Felnőtt hölgy lett a kis mosolygós Pásztory Dórából, aki április 4-én ünnepelte huszadik születésnapját. Ő nem élvezhette annak az előnyét, hogy a születésnapja munkaszüneti napra esett, mert amikor elkezdett iskolába járni, már nem volt ünnepnap a születésnapja. A világ egyik legjobb parasportolója Nagyatádon született, szülei a Mohács melletti Palotabozsókon kaptak állást és lakást, s így tizenegy éves koráig a kis Baranya megyei faluban élt.
– Csodálatos gyerekkorom volt – mondja Pásztory Dóra. – Nem voltunk bezárva, a faluban szabadon mozoghattunk. Úgy születtem, hogy a jobb kezemen három, a balon csak két ujjam van, amiért sokat csúfoltak, de csak annyira fájt, mintha a hajszínem miatt gúnyolódtak volna. Az orvosok azt javasolták, hogy a kezem erősítésére kezdjek el úszni, de Palotabozsókon nem volt lehetőségem rá. Amikor aztán tizenegy éves koromban Pécsre költöztünk, anyukám levitt az ANK Úszóklubba, ahol megtanultam úszni.
Pásztory Dóra boldogan járt az edzésekre, csak az keserítette el, hogy a hétvégeken ép társai versenyekre utaztak, ő viszont otthon maradt. Edzője, a két évtizede Magyarországon élő Petrov Anatolij megérdeklődte, hogy a parasportolóknak hol rendeznek versenyeket.
– Eddigi életem egyik legboldogabb napja 1996. április 28… Budapestre utaztunk, ahol a BVSC uszodájában először versenyezhettem. Három számban sikerült győznöm, s úgy éreztem, kinyílt előttem egy kapu. Olyan boldog és büszke voltam, hogy hazafelé a vonaton sem voltam hajlandó a nyakamból levenni a három aranyérmet.
A testi fogyatékos sportolókat tíz kategóriába sorolják – az elsőbe a legsúlyosabb sérültek kerülnek –, Pásztory Dóra a nyolcas kategóriában versenyez, ott lett a világ legjobbja. Paralimpiai győzelme után 2002-ben 200 vegyesen 2:58,80 perces világcsúccsal nyert világbajnokságot Argentínában, kategóriájában elsőként neki sikerült áttörni a háromperces határt.
– Egyre több országban ismerik fel és támogatják a parasportot, ezért aztán a mezőny egyre erősebb. Az elmúlt fél évben nem indultam nemzetközi versenyen, már alig várom, hogy elkezdődjön az idény, kíváncsi vagyok, az ellenfeleim mennyit fejlődtek. Az biztató, hogy rajtam kívül még nem sikerült senkinek sem három percen belül kerülnie kétszáz vegyesen.
Nem lehet és nem is szabad az ép és a fogyatékos sportolókat, eredményeiket összehasonlítani, annak ellenére, hogy a különbség minden területen csökken közöttük. Pásztory Dóra is támogatta a Magyar Paralimpiai Bizottság elöljáróinak azt a kérését, hogy a sportvezetés a paralimpiai győzelemért járó jutalmat a duplájára emelje. Sydneyben a fogyatékosok az épek jutalmának a tíz százalékát kapták, az idén az olimpiai bajnokok tízmillióval, a paralimpiai győztesek az emeléssel hárommillióval lesznek gazdagabbak.
– Tavaly érettségiztem, de az egyetemet csak az idén ősszel akarom elkezdeni Szegeden. Az olimpia miatt nem akartam elköltözni Pécsről, mert akkor ott kellett volna hagynom az edzőmet is. Eddig mindent alárendeltem a sikeres szereplésnek, de Athén után váltok, kommunikáció–német szakon tanulok majd.
Pásztory Dóra vibráló, megnyerő, határozott fiatal nő, aki nem szavakkal, hanem a lényével, a megjelenésével harcol a parasportolók teljes egyenjogúságáért. Ha például nyilatkozik, soha nem a paralimpiáról, hanem olimpiáról beszél, beszélt most is.
Ukrajna új frontot nyit az ellenséges országokkal szemben
