Sok-sok dicséretet és elismerést érdemelnek és kapnak is a férfi kajak négyes tagjai, akik az olimpiai siker érdekében félretették korábbi sérelmeiket, s tavaly ősz óta ismét egy irányba húznak. Lett eredménye. A bravúros címvédésben tagadhatatlanul az is közrejátszott, hogy az előző két világbajnokságon férfi kajakosaink egyesben és kettesben nem nyertek érmet, így legnagyobb esélyük az olimpiai győzelemre a négyes maradt. Nos, ezzel a lehetőséggel éltek, még a kétszeres olimpiai bajnok Storcz Botond is visszaállt a sorba, és Sári Nándor irányításával sikerült az olimpián legyőzniük az örökös rivális német és a világbajnok szlovák egységet.
A négy évvel ezelőttihez hasonló sikeres folytatás azonban most elmaradt, mert a Kammerer, Storcz kettős ötszáz méteren nem tudta megvédeni sydneyi bajnoki címét, ötödik lett. Az ötszörös világbajnok Vereckei Ákosnak második olimpiáján sem sikerült egyesben az éremszerzés, az Európa-bajnok ötödikként ért célba, ami viszont az előző két világbajnokságon elért hetedik helyezés után előrelépést jelentett.
Sári Nándor szerint a férfi kajakválogatott olimpiai szereplése nem volt véletlen:
– A legjobb hazai versenyzők ebben az idényben elsősorban a négyesre készültek, méghozzá nagyon tudatosan, profi módon. Már a tavaszi ausztráliai edzőtáborban a négyes felkészülésén volt a hangsúly. Emellett érthetően kevesebbet edzettek egyesben és kettesben. Mindezek ellenére meggyőződésem, ha fordított a döntők műsora, tehát nem az első napon rendezik meg a négyest, akkor Vereckei Ákos és a Kammerer, Storcz kettős egyaránt előrébb végzett volna. Teljesen megérdemelten ünnepelték már Athénban címvédésüket, amely után viszont telítettek lettek, nem voltak kiéhezve az újabb sikerre.
A kilencvenes évek végén egyesben verhetetlen Vereckei Ákosnak az idei felkészülése kitűnően sikerült, a májusi Európa-bajnokságon egyesben ismét győzni tudott, ezért úgy nézett ki, hogy a második olimpiáján végre megkoronázzák. Edzője szerint Vereckei továbbra is a világ egyik legjobb férfi kajakosa, aki rendkívül szoros versenyben lett ötödik az olimpián, s klasszisát az Európa-bajnoki aranyéremmel igazolta.
– A négyes újabb olimpiai győzelmével eredményes ciklust zártunk – magyarázza Sári Nándor –, de már jövőre el kell kezdenünk a fiatalok beépítését a válogatottba. Elképzelhető, hogy az olimpiai bajnokok jövőre csak négyesben versenyeznek, kérdés viszont, hogy mind a négyen kitartanak-e a pekingi olimpiáig. A szakág utánpótlása megfelelő, de a fiataloknak sokkal erőteljesebben kell fejlődniük ahhoz, hogy az idősebb versenyzőket megelőzve kiharcolják a világbajnoki szereplés jogát.
Angyal Zoltán szövetségi kapitány megítélése szerint férfi kajakban az utóbbi években a nemzetközi élmezőny megerősödött, ezért a versenyzők egy-egy versenyszámra specializálódtak. Ezt igazolta, hogy senkinek nem sikerült dupláznia az olimpián. A kanadai Koeverden csak egyesben szerepelt, ötszáz méteren győzött, ezren harmadik lett. Az élmezőnyben jelentős őrségváltás történt, az olimpián szereplő hét magyar kajakosból viszont öt már Sydneyben is versenyzett. A legnépszerűbb kajak egyesben a kilencvenes évek sztárjai közül csak Vereckei őrizte meg a helyét az élmezőnyben, a fiatalabbak átvették a főszerepet.
– Mindezek ellenére nem mondhatunk le arról, hogy versenyzőink egyesben és kettesben is a legjobbak között végezzenek – állítja Angyal Zoltán. – Az új olimpiai ciklusban speciális egységeket kell kialakítani, amelyek egyesben és kettesben egyaránt az élen végezhetnek. Szerencsére ebben a szakágban az utánpótlás nagyon tehetséges, de türelemre és hozzáértésre van szükség ahhoz, hogy a fiatalok a következő olimpián megfeleljenek az elvárásnak, amely ebben a sportágban a győzelem.
A sportágak rangsora. A kajak-kenu válogatott három arany-, egy ezüst- és két bronzérmet szerzett az athéni olimpián, összesen 39 pontot gyűjtött, és ezzel magyar szempontból a legeredményesebb sportágnak bizonyult. Az athéni magyar szereplés sportáganként (a pontszám rangsorol):
1. 2. 3. 4. 5. 6. pont
Kajak-kenu 3 1 2 – 2 1 39
Vívás 1 2 – 2 2 1 28
Úszás – 1 1 3 1 1 21
Súlyemelés – 1 – 2 – – 11
Vízilabda 1 – – – – 1 8
Atlétika – 1 – – 1 1 8
Birkózás 1 – – – – – 7
Öttusa 1 – – – – – 7
Sportlövészet 1 – – – – – 7
Kézilabda – – – 1 1 – 5
Evezés – – – – 1 – 2
Torna – – – – – 1 1
8 6 3 8 8 6 144
Számtükör. A férfi kajakosok eredményei
arany ezüst bronz
2000, olimpia 2 1 –
2001, vb 1 2 –
2002, vb – – 2
2003, vb – 1 –
2004, olimpia 1 – –
A magyar versenyzők olimpiai eredményei. 500 m. K1: 5. Vereckei. K2: 5. Kammerer, Storcz. 1000 m. K1: 6. Kökény. K2: 9. Benkő, Beé. K4: 1. Magyarország.