Fél évszázada edzők, sportújságírók próbáltak választ találni a vereség okára, arra, hogy a vitathatatlanul a világ akkori legjobb válogatottja, a vb legnagyobb esélyese miért vesztette el éppen a legfontosabb mérkőzését. Pedig a Sebes Gusztáv irányította válogatott csodálatos formában menetelt a koronázás felé, kilenc gólt rúgott Dél-Koreának, utána nyolcat a későbbi világbajnok NSZK-nak, majd a sérült Puskás nélkül legyőzte Brazíliát és hosszabbításban a címvédő Uruguayt. Sebes Gusztáv tévedésének róják fel, hogy miért változtatott a címvédő csapatot legyőző gárdán, miért állította be a még nem teljesen egészséges Puskás Ferencet.
A minden titkok tudója, Sebes Gusztáv nagyon ritkán nyilatkozott az elvesztett döntőről. A szövetségi kapitány véleménye szerint körültekintően, orvosi véleményt is meghallgatva döntött úgy, hogy Puskás játszhat a németek ellen, és ezt a csatár játékával is igazolta: „Puskás két gólt lőtt a döntőn, mert ugye a második is szabályos volt, de azt a bíró nem adta meg. Felforr a vérem, ha rágondolok, mert teljesen szabályos gól volt! Ha a bíró nem csal, akkor egy ember sem kifogásolta volna Puskás beállítását. Egy kis szerencsével én ma isten vagyok a szurkolók szemében! Így meg…”
Feleki László, a Népsport tudósítója a drámai csata után is reálisan értékelt: „A két hatalmas idegfeszültséget, testi megerőltetést igénylő mérkőzés megnyerése után a csapaton a fáradtság jelei mutatkoztak. Abban azonban, hogy a német csapat fölénk tudott kerekedni, kétségtelenül szerepe volt a hibás összeállításnak is, de annak is, hogy a játékvezető egy szabályos gólunkat nem adta meg. Mint a pályán kiderült, Puskás mégsem volt teljesen rendben… Négyéves veretlenségi sorozatunk szakadt meg akkor, amikor a győzelemre a legnagyobb szükség lett volna…”
Semleges vélemények. Paris Presse Intransigeant: „A nyugatnémetek győzelmével egy rendkívüli és igazságtalan eredményt hozott a világbajnokság. Szinte minden összeesküdött, hogy megakadályozza a magyar labdarúgók, a jobb csapat győzelmét: a világbajnokság ostoba rendszere, a balszerencse, s Ling angol játékvezető bíráskodása.” Reuters: „Bár Nyugat-Németország nyerte meg az 1954. évi labdarúgó-világbajnokságot, a németek mégsem állíthatják, hogy az övék volt a torna legjobb csapata.”