Elbukott az Európa-bajnok

L a b d a r ú g á s Az európai zónában ugyan már játszottak augusztusban néhány világbajnoki selejtezőt, de a nagyüzem a hét végén indult be. Hatalmas meglepetésre több esélyes is bukdácsolt, az Európa-bajnok görögök Albániában kaptak ki, az angolok Ausztriában kétgólos vezetést szórakoztak el, az oroszok otthon nem bírtak a szlovákokkal, míg a franciák hazai pályán játszottak döntetlent Izraellel.

Munkatársunktól
2004. 09. 06. 18:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhető, hogy tiszavirág-életű a görög válogatott európai uralkodása. A portugáliai Európa-bajnokságon ugyan igazi szenzációt okozva meneteltek, s végül a hazai válogatottal szemben a döntőben is diadalmaskodtak, ám az első világbajnoki selejtezőn csúfos vereség érte őket. Albániában rendkívüli érdeklődés kísérte a találkozót, és a felfokozott hangulatra jellemző, hogy a szponzorok, a szövetség vezetői összesen 410 ezer eurós jutalmat ajánlottak fel az együttes részére, ha sikerül legyőzni a nagy riválist. Egyetlen vb-selejtezőért – ráadásul, ami még nem dönt semmiről – soha nem ajánlottak ilyen kecsegtető összeget. Az albánok persze hajtottak volna enélkül is, elvégre a szomszédos, fejlettebb Görögországgal szemben folyamatos a bizonyítási vágy. Murati már a 3. percben vezetést szerzett, majd hét perccel később Aliaj növelte az előnyt, amelyet Jannakopulosz a félidő vége előtt csak csökkenteni tudott. A folytatásban nem esett gól, így maradt a kínos 2-1-es kudarc. A selejtezősorozat rossz kezdése nem szokatlan a görögöktől, az Eb-selejtezőn hazai pályán kaptak ki a spanyoloktól, majd ettől kezdve hétszer nyerve végeztek a csoport élén.
Az albánok örömmámorban úsztak szombat este, s még Görögországban sem fogták vissza magukat, ahol jelentős számú albán kisebbség él. Athén és Szaloniki belvárosában is összecsapások követték a nem éppen visszafogott albán ünneplést, s a verekedések miatt több embert kórházba kellett szállítani.
Anglia kicsit elszámította magát Bécsben. A második félidő közepén Lampard és Gerrard góljaival már 2-0-ra vezetett az Eb-negyeddöntős, amikor a 71. percben Kollmann egy szabadrúgásból a vendégek kapujába talált, majd két perccel később Ivanschitz James kapushibáját kihasználva egyenlített. Bécsben sem maradt el a csetepaté, a két szurkolótábor a meccs előtt és után is összecsapott, és a könnyebb sérültek itt is adtak munkát az orvosoknak. Az angolok legalább azzal vigasztalódhattak, hogy a döntetlent idegenben érték el, a franciák azonban még erre sem hivatkozhatnak. Izrael ellen, rendkívül ötlettelen játékkal, csak gól nélküli döntetlenre futotta.
Oroszországban is többre számítottak az egy pontnál, és a Szlovákia elleni 1-1-es moszkvai kudarc után rögtön felmerült Georgij Jarcev szövetségi kapitány lemondása. Tegnap a szövetség vezetői egységesen cáfolták a hírt, de a portugáliai Eb-döntő óta folyamatosan kritizált Jarcev nincs könnyű helyzetben.



Világbajnoki selejtezők. Európa. 1. csoport: Finnország–Andorra 3-0, Románia–Macedónia 2-1. 2. csoport: Albánia–Görögország 2-1, Törökország–Grúzia 1-1, Dánia–Ukrajna 1-1. 3. csoport: Oroszország–Szlovákia 1-1, Észtország–Luxemburg 4-0, Lettország–Portugália 0-2. 4. csoport: Franciaország–Izrael 0-0, Svájc–Feröer-szigetek 6-0, Írország–Ciprus 3-0. 5. csoport: Szlovénia–Moldova 3-0, Olaszország–Norvégia 2-1. 6. csoport: Észak-Írország–Lengyelország 0-3, Azerbajdzsán–Wales 1-1, Ausztria–Anglia 2-2. 7. csoport: Belgium–Litvánia 1-1, San Marino–Szerbia-Montenegró 0-3. Dél-Amerika, 8. forduló: Peru–Argentína 1-3.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.