Ezüstérmes főtitkár

C S E L G Á N C S Az 1992-es barcelonai olimpia egyik magyar dzsúdós hőse volt. Annak a csapatnak a tagja, amelyik egy aranyat, két ezüstöt és egy bronzot hozott haza a spanyol városból. A 26 éves sportember már akkortájt tudatosan építette a jövőjét, s az olimpia után kijelentette: a küzdőtéren eltöltött évek után a sportágban akar dolgozni. Tavaly ősszel aztán célba ért: az Újpest egykori válogatottja lett a cselgáncsszövetség főtitkára.

Róth Ferenc
2004. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem állítható, hogy könnyű a napokban elmélyült beszélgetést folytatni a főtitkárral, mert ha kettő lenne belőle, az is kevés lenne. A hét végi Hungária-kupa minden percét leköti, mint mondja, még arra sincs ideje, hogy megpuszilja kétéves kisfiát, Bojtát, azt azonban minden nap végigélvezi, amint „ott áll a tükör előtt, s úgy hajol meg, olyan testtartással, mint mi tettük azt annak idején az edzések előtt. Valahol el kell kezdeni…”
Mint ahogy az olimpiai ezüstérmes apuka – aki még ma is fel tud sorolni néhány „áldozatot” azok közül, akiknek a Csák-féle villámgyors fejen átdobás lett a veszte – is időben, 1976-ban kezdte a Megyeri úti teremben, hogy aztán a klubhűségét bebizonyítva, innen, ebből a dozsóból vonuljon vissza 2001-ben.
„Nem mondom, hogy belefáradtam, de azt igen, hogy elég volt, ráadásul a Sydneyben mindenki nagy pofont kapott, a nullapontos szereplés nem volt felemelő… Meg aztán az is a lelépés mellett szólt, hogy 34 éves voltam akkor, s ez a kor a kis súlyúak között nem kevés. Elértem szinte mindent, amit célul tűztem ki.”
Büszke is lehet, mert az olimpiai ezüst mellett Európa-bajnoki aranyat (az 1986-os belgrádi döntőben végrehajtott, ippongyőzelmet érő akcióját akár oktathatnák a TF-en, persze, lehet hogy teszik is), s világbajnoki ötödik helyezést is szerzett.
„Nosztalgiázhatnék a sikereken, de minek? Szép volt, felejthetetlen. Olyan kemény edzőtáborokkal, amelyek során annyit dolgoztunk, hogy ha visszagondolok rájuk, nem is értem, hogyan bírtuk. Valószínűleg úgy, hogy tizen-egynéhány évvel fiatalabbak voltunk. Mára az maradt, s így van jól, hogy a tatami mellett idegeskedem: legyen elég kvótánk, s pénz is a jövőnkhöz.”
A barcelonai csoda – még a japánok is így nevezték – után jött néhány szomorkás év a sportágban, sem Atlanta, sem Sydney nem marad örök emlék. Az elmúlt egy-két év eredményei, Eb-aranyai után azonban feltehető, dzsúdós érem is születik Athénban. A jóslásra csak annyit mond a főtitkár, hogy „az csak ott, akkor, abban a néhány órában dől el, mint Barcelonában. Minden súlycsoportban legalább öt-hat olyan versenyző van, aki nyerhet. Ha nekünk jön ki jól a lépés, végre örülhetünk, ami tényleg ránk is férne.”




ÚTBAN ATHÉN FELÉ
A hét végi Hungária-kupán újabb pontokat gyűjthetnek a dzsúdósok az olimpiára. Ismert, az európai rangsor első kilenc helyezettje lehet ott a játékokon, így aztán nagy a tülekedés. A legjobb magyarok közül a 100 kilós Kovács Antal nem indul, ám még így sincs veszélyben az athéni szereplése, ami immáron a negyedik lesz a paksi cselgáncsozó pályafutása során. Sérülés miatt nem lép tatamira az Európa-bajnok Ungvári Miklós sem, ám a rangsorban elfoglalt helye alapján ő is készülhet Görögországba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.