Csipes Ferenc világbajnokokat örökölhet

K a j a k - k e n u Az elmúlt olimpiai ciklus elején egy kézben volt a női kajakválogatott, Fábiánné Rozsnyói Katalin irányításával készültek legjobb versenyzőink. Példátlan eredményességgel, hiszen a két évvel ezelőtti világbajnokságon tanítványai a kilenc versenyszámból hatot megnyertek. Az athéni olimpián női csapatunk két arany- és egy ezüstérmet szerzett, a női négyes három tagja mégis úgy határozott, hogy új edzővel kezdi el a felkészülést. Közben tegnap Fábiánné szakmai tanulmányútra már a következő olimpia városába, Pekingbe utazott.

Salánki Miklós
2004. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar női kajakválogatott eddigi legnagyobb olimpiai sikerét érte el Athénban – Janics Natasa győzött egyesben, a Janics, Kovács Katalin kettős szintén első lett, a Kovács, Szabó, Bóta, Viski összeállítású négyes pedig ezüstérmes –, mégis, az ötfős csapat négy tagja a záróünnepség előtt köszönés nélkül faképnél hagyta Fábiánné Rozsnyói Katalint. Ugyan a hazatérés után a hűtlen tanítványok küldtek egy köszönő-levelet a mesterüknek, de ezt az edzőnő válasz nélkül visszaküldte a feladóknak. Tudomásunk szerint a női négyes tagjai nem tudták megbocsátani edzőjüknek, hogy az utóbbi évben még csak „tartalék” Janics Natasából kétszeres olimpiai bajnokot nevelt, míg ők az utóbbi három évben sorra győztek a világversenyeken, de a legfontosabb viadalon, az olimpián vereséget szenvedtek a német egységtől.
Angyal Zoltán szövetségi kapitány szerint az ezüstérmes négyes tagjai és edzőjük között olyan ellentét alakult ki, hogy a válást már nem lehetett megakadályozni. A kapitány szerint jelenleg úgy néz ki, hogy a kétszeres olimpiai bajnok Janics Natasa továbbra is Fábiánnéval dolgozik, Bóta Kinga, Szabó Szilvia és Viski Erzsébet pedig a Honvéd edzőjének, Csipes Ferencnek az irányításával fog edzeni.
– Még folynak a tárgyalások – magyarázta Csipes Ferenc. – A közös munkáról már beszélgettem a lányokkal, de még csak azt mondhatom, jelenleg az első számú jelölt vagyok arra, hogy én irányítsam a világbajnok kajakosnők edzéseit.
A kajak négyesben 1988-ban olimpiai bajnok Csipes Ferenc a Honvéd szakosztály-igazgatójaként és edzőjeként eddig fiatal kajakosokkal foglalkozott. Eredményes munkáját bizonyítja, hogy a 24 fős csoportjának fele utánpótlás-válogatott kerettag. Kérdésünkre elmondta, hogy szívesen vállalja a kihívást, a világ legjobb kajakosnőinek a felkészítését.
Nem dőlt még el, hogy a Janics Natasával kettesben olimpiai bajnok Kovács Katalin kivel és hol folytatja a felkészülést. Jóny István, az MTK ügyvezető elnöke szerint csak október közepén dőlhet el a szereposztás, egyelőre csak az látszik biztosnak, hogy Kovács Kati továbbra is az MTK versenyzője marad.
Egyelőre bizonytalan az is, hogy a világ jelenlegi legeredményesebb kajakosedzője, a 62 éves Fábiánné hol és kivel folytatja. Szerettük volna erről kérdezni, de tegnap a Kínai Olimpiai Bizottság meghívására elutazott Pekingbe. Valószínűleg csalódottan, mert ahhoz képest, hogy a magyar küldöttség aranyérmeinek negyedét tanítványai nyerték, a keserű athéni búcsú után itthon nagyon fagyos fogadtatásban részesült.
Megdöbbentő az is, hogy a sportág vezetése tétlenül szemléli a világ legerősebb női kajakcsoportjának széthullását. Az pedig a magyar sport szégyene lenne, ha a legeredményesebb edzője esetleg „száműzetésbe” vonulna. Mindez hű tükörképe sportéletünknek – jönnek-mennek a miniszterek, de felelőse nincs semminek –, amelyben egy hónappal az olimpia után a legsikeresebb sportág legerősebb szakágában teljes a bizonytalanság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.