Csúcson a meg nem értett kapitány

Stefan Lázár
2004. 07. 06. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Görögország Otto Rehhagel szövetségi kapitányt ünnepelte vasárnap este, s a görögök magasztosan Rehaklészre keresztelték a szakembert, míg mások II. Ottónak nevezték. (Az oszmán elnyomás alól a XIX. században felszabadult görögök első királya a német Wittelsbach fejedelmi ház sarja volt: I. Ottó.) „Rehaklész” – a gyárkémények füstjétől szürke Ruhr-vidék szobafestő és mázoló segédje – egy fokon áll Héraklésszel.
Otto Rehhagel megérkezett az Olümposz csúcsára: a görög futballt első nagy nemzetközi sikeréhez segítette, és ugyanakkor enyhítette azt a fájdalmat, amit szülőhazájában a Nationalelf bukása kiváltott. A németek többsége őszinte elismeréssel emeli meg kalapját a hatvanöt esztendős szakember előtt. Rehhagel rapszodikus tanítványaiba belesulykolta az állítólagos német erényeket: a fegyelmet, a szorgalmat, a küzdést, a türelmet. Az Akropolisz tövében végzett munkáját így foglalhatta össze: „A görög játékosok előzőleg azt csináltak a pályán, amit akartak. Most viszont azt játsszák, amit tudnak.”
E megállapítással folytatta azon kijelentéseinek a sorát, amelyek végigkísérték három évtizedes edzői pályafutását: „Mindenki azt mondhatja, amit én akarok.” „Ha kapitány vagyok a süllyedő hajón, akkor mindenkitől elvárom a segítséget, és a szakács nem jöhet azzal, hogy csak a serpenyőt tudja tartani.”
A „demokratikus diktatúra” feltalálója a Portugália elleni győzelemmel bizonyította, hogy egészséges, optimista pragmatizmussal a legnagyobb kétkedőket is el lehet némítani. Sokan – újságírók, szakkomentátorok – elavult taktikának minősítették azt a rendszert, amit Rehhagel választott a görögök számára: „Ki játszik ma már sepregetővel és gyakorolja az emberfogást?” – hangzott a lebecsülést sugalló kérdés.
Ahogy a görögök megoldhatatlan feladat elé állították a sokkal többre értékelt ellenfeleket, úgy alakult át a vélemény. Végül Franz Beckenbauer – a német futball császára – tett pontot a fanyalgásra: „Rehhagel azt az egyetlen helyes taktikát választotta, amit a csapat képes volt átvenni.” E megállapítás egyben rehabilitációt is jelent az edzőnek, akit a Bayern Münchennél tíz hónap után a Beckenbauer– Hoeness–Rummenigge-trió menesztett.
A Werder Bremennel előzőleg két bajnoki címet szerzett, és a Kupagyőztesek Európa-kupáját nyert mestere bravúrosan válaszolt az őt ért megaláztatásra: a Bundesligába éppen feljutott Kaiserslauternnel lett egy csapásra bajnok. „Mindig becsületes és tiszta munkát végeztem” – hangoztatta Rehhagel.
A becsületes, sportszerű hozzáállás tartotta vissza attól, hogy a Rudi Völler lemondását és Ottmar Hitzfeld elutasító válaszát követően kirobbant vitában az utód kérdéséről állást foglaljon, holott az ő fülébe is eljutottak azok a hangok, amelyek egyre erélyesebben szorgalmazták Otto Rehhagel hazahívását. A kapitány viszont inkább élvezni szeretné munkája gyümölcsét, s hírek szerint 2008-ig újabb szerződést kötött a görög szövetséggel. Egyelőre nyugodtan ülhet az Olümposz tetején.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.