Kibújt a szög a zsákból: Lothar Matthäus végleg bedobta a kihívás kesztyűjét a német válogatott edzői tisztjéért folyó harc szorítójába. Másként aligha lehet értelmezni azt a nyilatkozatát, amit a Bild am Sonntag hetilapnak adott azt követően, hogy Otto Rehhagel bejelentette, visszautasítja a Német Labdarúgó-szövetség (DFB) ajánlatát, és marad továbbra is a görögök szolgálatában. A tanítványaival váratlanul Európa-bajnokságot nyert mester teljes tanácstalanságba döntötte honfitársait, akik a német futball történetének mindeddig ismeretlen jelenségével találják szemben magukat: a Nationalelf irányítását az arra alkalmasnak tartott szakemberek egyike sem hajlandó elvállalni…
Egyre hosszabb lesz a hajdanán oly nagyra értékelt feladatot maguktól elhessegető személyek száma, kezdve Ottmar Hitzfeldtől, Christoph Daumon (Fenerbache Istanbul), Thomas Schaafon (Werder Bremen), Volker Finken (SC Freiburg), Arsene Wengeren (Arsenal London) és Morten Olsenen (dán válogatott) keresztül Otto Rehhagelig.
A kellemetlen helyzetbe jutott DFB-nek nyújtandó mentőövről Matthäus hajlandó gondoskodni. Mallorca szigetéről – ahol szabadságát tölti – a Bild am Sonntagon keresztül a következő üzenetet juttatta el a szövetséghez: „Húsz esztendő, százötven válogatott találkozó, a német Nationalelf a családomhoz tartozik. Biztos, hogy segíteni fogok, ha szükség lesz rám! Képesnek tartom magamat erre a feladatra. Érzem, hogy a játékosok hallgatnak rám, a fiatalok elfogadnak. Már rendelkezem a szükséges tapasztalattal is, amit eddigi edzői pályafutásom során Bécsben, Belgrádban, valamint a magyar válogatottnál szereztem.”
Ennél világosabban nem lehet állást foglalni. Matthäus nyilatkozatának további részéből az is kiderül, hogy konkrét elképzelésekkel támasztja alá jelentkezését: „Azt ajánlanám a szövetségnek, hogy együtt dolgoznék Rudi Völlerrel. Rudi – a maga négyéves tapasztalatára támaszkodva – mint menedzser, én mint szövetségi edző dolgoznék. Remekül kiegészítjük egymást, szerintem ez lenne az ideális megoldás az elkövetkezendő évekre.”
Matthäusra soha nem volt jellemző a szerénység. A lap állítása szerint a német rekordválogatott azt is közölte, számára nem jelent problémát kilépni a Magyar Labdarúgó-szövetséggel kötött szerződésből.
A német szövetség a válogatott gyenge szereplése után Portugáliában kritikus helyzetbe jutott. Nem csak az új csapatfőnök kinevezésének problémája gyötri. Az elnökségben nagy hullámokat felkavart botrány robbant ki: a több mint hatmilliós tagságú szervezet élén álló Gerhard Mayer-Vorfeldert közvetlen munkatársai önfejű önkényességgel vádolták, a leváltását követelő palotaforradalom előszele viharossá erősödött. Végül a világ labdarúgósportjában egyedül álló kompromisszum született: a DFB-t – azonnali hatállyal – két elnök irányítja. A reprezentációs feladatokat ellátó, így hatalmától megfosztott eddigi elnök mellett a szövetség „pénzügyminisztere”, Theo Zwanziger vezeti a DFB-t. A hiánycikknek számító szövetségi edző után négytagú bizottság nyomoz – közöttük Frank Beckenbauer, akit Rehhagel személyes telefonbeszélgetésen értesített arról, hogy rá ne számítsanak. A „futballdetektívek” további menetrendjéről Beckenbauer így nyilatkozott: „Fő a nyugalom! Nincs értelme annak, hogy további nevekkel álljunk elő, így csak újabb visszautasítások következnének.”
Matthäus tehát nem számíthat gyors válaszra. Az idő azonban az ő malmára hajtja a vizet. Ami biztos: a német válogatott augusztus 18-án Bécsben Ausztria ellen lép pályára. A kérdés adott: Matthäusszal a kispadon? Illetve: a magyar szövetség most is biztos a dolgában, a kapitány maradásában?
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
