Két gyerek, két arany – szép az élet

V í v á s Nagy Tímea hagyománytisztelő ember. Két esztendővel Sydney előtt megszülte Csenge lányát, majd olimpiai bajnok lett, Athén előtt megérkezett Luca, s az idei nyári játékokon sem maradt el az aranyérem. Mindez persze csak játék az idővel, ahhoz képest mindenképpen, hogy hatalmas tett Nagy Tímeáé. Nem csupán a győzelmek, az előzményeik miatt is.

Malonyai Péter
2004. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc esztendővel ezelőtt ranglistavezetőként, és vele abszolút esélyesként érkezett Atlantába Nagy Tímea, aztán a versenyen az ötödik helyen végzett. Az eredményre ezer- és ezerféle magyarázattal szolgáltak a mindig okos bennfentesek, ám ami fontosabb, kissé leírták a vívónőt. Főként azért, mert megszülte Csengét, amiből arra következtettek, hogy neki nem a vívás a legfontosabb az életében. Négy esztendeje jött Sydney és az olimpiai bajnoki cím, s persze azok is gyorsan odaálltak ünnepelni, akik korábban csak legyintettek. A bajnoknő a kedvükre tett, újabb kislányt szült, Lucát, amivel újra felerősödhettek a korábbi, őt szapuló hangok. Szemére vetették azt, amiért inkább dicsérni kellett volna, azaz, hogy teljes életet él, tudja, mi a legfontosabb az életben, nem csupán abban méri élete értelmét, hogy sikerül-e beadnia egy tust, vagy sem. És most Athén, az újabb bajnoki cím, ami után rögzíthető: kétszer írták le Nagy Tímeát, és kétszer lett olimpiai bajnok.
– Egyik esetben sem esett jól, hogy csak legyintettek rám – fogalmaz finoman Nagy Tímea –, de hál’ Istennek, volt dolgom elegendő, így csak annyit foglalkoztam az egésszel, amennyit kell egy érzékeny embernek. A legrosszabb az volt, amikor egy internetes fórumon azzal az érvvel követelték, hogy tegyenek ki a csapatból, hogy „a kifutott lovakat is kicsapják a mezőre”…
Athén előtt sokáig kérdés volt, hogy indulhat-e egyéniben, nem számított a múlt, nem számított az emberi tartás, amin Nagy Tímea csak mosolyog – most már. Mert kell-e annál nagyobb elégtétel, hogy azok is könnyes szemmel szorongatják a kezét, akik ellene beszéltek?
Akármennyire is furcsa, Athénban leginkább attól félt, hogy előjön a szénanáthája. Visszatérően augusztus tizedike körül érkezik nála, a verseny pedig most tizenötödikén volt. A támadás azonban elmaradt, némi túlzással ez szolgálta leginkább a versenyre való felkészülését. „Ahogy máskor is, a szintén szénanáthás Lengyel Balázzsal figyeltük egymás arcát, jön-e, vagy elmarad. Szerencsém volt. Aki nem szenved tőle, nem tudhatja, mi az a szénanátha… Próbáltam már mindenfélét, a rám jellemző megszállottsággal hittem a különféle homeopátiás szerekben is, de most már jobb, ha elkerülnek az önjelölt csodadoktorok. Igyekszem együtt élni a bajjal, ez legalább tőlem függ, nincs benne semmiféle hülyítés” – magyarázza.
Meglehet, a szénanátha elmaradása is tette, de Athénban roppant felszabadultan versenyzett. „Még most is csodálkozom azon, hogy a döntőben Flessel ellen kifejezetten élveztem a vívást, pedig Flessel a világ legjobbja, fantasztikusan koncentrál, roppant atletikus. Eleinte tartottam a lábszúrásaitól, ebben ő a legjobb a mezőnyben, de amikor sikerült védenem őket, megnyugodtam. A legbüszkébb ezzel együtt arra vagyok, hogy az elődöntőben sikerült megflesselnem Nisimát. Amióta hazajöttünk, rengetegszer megnéztem azt az akciót, szerintem a videó már megáll az ötvenegyedik másodpercnél, a lényeg, hogy mindig elcsodálkozom magamon. Kovács Iván szerint olyan mozdulat volt, amilyen jó, ha egy akad az ember életében…” – dicsekszik kicsit, okkal.
Csenge úgy engedte el az édesanyját Athénba, hogy ha nem nyer, szomorú lesz. „Ha hiszi, ha nem, ez volt a legnagyobb teher – vallja be Nagy Tímea –, ezért is jó, hogy sikerült… Meg azért, mert a kislányom a legbüszkébb rám, néha, ha megyünk az utcán, hirtelen rám mutat, hogy »Nézzék, itt van Nagy Tímea olimpiai bajnok…«, én meg nem tudom, hogy nevessek, vagy elsüllyedjek zavaromban… A másik, hogy készített néhány rajzot az olimpiáról, kiült a ház elé, és árulni kezdte őket, darabját tíz forintért… Kettőt megvettek, és ő erre a húsz forintjára legbüszkébb…” – meséli, és gyorsan hozzáteszi, hogy ezért nem mehet most el nyaralni, mert itt az ideje, hogy a család élete viszszatérjen a normális kerékvágásba. „Tetszik, nem tetszik, a babák a legfontosabbak. Csenge, Luca és – remélem, jön a harmadik is. A vívás kezd hiányozni, ez jó dolog, de tudom, hogy a siker miatt van. Ha kudarcot vallok Athénban, eszembe se jutna. De nem vallottam kudarcot, és ugyebár itt vannak a gyerekek is, szóval, szép az élet…”



NAGY TÍMEA. Sportága: vívás, párbajtőr. Született: 1970. augusztus 22., Budapest. Edzője: Kulcsár Győző. Nevelőedzője: Sima István. Klubja: Honvéd-LNX. Olimpiai bajnok: 2000, 2004 – egyéni. Világbajnok: 1992, 1993, 1995, 1997, 1999 – csapat. Európa-bajnok: 1995 – egyéni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.