Két hete még a szakemberek is legfeljebb a titkos esélyesek között emlegették az orosz Marija Sarapovát, ám amikor komolyan szóba került, hogy ki állíthatja meg a 2002-ben és 2003-ban diadalmaskodó amerikai Serena Williamst, akkor legkevésbé rá gondoltak. Éppen a tavalyi eredménye miatt, amikor első nekifutásra 16 esztendősen a 4. körig jutott, emlegette néhány jó szemű szakember az esélyesek között.
Mert ugyan nem a legfiatalabb wimbledoni győztes, 1887-ben Lottie Dod 15 évesen nyerte el a trófeát, míg 1997-es sikerekor Martina Hingis mindössze 16 éves volt, sőt Steffi Graf, majd Szeles Mónika is néhány hónappal fiatalabban emelhette magasba a trófeát. Sarapova teljesítménye mégis egyedülálló, mert az ifjú zsenik ilyen fölényesen még soha nem diadalmaskodtak.
Sarapova az első szettben szinte nem tudott hibázni. Williams adogatását éppen olyan könnyedén nyerte, mint sajátját, s még akkor sem tűnt idegesnek, amikor 30:0-s hátránnyal indult az egyik gémben. Jól nyitott, remekül fogadott, és parádés átemelésekkel, elütésekkel, fonák keresztütésekkel szinte megsemmisítette ellenfelét. Hiába harcolt, küzdött teljes erőbedobással, hiába próbálta fizikai fölényét érvényre juttatni Williams, csak szorosabbá tehette a második játszmát.
Az új bajnoknő igazi mesebeli karriert futott be. A szibériai Nyaganban született, de hétéves korában már a világhírű Nick Bolletteri tenisziskolában tanult. Tizennégy esztendősen kezdte nemzetközi pályafutását a junior mezőnyben, és két esztendő alatt csak elvétve szenvedett vereséget. Tavaly már a felnőttek között próbálkozott, s miután a tokiói WTA-tornát megnyerte, éppen Kapros Anikóval szemben, az esztendő legfiatalabb tornagyőztese lett.
A wimbledoni tornáig feltűnő szépségével gyakran többet foglalkoztak, mint játéktudásával, s az új Anna Kurnyikovaként emlegették. Az egyik modellcég már két esztendővel ezelőtt felfigyelt rá, s azóta is szerződésben áll vele, csakhogy amíg Kurnyikova elsősorban megjelenésével keltett szenzációt, addig a 183 centiméter magas, 59 kilós, nyúlánk új csillag technikai tudása is kiemelkedő. Bár első szerváinak sebessége elmarad Williamsétől, azért nem kell szégyenkeznie, a legerősebben adogatók közé tartozik, ráadásul a második nyitásai alig valamivel gyengébbek. Bátran, szinte vakmerően játszik, s bár néha kislányos kitörésekkel bosszankodik egy-egy hiba után, többnyire idegein is jól uralkodik.
Tinédzserek meghatottságával kommentálta rendkívüli győzelmét, amit maga is nehezen hitt el: – Egy évre elvettem tőled az aranytálat, ne haragudj ezért. Biztos vagyok benne, hogy lesz még alkalmad a magasba emelni – vigasztalta a könynyeivel küszködő vesztest, Serena Williamst. Ugyanakkor örömével alig bírt: – Legszívesebben mindenkinek adnék egy darabot a trófeából, annyira boldog vagyok.
Csak átmeneti megkönnyebbülést hozott a szombat, amikor a női döntő mellett a két férfi elődöntőt is be tudták fejezni, s – szinte kivételesen – az esélyesek nyertek. A címvédő Federer és a második helyen kiemelt Roddick egyformán három szettben nyert, előbbi a francia Grosjeant búcsúztatta, míg a tengerentúli teniszező a horvát Ancicot. Vasárnap már ismét esőszünetek lassították a finálét.
A két, pillanatnyilag vitathatatlanul legjobb füves pályás játékos jutott a döntőbe, ráadásul mindketten csupán egy szettet vesztettek a korábbi hat mérkőzésükön. Az összecsapás előtt egy hajszállal Federer tűnt esélyesebbnek, s nem csupán azért, mert Roddick az utolsó két mérkőzésén jobban megizzadt, mint a látványosan teniszező címvédő, hanem mert ugyan az ausztrál Hewitt ellen rövidítésben játszmát vesztett a svájci klasszis, de az egész torna során egyetlenegyszer sem nyerte el ellenfele az adogatását. 105 gémben szervált, s valamennyi esetben győzött. Pedig Roddick adogatásai jóval erősebbek, gyakran a 210 km/órát is meghaladják, ellenben a világelső remekül használja ki a szerva után adódó lehetőségeket. Ennek ellenére kezdetben Roddick bombajátéka érvényesült. Félelmetes erővel szervált, s ha ellenfele a tenyeresére nyitott, akkor védhetetlenül ütötte vissza a fogadást. 2:2 után elnyerte Federer adogatását, de 3:2-nél esélyt kapott a címvédő, mert eleredt az eső.
A szünet azonban nem zavarta meg az amerikai játékost, és így 6:4-re nyerte a játszmát. A sikertől azonban mintha túlpörgött volna Roddick, minden labdamenetet azonnal meg akart nyerni, kapkodott, s a világelső annak ellenére nyerte sorban a gémeket, hogy valódi tudását még ekkor sem csillogtatta, tőle szokatlanul, tompán teniszezett. Már 4:0-ra vezetett, amikor Roddick lehiggadt, és egyenlített. Federer azonban szívósan küzdött, s 6:5-nél elnyerve riválisa adogatását megnyerte a játszmát.
A hamadik szettben jött a második esőszünet, amely mintha jót tett volna mindkét teniszezőnek, két különböző stílusú, de parádésan játsszó klasszis csatázott tovább. Óriási küzdelemben Federer a rövidítést megnyerve szerzett vezetést. A negyedik játszmában Roddick 2:1-nél három gémlabdát nem tudott kihasználni, ettől Federer magabiztossá vált, s 6:4-es sikerével megvédte tavalyi elsőségét.
Eredmények. Férfi egyes: Federer (svájci, 1.)–Roddick (amerikai, 2.) 4:6, 7:5, 7:6 (7-3), 6:4. Férfi páros: Björkman, Woodbridge (svéd, ausztrál, 1.)–Knowle, Zimonjic (osztrák, szerb-montenegrói, 16.) 6:1, 6:4, 4:6, 6:4. Női egyes: Sarapova (orosz, 13.)–S. Williams (amerikai, 1.) 6:1, 6:4. Női páros: Black, Stubbs (zimbabwei, ausztrál, 6.)–Huber, Szugijama (dél-afrikai, japán, 5.) 6:3, 7:6 (7-5).
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
