Már nem is lenne meglepő, ha Párizs és London után New Yorkban is egy orosz teniszező diadalmaskodna. Az igazán megdöbbentő, hogy Roland Garros (Miszkina) és Wimbledon (Sarapova) bajnoka ugyan kiesett, mégis három kelet-európai honfitárs szerepel a legjobb nyolc között, s mivel Petrova és Kuznyecova egymás ellen lép pályára, az elődöntőben is lesz orosz játékos.
A belga címvédő ugyan már korábban is jelezte, hogy nincs tökéletes formában, de az athéni sikerét követően úgy látszott, mindez csak kifogás. Petrova ellen azonban meg sem tudta közelíteni valódi képességeit, mindössze öt gémet nyert, és az első perctől ellenfele akarata érvényesült.
Petrova utoljára hat esztendővel ezelőtt, még 1998-ban egy 10 ezer dolláros tornán győzte le Henint, azóta ötször játszottak egymás ellen, s az orosz teniszező legfeljebb szettgyőzelemig jutott. A nőknél, ahol korábban nem volt ennyire kiegyenlített a mezőny, a címvédő a legutóbbi tíz esztendőben mindig eljutott a negyeddöntőig, s ez a sorozat szakadt meg most.
„Egy pillanatig sem éreztem tökéletesen magam a tornán. Elkeserítően játszottam, azt sem tudtam, hogyan verhetném meg Petrovát, az pedig különösen nagy csalódás, hogy ilyen simán veszítettem. Most a világelsőséget is elbuktam, de a formám miatt erre számítottam” – magyarázta lehangoltan a kínos vereséget Justine Henin-Hardenne.
„Ez pályafutásom eddigi legnagyobb sikere, hiszen Grand Slam-tornán vertem meg a címvédőt. A találkozó vége felé sem voltam biztos a győzelemben, attól féltem, hogy a rutinos ellenfelem még kitalálhat valamilyen váratlan dolgot. Szerencsére most nem volt képes erre, leginkább azért nem, mert nagyon jól adogattam, s ezekkel nem tudott mit kezdeni” – nyilatkozott boldogan Petrova.
Egyelőre még két játékosnak is esélye van arra, hogy Henin-Hardenne helyére lépjen a világranglista élén: a francia Amelie Mauresmónak és az amerikai Lindsay Davenportnak. Ők legfeljebb a döntőben találkozhatnak egymással. Davenport ennek érdekében a nyolcaddöntőben Venus Williamst győzte le két szoros szettben. A francia Mary Pierce is áldozatul esett az orosz hengernek, a 3. fordulóban ugyan Marija Sarapovát még legyőzte, de a következő körben már nem bírt Szvetlana Kuznyecovával.
A férfiaknál nincs ilyen fölény. A házigazdák kedvence, Andre Agassi a két maratoni, összesen tízórás mérkőzés után kissé nehézkesen mozgó örmény Szargisz Szargaszjant simán győzte le, míg negyeddöntőbeli ellenfele, a svájci világelső, Roger Federer még ennyi energiát sem pazarolt: Andrei Pavel porckorongsérve miatt ugyanis visszalépett a meccstől. Agassi 1999-ben és 1994-ben is megnyerte a US Opent, de bámulatos bravúr lenne, ha 34 esztendősen is képes lenne erre.
A német Nicolas Kiefer 2 óra 41 percnyi játék után, az ötödik játszmában, 0:3-as állásnál csuklósérülés miatt feladta a mérkőzést Tim Henman ellen, míg a negyedik nyolcaddöntőben – amit keddre virradóan vívtak – a szlovák Dominik Hrbaty megállította a belga meglepetésembert, Olivier Rochust. A belga játékos, aki korábban meccset sem nyert New Yorkban, az idén nagy menetelésben volt, az előző találkozóján a 3. helyen kiemelt Carlos Moyát győzte le. Ezúttal is volt esélye a sikerre, hiszen az első két szettet megnyerte, de talán a Moyá elleni ötjátszmás mérkőzés túl sokat vett ki belőle, mert a folytatásban láthatólag fáradtabban mozgott, sőt a döntő szettre összeroppant, s még gémet sem tudott nyerni.
A junior hölgyek között az egyesbeli sikere után párosban is továbblépett Szávay Ágnes.
Érdekesebb eredmények. Férfiak, nyolcaddöntő: Henman (brit, 5.)–Kiefer (német, 19.) 6:7 (5-7), 6:3, 6:1, 6:7 (4-7), 3:0-nál Kiefer feladta; Agassi (amerikai, 6.)–Szargszjan (örmény) 6:3, 6:2, 6:2; Hrbaty (szlovák, 22.)–Rochus (belga) 2:6, 3:6, 6:3, 6:4, 6:0. Nők, nyolcaddöntő: Petrova (orosz, 14.)–Henin-Hardenne (belga, 1.) 6:3, 6:2; Kuznyecova (orosz, 9.)–Pierce (francia, 27.) 7:6 (7-5), 6:2; Davenport (amerikai, 5.)–V. Williams (amerikai, 11.) 7:5, 6:4; Aszagoe (japán)–Daniilidu (görög, 29.) 7:6 (7-4), 4:6, 6:3. Junior lányok, 1. forduló (a 32 közé jutásért): Szávay Ágnes (13.)–Kim Szo Jung (dél-koerai) 3:6, 6:2, 6:2. Páros, 1. forduló: Frankova, Szávay Ágnes (cseh, magyar, 7.)–Kirkland, Mueller (amerikai) 6:3, 4:6, 6:0.