Kapitányt menthetnek az argentinok

L a b d a r ú g á s Különböző tervekkel vágott neki a két dél-amerikai nagyhatalom a szerda hajnalban kezdődő Copa Américának. Brazília csupán jótékony edzőmérkőzéseknek tekinti a sorozatot, ám Argentína nem engedheti meg magának ezt a luxust. A szövetségi kapitány, Marcelo Bielsa jövője múlhat rajta. Ha az argentin válogatottnak sikerül elhódítania a kupát, akkor a torna 1916-tól íródó történetében egyedüliként állna az örökranglista élén, hiszen eddig Uruguay mellett 14 alkalommal lett a kontinens legjobbja.

Szabó Tamás
2004. 07. 07. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Javításra készül Argentína, mert a sikertelen 2002-es világbajnokság óta nem talált magára. Csapnivalóan szerepel a világbajnoki selejtezőkön, s a barátságos mérkőzéseken is számos váratlan pofon érte. Utóbb például Kolumbia verte 2-0-ra. Az elmúlt két évben Bielsa kapitány népszerűségi indexe alaposan megcsappant, számára a perui Copa América az utolsó mentsvárat jelentheti.
Ennek megfelelően néhány sztárt magához rendelt, amíg a brazil menők pihennek, addig a nagy riválisnál többen is kénytelenek voltak engedelmeskedni a hívó szónak. Saviola, Sorin, D’Alessandro és Ayala részt vesz a tornán, sokat tehetnek azért, hogy Bielsa megtarthassa állását.
A világbajnok Brazília ellenben kényelmes helyzetben van. Carlos Alberto Parreira a „nagyágyúk” nélkül rakta össze a keretet, Kaká, Roberto Carlos, Ronaldinho, Ronaldo és Cafú is pihenőt kapott. Persze ezt megszokhattuk, a selecao az eddigi viadalokon is a B csapatával indult. Brazíliában nincs nagy presztízse a Copa Américának, nem véletlen, hogy az eddigi negyven tornából csupán hatot nyert meg. Parreira kapitány elmondta, amolyan előkészületi mérkőzéseknek tekinti a perui versengést, főképp a fiatalokat szeretné megfigyelni. A rutint Kléberson és Bordon képviselheti, velük együtt kilenc európai légiós került a 22-es keretbe.
A tizenkét csapatot négyes csoportokra osztották. Az A csoportban Peru, Bolívia, Kolumbia és Venezuela küzdhet. A címvédő kolumbiaiak az utóbbi hetekben lendültek játékba, 5-0-ra verték Uruguayt, 2-0-ra Argentínát. Ők is a sztárok nélkül érkeznek, a csatár Juan Pablo Angel és a kapus, Mondragon is hiányozni fog. A házigazda Peru az utóbbi két hazai mérkőzésén gólképtelen maradt, de miután könnyű csoportba került, a továbbjutása borítékolható. Bolívia csak hazai környezetben szokott meglepetést okozni, míg Venezuela továbbra is a leggyengébb dél-amerikai futballválogatott.
A B csoportban Argentínának nehéz dolga lesz. Uruguay szövetségi kapitánya, Jorge Fossati ugyanis hazarendelte a Juventus hátvédjét, Monterót és a Manchester United csatárát, Forlant. Ettől függetlenül a gárda csapnivaló formában van, az utóbbi három vb-selejtezőjét elbukta, és ezeken 11 gólt kapott. A mexikói válogatottnál sincs biztos állása a kapitánynak, arrafelé Ricardo Lavolpe idegeskedhet. Egyedül a csoport utolsó tagja, Ecuador készülhet nyugodtan, nincs vesztenivalója, a legerősebb keretével érkezett Peruba.
A C csoportban Brazília a sztárjai nélkül is toronymagas esélyesnek számít. Paraguay keretében mindenki 23 éven aluli, mert a Copa América csak főpróba, Peruban szeretnének felkészülni az athéni olimpiára. Chile Marcelo Salas nélkül érkezett, míg Costa Rica szeretne újfent az elődöntőbe kerülni, a csapat három éve nagy sikert aratott Kolumbiában.
A dél-amerikai nemzetek bajnoksága a világ legrégebbi nemzetközi versenye, 50 évvel idősebb, mint az európai megfelelője. Az első tornára még 1910-ben került sor, három nemzet indult, de ennyi is bőven elegendő volt ahhoz, hogy a döntő azonnal botrányba fulladjon. Chilét legyőzte Argentína és Uruguay is, így a két nyertes az aranyéremért küzdhetett. Negyvenezer néző zsúfolódott be a Gimnasia pályájára, ám a meccs el sem kezdődhetett, mert a szurkolók felgyújtották az egyik lelátót – egyes hírek szerint a pályán még lövöldöztek is. Egy nappal később végül lejátszották a mérkőzést, Argentína 4-1-re nyert. Brazília közönyös volt a torna iránt, inkább a világbajnokságokra koncentrált, ez azóta sem változott. 1993-ban bővítették a torna létszámát, vendégként meghívták Mexikót és az Egyesült Államokat. Később szerepelt Japán, Honduras, és ahogy idén, Costa Rica is. A vendég résztvevők eddig nem okoztak meglepetést, persze, az nagy szégyen lett volna a dél-amerikai országokra nézve.



36 500 rendőr. Peruban alaposan felkészültek a tornára. Hét városban rendezik a viadalt. A stadionokban összesen 16 ezer rendőr lát el szolgálatot, a további 20 és fél ezer a szállodákat, a repülőtereket, valamint a stratégiailag fontos, általában a szurkolók által előszeretettel látogatott közterületeket őrzi majd. A perui belügyminisztérium jelezte, szükség esetén megemelik a rendfenntartó létszámot.



A Copa América műsora (magyar idő szerint)
A csoport. Július 7.: Kolumbia–Venezuela 0.30 óra, Peru–Bolívia 2.45, Lima. Július 10.: Kolumbia–Bolívia 0.30, Peru–Venezuela 2.45, Lima. Július 13.: Venezuela–Bolívia 0.30, Peru–Kolumbia 2.45, Trujillo.
B csoport. Július 8.: Uruguay–Mexikó 0.30, Argentína–Ecuador 2.45, Chiclayo. Július 11.: Uruguay–Ecuador 0.30, Argentína–Mexikó 2.45, Chiclayo. Július 14.: Mexikó–Ecuador 0.30, Argentína–Uruguay 2.45, Piura.
C csoport. Július 9.: Paraguay–Costa Rica 0.30, Brazília–Chile 2.45, Arequipa. Július 11.: Brazília–Costa Rica 22.00, Arequipa. Július 12.: Paraguay–Chile 0.15, Arequipa. Július 15.: Costa Rica–Chile 0.30, Tacna, Brazília– Paraguay 2.45, Arequipa.
A csoportokból az első és a második helyezettek, valamint a két legjobb harmadik jut a negyeddöntőbe. Onnan egyenes kieséses rendszerben folytatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.