Tízcsapatos lesz az első osztály?

L a b d a r ú g á s Hiába emelték fel a 2004–2005-ös idényre a labdarúgó NB I létszámát tizenhatra, valószínűleg ennél kevesebb csapat indulhat a bajnokságban. A Magyar Labdarúgóliga elnöksége és versenybizottsága a tizenhat együttes közül hatnak – Ferencváros, Balaton FC, Videoton, Békéscsaba, DVTK és Honvéd – elutasította a nevezését. A hiányosságok pótlása esetén az elsőfokú határozatot a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöksége változtathatja meg.

Salánki Miklós
2004. 07. 08. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben a botrányos ügyben az első felelőtlen lépést a Magyar Labdarúgóliga követte el, amikor ismerve a hazai labdarúgó klubok anyagi helyzetét azt javasolta, hogy tizenkettőről tizenhatra emeljék fel az élvonalban szereplő együttesek számát. Felvetésünkre Szieben László elnök a tegnapi sajtótájékoztatón ironikusan azt válaszolta, hogy ha egy bajnokságra tizenhat csapat benevezhet, akkor, ismerve a hazai viszonyokat, tizenkettő biztosan el is tud majd indulni.
A liga elnöksége és a versenybizottsága a nevezéseket megvizsgálva az NB I-be benevezett tizenhat csapat közül elfogadta az Újpest, a DVSC, a Sopron, az MTK, a ZTE, a Győr, a Pécs, a Kaposvár, a Vasas és a Haladás nevezését, viszont hiányosságok miatt elutasította a Ferencváros, a Balaton FC, a Videoton, a Békéscsaba, a DVTK és a Honvéd jelentkezését. Az NB I/B-re benevezett csapatok közül nem fogadta el a Balassagyarmat, a Kecskemét, a Mosonmagyaróvár, a Makó, a Pápa és a Szeged nevezését. A szigorú döntéssel kapcsolatban Szieben László elmondta: a versenybizottság célja az volt, hogy csak olyan együttesek indulhassanak a bajnokságban, amelyek azt be is tudják fejezni. Meg akarják szüntetni azt a sajnálatos gyakorlatot, hogy a csapatok anyagilag 40 százalékkal túltervezik magukat. Mivel a liga a klubok érdekvédelmi és szolgáltató szervezete is, ezért nem hozzák nyilvánosságra a nevezésekkel kapcsolatban felmerült hiányosságokat. Újságírói kérdésre annyit elárult az elnök, hogy például a Ferencváros vezetőivel elkezdődtek az egyeztetések az öt hiányos téma pótlására. A bajnokcsapat jelentkezésével kapcsolatban az egyik legnagyobb gondot az jelentette, hogy a kiadási és a bevételi terve nincs egyensúlyban. Ez a hiányosság például Gera Zoltán eladásával pótolható, vagy pedig a bevételt kell növelni újabb szponzor segítségével. Az el nem fogadott nevezéseknél a legdöntőbb ok az volt, hogy a klubok nem tudták bizonyítani, hogy az anyagi feltételek adottak lesznek a bajnokság befejezéséig. Akadt olyan egyesület is, amely még a nevezési díjat sem fizette be, ez Szieben szerint olyan, mintha valaki repülőjegy nélkül akarna repülni.
Az elutasított csapatok a hiányosságokat pótolhatják, ráadásul a Magyar Labdarúgó-szövetségtől máris mentőövet kaptak, mert a csütörtökre tervezett elnökségi ülést még ismeretlen időpontra halasztották. Érthetően, mert ha a szövetség el akarja kerülni, hogy a létszámemelés ellenére csak tízcsapatos bajnokság legyen, időnyeréssel segítséget nyújthat a bajban lévő egyesületeknek.
Ez sem jelenthet mentőövet az élvonalba feljutó Diósgyőrnek, amely már a klublicencet sem kapta meg. A liga elnöke arra a kérdésre, hogy megítélése szerint hány csapat indul az élvonalban, konkrétan nem válaszolt, azt viszont elmondta, hogy a kiírás szerint maximum 16 csapat rajtolhat, bizonyára ennyi együttes nem tudja teljesíteni a feltételeket, de csodák még történhetnek. Mivel a kiírás szerint nincs lehetőség a „feltöltésre”, így például a Diósgyőr helyett a Nyíregyháza nem indulhat, ezért valószínűleg csonka bajnokságot rendeznek. A liga javasolni fogja a szövetségnek, hogy azok az együttesek, amelyek esetleg nem tudnak elindulni az élvonalban, legalább a második osztályban kapjanak lehetőséget.




A Diósgyőr megbukott. A hét elején még úgy tűnt, hogy az anyagi nehézségekkel küzdő Diósgyőr is indulhat az élvonalban. Ott Erzsébet klubtulajdonos optimistán azt nyilatkozta, hogy minden akadály elhárul az NB I-ben való indulás előtt. Az új vezetőedző, Détári Lajos irányításával hétfőn el is kezdődött a felkészülés. Mindezek után váratlan fordulat történt, mert a szövetség „pótvizsgáján” is megbukott a Diósgyőr, s így nem kapott klublicencet. Ennek ellenére Ott Erzsébet tegnap délután úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a miskolci önkormányzat segítséget nyújt, akkor a DVTK rajtolhat az élvonalban. A szakemberek szerint erre szinte már semmi esélye sincsen, mivel a miskolci egyesület tartozásai ezt nem teszik lehetővé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.