Európa-bajnokságon indulhattam, s újonc létemre tizennegyedik lettem Dortmundban. Utána viszont megsérültem, keserves két év következett. Hat éve a régi Budapest Sportcsarnokban junior Grand Prix-versenyt nyertem, a tiszteletemre eljátszották a Himnuszt. Ez felejthetetlen élmény, csak álmodtam arról, hogy egyszer megismétlődik. Abban, hogy megtörténhetett, sokan segítettek.
Az aranyérmes egyik edzője, Jurek Eszter már négy évtizede áll a pálya szélén, tanítványai közül a többi között Téglási Tamara, Száraz András, Vajda László és Póth Diana egyaránt a nemzetközi mezőny tagja lett. Az idős edzőnő szerint nem véletlen, hogy tanítványai közül éppen Sebestyén Júliának sikerült a csúcsra feljutnia.
– A világ legjobbjai mögött nem egy-egy edző, hanem egy egész csapat áll – magyarázza Jurek Eszter. – Száraz András tizenhat évig volt a tanítványom, így szakmailag nagyon jól megértjük egymást. Jelentős segítséget jelent Júlia nyugodt felkészülésében, hogy Tiszaújvárosban a város és a TVK egyaránt támogatja. A korábbi években elég hullámzó volt a teljesítménye a világversenyeken, elsősorban lelki okok miatt. Éppen ezért fontos volt Vura Márta pszichológus segítsége. Velünk dolgozik még Ascher Ágnes balettmester, két éve pedig a világhírű orosz Nyikolaj Morozov lett Júlia koreográfusa. Tehát egy egész csapat segítette Julit felállni a dobogóra.
S hogy milyen fontos minden csapattag, arra is példa a múlt heti Európa-bajnokság. A nagy esélyes orosz Szokolova hibázott a rövid programban, Sebestyén Júlia viszont remekelt, az első helyre ugrott, így a lehető legtöbbet várta tőle mindenki.
– A rövid program után visszamentem a Stadion Szállóba, ahol laktunk, ültem a szobámban, amikor jött Vura Márta, s átvettük vele a másnapi futásomat, utána már elég jól tudtam aludni. Úgy volt, hogy szombaton már nem találkozunk, de úgy látszik, érezte, hogy szükségem van még rá, ezért a kűr előtt még sétáltunk, beszélgettünk egyet. Úgy gondolom, ez is szerepet játszott abban, hogy sikerült legyőznöm önmagam is. Nem voltam kishitű.
Az Európa-bajnok nem sokáig ünnepelhetett, mert a vasárnapi gála után tegnap délelőtt Európa legjobbjaival Szarajevóba utazott, ahol az 1984-es téli olimpia húszéves jubileumára nagyszabású nemzetközi gálát rendeztek. Az utazás előtt elmondta, hogy a gála után néhány napos pihenőt kap, majd elkezdi a felkészülést a dortmundi világbajnokságra. Vajon mire lehet képes az Európa-bajnok a világ legjobbjai között, s hogyan juthatna fel az olimpiai dobogóra?
– Juli tavaly bronzérmet szerzett az Európa-bajnokságon, utána viszont a világbajnokságon hibázott, csak tizennegyedik lett – meséli Jurek Eszter. – A mostani idényben viszont már képes volt egyenletes teljesítményre, a Grand Prix-versenyeken és az Európa-bajnokságon a rövid programja és a kűrje egyformán jól sikerült. Már megtanulta, és az edzéseken gyakorolta is a tripla, tripla kombinációs ugrást, de úgy határoztunk, hogy az Európa-bajnokságon még ne mutassa be, majd talán jövőre. A világbajnokságon az a cél, hogy bekerüljön az első hat közé. Meggyőződésem, hogy jövőre, egy még erősebb programmal megcélozhatja a dobogót a világ legjobbjai között.
Fontos eseménye volt az Európa-bajnokságnak, hogy Pavuk Viktória újonc létére kitűnően szerepelt. A kívülállók viszont aggódnak, mert korábban, amikor két nemzetközileg jegyzett versenyzőnk volt, a rivalizálás helyett belháború alakult ki a jégen. Jurek Eszter határozottan állítja, hogy most nem fordulhat elő ilyesmi, szakágvezetőként garantálja, hogy Júlia és Viktória a jövőben sem ellenfelek, hanem versenyzőtársak lesznek.
Sebestyén Júlia
Született: 1981. 05. 14., Miskolc. Magassága: 164 centiméter. Egyesülete: Tiszaújvárosi SC. Edzői: Száraz András és Jurek Eszter. Koreográfus: Nyikolaj Morozov. Nevelő edzője: Gurgen Vardanjan. Legjobb eredményei: Olimpia: 15. (1998, Nagano), 8. (2002, Salt Lake City). Világbajnokság: 19. (1998), 19. (1999), 7. (2000), 18. (2001), 8. (2002), 14. (2003) Európa-bajnokság: 14. (1995), 17. (1998), 6. (1999), 6. (2000), 6. (2001), 10. (2002), 3. (2003), 1. (2004). Magyar bajnokság: 3. (1997), 2.(1999), 2. (2000), 2. (2001), 1. (2002), 1. (2003), 1. (2004).
Éremtáblázat
arany ezüst bronz
Oroszország 2 2 2
Franciaország 1 – –
MAGYARORSZÁG 1 – –
Ukrajna – 1 1
Bulgária – 1 –
Lengyelország – – 1