Henrik Larsson szenzációsan tért vissza

L a b d a r ú g á s Valamennyi svéd polgár jelentős részt vállalt a válogatott hétfői sikerében. A bolgárok elleni 5-0-s diadal után magukra is koccinthattak, mert ez a győzelem nélkülük nem jött volna létre. Besegítettek a két szövetségi kapitánynak, Lars Lagerbacknek és Tommy Söderbergnek, hónapokig udvaroltak Henrik Larssonnak, hogy gondolja meg magát, és térjen vissza a válogatottba.

Szabó Tamás
2004. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenesetre a svédek első Eb-meccsén, a bolgárok ellen, a 32 éves csatár ott volt a kezdőcsapatban. S ha már ott volt, emlékezeteset produkált. Ljungberg gólját követően, a második félidőben egy percen belül két gólt szerzett. Először a levegőben úszva, csukafejessel vette be a bolgárok kapuját, majd egy jobboldali akció befejezéseként, éles szögből lőtt a léc alá. „Ennél szebben nem térhettem volna vissza” – büszkélkedett Larsson.
A bolgárok az első félidőben hiába voltak egyenrangú partnerek, Larsson góljai után teljesen összeomlottak. „Csapatom nem úgy játszott, mint ahogy azt vártam – panaszkodott Plamen Markov szövetségi kapitány. – Az első félidőben jól játszottunk, balszerencsés gólt kaptunk, a második góljuk után azonban fölénk nőttek a svédek. Nem szoktam hozzá az ilyen védekezési hibákhoz.”
Larsson egyébként könnyen mesterhármassal zárhatott volna, ám a 79. percben átengedte a tizenegyest Ibrahimovicnak. „Azért adtam át Zlatannak a lehetőséget, mert jót tesz a csapatnak, ha mind a három csatár gólt lő.”
Larssont eddig is Európa legjobb góllövői közé sorolták, nem véletlen, hogy a Barcelona bejelentkezett érte. A csatár boldogan menne, tudniillik évek óta Spanyolországba vágyik. A váltást persze megnehezíti, hogy most a Celtic edzője, Martin O’Neill imádkozik neki, szeretné továbbra is a csapatában tudni őt, de Larsson állítja, ezúttal valóban kérlelhetetlen lesz.
Pedig imádják őt Glasgow-ban. A Celtic drukkerei neki tulajdonítják a gárda 1998-as bajnoki címét. Larsson 1997-ben került a csapathoz, és mindjárt első idénye alatt megszakította a Rangers hegemóniáját a Celtic.
A válogatottban 11 évvel ezelőtt, 1993 októberében a finnek elleni vb-selejtezőn mutatkozott be. Ott volt az 1994-es világbajnokságon, ahol a svédek bronzérmet nyertek, igaz, akkor még Dahlin, Brolin és Kenneth Andersson mellett a háttérbe szorult. Öt éve veszélybe került a karrierje, a Lyon elleni UEFA-kupa-meccsen súlyos, kettős lábtörést szenvedett, a régi lett.
Roberto Baggio gyszerűen nem kellett Giovanni Trapattoni szövetségi kapitánynak. Pedig az olaszok első meccsét elnézve akár hasznára is lehetett volna az azzuriknak, akik a dánok ellen csalódást okoztak. Totti távoli és közeli próbálkozásain, valamint Vieri fejesén kívül kevés emlékezeteset nyújtottak. A dánok támadóbb szellemben futballoztak, habár náluk is a kapus, Thomas Sörensen emelkedett ki. Ebből jött össze a 0-0, amelyet mindkét kapitány másképpen értékelt. „A meccs előtt elfogadtam volna az eredményt – mondta Morten Olsen, a dánok főnöke. – Az első félidőben mi irányítottunk, igaz, az olaszoknak akadtak helyzeteik. Ezeknél Sörensen tartott életben minket. Csapatom fantasztikus győzni akarásról tett bizonyságot, taktikailag fegyelmezetten játszottunk. Úgy érzem, elvesztettünk két pontot, nem pedig szereztünk egyet.”
Kollégája, Giovanni Trapattoni csak a második félidővel volt elégedett. „Totti hatékonyabb lett, amikor hátrébb húzódott, és Gattuso is változást hozott, ekkor tartósan a dánok térfelén tudtunk játszani. Az első félidőben viszont nem úgy teljesítettünk, ahogy azt terveztük, de legalább már tudjuk, miként kell játszanunk a következő meccsen.”
A meccs embere Thomas Sörensen volt. A dánok kapusa az Eb nyitónapján ünnepelte 28. születésnapját. Európai karrierje 1998-ban kezdődött, a Sunderland szerződtette. Habár az Ajax is hajtott rá, Sörensen gyakorlatilag teljesen ismeretlen névnek számított. Ennek ellenére azonnal bizonyított, az első ligában szereplő Sunderlandet azonnal a bajnoki címhez segítette, 46 mérkőzésből 45-ször ő védte a csapat kapuját. Feljutottak a Premier League-be, Sörensen a következő három szezonban csak kilenc mérkőzésen hiányzott. A kapus tavaly nyáron igazolt át az Aston Villához. Birminghamben is sikerrel kezdett, a csapat a hatodik helyen zárt. Egyébként remek a rúgótechnikája, mellékállásban ő az angol rögbiválogatott rúgóedzője.
A dán–olasz meccs másik hőse Gianluigi Buffon volt, aki azért nagyobb név a szakmában, mint skandináv kollégája. Izmos családból származik, édesapja súlylökő, édesanyja diszkoszvető. Buffon a Parmában kezdett, 1995-ben, 17 évesen mutatkozott be a csapatban. Az 1998–99-es szezonban érte el a legnagyobb sikerét a klubbal, elhódították az olasz kupát, a Szuper-kupát és az UEFA trófeáját is. A Juventus 2001-ben szerződtette, ekkor már a válogatott első számú kapusa volt. Már a négy évvel ezelőtti Eb-n is ő védett volna, ám a torna előtt eltörte a kezét, így Francesco Toldo helyettesítette. Azóta felépült, és kirobbanthatatlan a válogatott kezdőcsapatából. A dánok ellen ország-világ láthatta, hogy miért.



Raúl nélkül? A spanyol média kiköveteli Raúlt a spanyol válogatottból. Ilyen csúfság még soha nem esett meg a Real Madrid menőjével. Noha ebben az évben valóban formán kívül teljesít, ennek ellenére elképzelhetetlennek tűnik nélküle a nemzeti tizenegy. Egyébként nemcsak vele, hanem Fernando Morientesszel sem voltak megelégedve a spanyolok az oroszok elleni első meccsen. Egy szavazás alapján kiderült, a szurkolók szívesebben látnák a Torres, Valerón csatársort ma a görögök ellen. A görögök tavaly ilyenkor meglepték a spanyolokat, Zaragozában a mostani Eb selejtezőjén meglepetésre, 1-0-ra nyertek. „A spanyolok biztosan visszavágásra készülnek, de ez nem gond. Ők az esélyesebbek, de a nevek a mezeken nem jelentenek automatikusan győzelmet” – állítja a csatár Nikolaidisz.



Orosz rulett. A portugálok többet nem hibázhatnak. Mindenki követeli a győzelmet Luis Felipe Scolari csapatától. A görögök elleni vereséget követően nehéz helyzetbe kerültek a portugálok, ma az oroszok ellen győzelemre ítéltettek. A szakírók az orosz ruletthez hasonlították a meccset. „A győzelem az egyetlen megoldás – írja a legtekintélyesebb portugál futball-lap, a Bola. – Az ország öt évet készült erre a viadalra, ha kikapunk, akkor öt nap alatt véget is ér az egész.” Az oroszok változtatnak, Georgij Jarcev szövetségi kapitány kizárta a keretből Alekszandr Mosztovojt, mert állítólag a mester edzésmódszereit kritizálta. Mosztovoj egy spanyol rádiónak panaszkodott, úgy vélte, túl sokat edzettek, fáradtan léptek pályára. Jarcev kapitány kénytelen lesz átalakítani csapatát, persze Mosztovoj pótlása meglehetősen nehéz, ugyanis eddig ő volt a csapat talán legbiztosabb pontja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.