Egy csöpp Itália Debrecenből

-LABDARÚGÁS- Amikor a nyolcvanas évek végén Hegedűs Gábor, a Debrecen labdarúgócsapatának pályaedzője két évet tölthetett el Olaszországban, tanulmányozva az ország utánpótlás-nevelését, nem is gondolhatta, hogy 2004-ben már úgy beszélhet az 1990-ben általa alapított Olasz Focisuliról, mint bevált módszerről.

Róth Ferenc
2004. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pescarában kezdődött a focikaland, ott tanulmányozhatta a szakember azokat a módszereket, amelyek részét képezték és képezik annak, hogy az olasz labdarúgásról a mai napig mint követendő példáról beszél a világ.
„Úgy gondoltam, nincs ebben semmi ördöngösség, csupán meg kell szervezni. Az az eszembe sem jutott, hogy kedvet kell csinálni a srácoknak, mert tudtam, ahol labda pattog, ott megjelenik a gyerek is.”
Ez utóbbiban nem csalódott, mert már a hőskorban tömegek jelentkeztek, s ma is, köszönhetően az országszerte elismert névnek, kétszáznál többen tanulják a szakmát a futballiskolában.
„A helyzetünkből és a földrajzi fekvésünkből adódóan elsősorban a környező városokból érkeztek, s érkeznek ma is a gyerekek. A különbség annyi, hogy ma már alapvetően csak a legkisebbekkel foglalkozunk. A hat–tíz évesekkel, akik a mozgástanulás aranykorában vannak, a legfogékonyabbak, úgy tanulnak meg bánni a labdával, hogy szinte észre sem veszik, s a maguk szintjén rövid idő alatt válnak profivá.”
Hegedűs elitképzésről beszél, arról, amely nélkül elképzelhetetlen, hogy a nyomába eredhessünk a nyugati kluboknak, amelyeknél ez már természetes.
„A legjobbaknak, a legügyesebbeknek, lehetőségeink figyelembevételével, igyekszünk mindent megadni. Az Olaszországban eltöltött éveimnek és az akkor szerzett kapcsolataimnak köszönhetően a mi srácaink is részesei lehetnek annak, miként is kezdik meg a sztárcsinálást arrafelé. Az Internazionale, a Milan és a Torino kölyökiskoláiban tanulhatják meg az alapokat.”
A végén mondja, de annál büszkébben, hogy van már angol kapcsolatuk is. Az Arsenalhoz mehetnek „cseregyerekként” a legjobbak, ami, mondani sem kell, életre szóló élményt jelent.
A szakmai utak természetesen nem ingyenesek. A szülők is komoly áldozatvállalással járulnak hozzá a költségekhez, mindent azonban nem háríthat rájuk.
„Megveszik a szerelést, utaztatják őket, ami előtt kalapot kell emelni. Figyelembe kellene azonban venni, hogy teherbírásuk véges, meg azt is, hogi állami támogatás nélkül akár ez a cseppnyi Itália is elfogyhat.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.