A sportvezetés csak mossa kezeit

D o p p i n g Nem fértek be a terembe, olyan nagy volt az érdeklődés a sportminisztérium tegnapi tájékoztatója iránt, amelynek témája a magyar sportolók olimpiai doppingbotránya volt. Mesterházy Attila államtitkár beszámolójából kiderül, hogy a minisztérium minden feltételt biztosított a doppingellenes tevékenységhez. Felmerül a kérdés: akkor hogyan fordulhatott elő ez a szégyen?

Munkatársunktól
2004. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesterházy Attila egy kiigazítással kezdte beszámolóját, amely szerint nem az idei új sporttörvény bevezetése, hanem már 1989 óta az állami sportirányítás feladata a hazai doppingellenes tevékenység irányítása. Ezt a kényes feladatot az államtitkár megítélése szerint a minisztérium megfelelően ellátta, mert a megszorító intézkedések ellenére az olimpia évében a doppingellenes feladatokra hetvenmilliót, a sportkórházban működő laboratórium korszerűsítésére százötvenmilliót, a keretorvosok munkájának segítésére százhúszmilliót, a Sportkórház rekonstrukciójához pedig ötszázmillió forintot biztosított. Ebben az évben a hazai és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) szakemberei ezerkétszáz vizsgálatot végeztek, tehát minden olimpián részt vevő magyar sportoló legalább egy ellenőrzésen átesett, de az érintett két sportágban a három teszt volt az általános. Az államtitkár elmondta, a tisztulási folyamat érdekében a jövőben nem csupán a legjobbakat akarják jutalmazni.
Bakanek György, a minisztérium doppingügyi szakértője előadásában megismerkedhettünk a doppingvizsgálat minden részletével, például, hogy milyen üvegbe zárják le a vizeleteket, a sportolóknak miért kell mintaleadás közben tükörre állniuk. Arra viszont nem kaptunk magyarázatot, hogy ha
az elutazás előtt a magyar súlyemelő-válogatott minden tagjának itthon negatív volt a mintája, akkor hogyan fordulhatott elő, hogy hárman megbuktak Athénban. Újságírói kérdésre a szakember elmondta, hogy a diszkoszvetésben győztes Fazekas Róbert vizsgálati jegyzőkönyvében nem szerepel, hogy manipulálni akart, ezért az erről szóló hírek csak rágalmak lehetnek.
A jó kedélyű, néha mulatságos tájékoztatón kiderült, hogy hazánk a doppingellenes tevékenység egyik élharcosa, a WADA vezetői annyira elégedettek voltak, hogy úgy tervezték, a magyar szakemberek külföldön is végezhetnek ellenőrzéseket. A vizsgálat tehát gyorsan lezárult, amelyből választ kaptunk arra: ha a sportminisztérium ilyen kifogástalanul látta el a feladatát, akkor hogyan történhetett meg a magyar sport eddigi legnagyobb doppingbotránya?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.