Szabó Bence szövetségi kapitány akár felhőtlenül is boldog lehetne, hiszen a vívóknál hagyományosan úgy fogalmaznak, hogy egy aranyérmet várnak, s további két érmet. A vágy tehát valóra vált, s kevesen múlott, hogy nem lett kettő az az egy, mert Nemcsik Zsolt valóban csupán hajszálra volt az olimpiai bajnoki címtől, sőt sokan úgy érzik, csupán a bírói szubjektivitás fosztotta meg ettől a sikertől. A férfi párbajtőrözők ezüstérme kellemes meglepetés volt, még akkor is, ha a döntőt követően a négyes nagyon is csalódott volt, mert ők az aranyért mentek Athénba. Nem volt alaptalan a reményük, lévén 1998-ban és 2001-ben majdnem ebben az összeállításban már világbajnokok voltak, de idén egyszer sem sikerült legyőzni a franciákat a Világkupákon, s ezúttal is bebizonyosodott, nem véletlenül. A női kardban induló Nagy Orsolyán kívül minden résztvevő pontszerző helyen zárt, csakhogy ne feledkezzünk meg arról, férfi tőrben egyetlen vívónk sem tudta kiharcolni a kvalifikációt. Az már más kérdés, hogy magyar férfi tőredző volt a görög fővárosban, de nem magyar tanítvánnyal.
Ezzel már el is érkeztünk a gondokhoz, amelyeket nem palástolhatnak a sikerek, annál is inkább nem, mert ha gyökeres fordulat nem következik be, akkor nem az lesz a kivétel – 1980, 1996 –, amikor magyar induló a sportágban nem nyer olimpiai aranyérmet, hanem az lesz a csoda, ha legalább dobogóra állhat. Az egyre mostohább helyzetben lévő klubok nem tudják megfizetni az edzőket, akik – ha lehetőségük adódik – külföldön dolgoznak tovább. Csak a lyukas szakágban, a férfi tőrben tucatnyi elismert szakember dolgozik a riválisoknál, a legtöbben Ausztriában és Németországban. Ha belegondolunk, hogy a szomszéd országban a vívás kifejezetten periférikus sportág, akkor nagyon is elgondolkodtató, hogy az edzőknek mégis jobban megéri az ottani munka. De a sor más szakágakkal is folytatható, egy-egy világversenyen bármelyik fegyvernemben nemzetközi értekezletet lehet tartani magyarul.
Edzők nélkül pedig nem megy, ez olyan sportág, ami autodidakta módon elsajátíthatatlan. A négy éve még Udvarhelyi Gábor irányítása mellett aranyérmet nyerő Nagy Tímea Athénban már Kulcsár Győző segédletével újult meg, mintegy igazolva, hogy a négyszeres olimpiai bajnok párbajtőröző okkal van a Nemzet Sportolói között, mesterként sem adta alább.
A nagy szakember kivándorlás már komolyan érezteti hatását, s nem csupán a férfi tőrözőknél, hanem valamennyi fegyvernemben. Az utánpótlás-nevelésben messze le vagyunk maradva a riválisoktól, siralmas a kép, s a férfi kardon kívül, akár már a következő olimpiára komoly nehézséget okozhat a kijutás.
A Nemcsik Zsolt, Ferjancsik Domonkos, Lengyel Balázs, Fodor Kende alkotta négyes akár Pekingben is pástra léphet, de több fiatal is versenghet a csapatba kerülésért. Férfi és női párbajtőrben erre aligha lesz mód, lévén az együttesből már többen jelezték, hogy ez lesz az utolsó fellépés. Nagy Tímea ugyan elmondta, hogy az aranyérem viszszahozta önbizalmát, s talán a következő esztendőkben is találkozhatunk vele a pástokon, ám Mincza Ildikó, valamint Hormay Adrien visszavonulása ugyanolyan nagy érvágás lenne, mint Kovács Iván vagy Kulcsár Krisztián búcsúja. A férfi karddal szemben itt már nem tolonganak a tehetségek.
Ha egyes versenyzők esetében már tekinthetünk is Pekingre, csapatokban aligha, hiszen az ésszerűtlen létszámkorlátozás miatt, már most is csak csonka programot rendezhettek az olimpián a vívók, s mivel úgy tűnik, Rogge-elnök hajthatatlan, 2008-ban is csupán úgy rendezhetik meg a viadalokat, ha néhány szakágban elmaradnak a csapatversenyek. Egyelőre még korai találgatni, 2006 előtt nem dönt erről a nemzetközi szövetség, de csak remélhetjük, hogy nem éppen a férfi kard szenvedi majd meg a korlátozást.
Dicsőséglista
Aranyérem: Nagy Tímea – párbajtőr egyéni.
Ezüstérem: Nemcsik Zsolt – kard egyéni; férfi párbajtőrcsapat: Boczkó Gábor, Imre Géza, Kovács Iván, Kulcsár Krisztián.
4. hely: Mincza Ildikó – párbajtőr egyéni, Mohamed Aida – tőr egyéni.
5. hely: Női párbajtőrcsapat: Hormay Adrien, Mincza Ildikó, Nagy Tímea, Tóth Hajnalka, Férfi kardcsapat: Ferjancsik Domonkos, Fodor Kende, Lengyel Balázs, Nemcsik Zsolt.
6. hely: Varga Gabriella – tőr egyéni.