Mély hullámvölgyből sikerült ennek a hagyományos sportágnak kieveznie, az elmúlt évek sikereinek a hatására a minőségi változás mennyiségibe csapott át. Ezt igazolja, hogy a hét végi országos bajnokságra – amelyen a serdülőktől kezdve a veteránokig a korosztályoknak 87 versenyszámot rendeznek – 2074 evezős nevezett. Kokas Péter, a Magyar Evezősszövetség szakmai elnökhelyettese a Régi Sipos étteremben rendezett tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a bajnoki indulók száma az utóbbi évekhez képest harminc százalékkal emelkedett. Szakmai körökben vita alakult ki arról, hogy a három olimpiai kvótát szerző egység indulhat-e a bajnokságon, mert egy konzervatív szabály szerint csak azonos egyesületben lévő versenyzők szerepelhetnek egy hajóban, s ezért még az is felmerült, hogy az olimpiások versenyen kívül szerepeljenek. Végül győzött a józan ész, a nemzeti érdek, és így a Remsei Mónika, Stift Edit és a Hirling Zsolt, Varga Tamás könnyűsúlyú kétpár, valamint a Haller Ákos, Pető Tibor kétpárevezős is rajtolhat a 105. országos bajnokságon. A hét végi szegedi esemény a több mint száz éves sportág legnagyobb hazai ünnepe, versenyzők és hozzátartozók hada foglalja el a Maty-éri pályát és környékét.
Dávid Imre, a szövetség elnöke az olimpiával kapcsolatban elmondta, hogy az első célkitűzést már teljesítették, ugyanis három magyar egység szerzett olimpiai kvótát. Az athéni elvárás, hogy két egység A, egy pedig B döntőbe kerüljön. Korábban a kétszeres világbajnok Haller, Pető kétpárevezős az olimpia favoritjának számított, de a tavalyi sérülés miatt a világbajnokságon elért hetedik helyezés után már nem nyomja őket az esélyesség terhe Athénban. Edzőjük, Dani Zsolt elmondta, hogy az ez évi felkészülésük sem volt teljesen zavartalan, de fizikailag már megfelelő állapotban vannak, technikailag kell javulniuk ahhoz, hogy felgyorsuljanak. A világbajnok páros az idén három nemzetközi versenyen indult, egy ötödik és két hatodik helyezést ért el, tehát jelentős formajavulás esetén vehetik fel a versenyt a világ legjobbjaival.
A könnyűsúlyú kétpárban világbajnoki hatodik helyezéssel szerzett olimpiai kvótát a Varga, Hirling páros, amely azóta sokat gyakorolt együtt, s ez az eredményeikben is megmutatkozott, a luzerni Világkupa-viadalon szoros csatában csak minimális különbséggel kapott ki a világbajnoki érmes olasz és francia egységtől. Edzőjük, Kiss László szerint tudatosan nem siettették a formába hozást, és ha a felkészülés utolsó hónapja is megfelelően sikerül, akkor a fiatal kettős kellemes meglepetést szerezhet az olimpián. Varga Tamás elárulta, hogy nemcsak az erős ellenfelekre, hanem a várhatóan erős szélre is készülnek. A Magyar Olimpiai Bizottság támogatására mindhárom olimpiai egységünk két hajóval edz, az egyiket sima, a másikat hullámos vízre tervezték.
Olimpiai indulók. Női könnyűsúlyú kétpár. Remsei Mónika, született: 1972. október 2., Székesfehérvár. Egyesülete: Győri Vízügy Spartacus EK. Edzői: Máté Péter, Kiss László, Tóvári Péter. Legjobb eredményei: világbajnoki 7. (könnyűsúlyú egypár, 1994), világbajnoki 8. (könnyűsúlyú egypár, 2001). Stift Edit, 1980. április 9., Budapest. Egyesület: Csepel SC. Edzői: Pergel László, Tornyi Béla, Ficsor László, Tóvári Péter, Kiss László. Legjobb eredménye: vb 9. (könnyűsúlyú kétpár, 2003). Férfi könnyűsúlyú kétpár. Hirling Zsolt, 1984. május 28., Vác. Egyesület: Vác VE Club. Edzői: Rapcsák Károly, Kiss László. Legjobb eredményei: vb 6. (könnyűsúlyú kétpár, 2003), összetett Vk 2. Varga Tamás, 1978. június 17., Budapest. Egyesület: Ferencvárosi EC. Edzői: Móricz László, Erdélyi Géza, Halmi Béla, Kiss László. Legjobb eredményei: vb 5. (könnyűsúlyú egypár, 2001), vb 6. (könnyűsúlyú kétpár, 2003), összetett Vk 2. Férfi kétpár. Haller Ákos, 1976. december 8., Budapest. Egyesület: Démász-Szeged. Edzői: Gábor György, Szabó Károly, Molnár Zoltán, Ficsor László, Dani Zsolt. Legjobb eredményei: kétszeres világbajnok (kétpár, 2001, 2002), olimpiai 5. (kétpár, 2000). Pető Tibor, 1980. december 27., Vác. Egyesület: Vác VE Club. Edzői: Nagy Gábor, Rapcsák Károly, Dani Zsolt. Legjobb eredményei: kétszeres világbajnok (2001, 2002), olimpiai 5. (2000).