Drámai küzdelem, görög továbbjutás

L A B D A R Ú G Á S Európa-bajnokság, elődöntő: Görögország–Csehország 0-0 (1-0, ezüstgól) Porto, Sárkány-stadion, v.: Pierluigi Collina (olasz). Görögország: Nikopolidisz – Szeitaridisz, Kapszisz, Dellasz, Fisszasz – Karagunisz, Jannakopulosz, Zagorakisz, Baszinasz (Giannakopulosz 72.)– Vrizasz, Hariszteasz. Csehország: Cech – Grygera, Ujfalusi, Bolf, Jankulovski – Poborsky, Galasek, Rosicky, Nedved (Smicer 40.) – Baros, Koller. Gólszerző: Dellasz (105.)

Munkatársunktól
2004. 07. 02. 20:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Otto Rehhagel mester a nagy parti előtt sem győzte hangsúlyozni, hogy az ellenfél, a szerinte már-már megállíthatatlan focit játszó Csehország az Európa-bajnokság második elődöntőjének favoritja, ám mindez a szurkolókat voltaképpen hidegen hagyta. A görög utazási irodákat megrohamozták a szurkolók, aki csak tehette, Portóba utazott. „Ezt látni kell!” – ez volt a jelszó.
A zeuszi magasságokba emelt német kapitányt éltette sok ezer kék-fehér zászlóba burkolózó ifjú és öreg a város utcáin, jól tudta mindenki, „Otto király” nyilatkozataival csupán futballistái válláról kívánja levenni a terhet, mint tette a portugálok, a spanyolok, majd a franciák ellen is. Az eredmények ismeretesek…
A csehek nem is győzték hangsúlyozni, hogy egyenlők az esélyek: „Senkit nem szabad leírni, különösen nem egy Európa-bajnokság elődöntője előtt!” – mondta például a kezdést megelőzően a 99. válogatott mérkőzésén pályára lépő Karel Poborsky.
A cseh drukkerek jóval kevesebben tették tiszteletüket Portugáliában, mint görög „kollégáik”, a többség odahaza szorított a „Ki játssza a legjobb focit az Eb-n?” versenyen szerte a világon aranyérmesnek titulált együttesnek.
S nemcsak a legjobb fociról lehet szó a csehek esetében, hanem arról is, hogy immáron 2001 novembere óta veretlenek. Akkor a belgáktól kaptak ki, azóta azonban mind a 12 mérkőzésükön legalább egy pontot szereztek, s nem mellesleg százszázalékosak az Eb-n. Négy mérkőzés, négy győzelem.
A természetesen telt házas – 42 ezer néző – Sárkány stadionban is tiszteletet parancsolóan kezdtek. A 3. percben Koller csúsztatott fejjel Rosicky elé, aki a 16-osról jobbal lőtt, a labda a keresztlécet találta el, majd a 6-ban Jankulovski tornáztatta meg Nikolidiszt egy 12 méteres lövéssel. Megjegyzendő, hogy a sztárokhoz képest csupán vízhordó cseh még kétszer veszélyeztetett, nem is akárhogyan az első félidőben, jelezve, ha kell, van másik… A 40. percben aztán kellett is egy másik futballista. Nedved egy lövésnél megsérült, Smicer állt a helyére. A Juventus-sztár sírva ült le, tán érezte, ez a görög válogatott minden csapatra veszélyt jelenthet. Az első játékrészben csupán az dőlt el, hogy minden a másodikban dől el.
Ami a második félidőt illeti, mindkét csapat megmutatta, képes kőkemény játékra is, hogy nem mondjuk, durvára. Collina gyakorlatilag megállás nélkül fújta a sípját, s ha csak kicsivel is szigorúbb, többeket kiszórhatott volna. Közben a futballszakmában a görögök felvették a versenyt a csehekkel, tán még több helyzetük is volt… A legnagyobbat azonban Koller hagyta ki a 80. percben, amikor Rosicky átadását lőtte a jobb alsó sarok mellé, majd a vége előtt Baros is hibázott.
A rendes játékidőben egyik csapat sem talált a kapuba, ami azt jelentette, hogy hosszabbításra került sor. Ennek a 15. percében Dellasz fejelt a cseh kapuba.



ÁZSIÁBAN IS EGYRE NÉPSZERŰBB A FUTBALL. Akármilyen hihetetlennek tűnik, nem valamelyik európai országban, hanem Kínában követik a legtöbben nyomon a labdarúgó Európa-bajnokság mérkőzéseit. Több olyan találkozó is volt a múlt héten, amelyet a 10 órás időeltolódás ellenére 50 millióan néztek a televízióban sugárzott élő közvetítések során. Lars-Christer Olsson, az UEFA főigazgatója nem titkolt csodálkozással jegyezte meg, hogy ez a szám kétszerese a nagy európai országokban – például Angliában, Olaszországban vagy éppenséggel Németországban – mért adatnak. A kontinensbajnokság hivatalos honlapját a legtöbben angol nyelven olvassák, de a második helyre a japán jött fel, megelőzve a németet és a franciát. Ázsiában alapvetően a sikeres rendezésű és a futballsikereket tekintve sem elhanyagolható 2002-es, koreai– japán közös rendezésű világbajnokság miatt és után lett a korábbinál sokkalta is népszerűbb a labdarúgás. Az érdeklődés fenntartására és további emelésére az európai szövetség tervei között az is szerepel, hogy még szorosabbra fűzi a kapcsolatot az ázsiai szövetséggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.