Szegény magyar atlétika

H á t t é r

Salánki Miklós
2004. 09. 02. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint három évtizede nem tud megfelelni minden elvárásnak az olimpiákon a magyar atlétika. Egy-egy versenyzőnk sikere ellenére – Németh Miklós 1976-ban, Kiss Balázs 1996-ban nyert aranyérmet – csapatunk sorra csalódást okozott. Négy évvel ezelőtt azt hittük, ez a mélypont, ennél mélyebbre a magyar atlétika élvonala nem süllyedhet, ugyanis egyetlen versenyzőnk sem végzett pontszerző helyen. Úgy gondoltuk, a nullánál már nincs lejjebb, ám Athénban szembesülhettünk azzal a keserű, szégyenteljes valósággal, hogy mégis van: mínusz kettő.
Tegnap a Magyar Atlétikai Szövetség elnöksége több órán át tanácskozott, próbált magyarázatot kapni arra, hogy a kalapácsvető Annus Adriánt és a diszkoszvető Fazekas Róbertet miért fosztották meg olimpiai elsőségétől. Végül is az elnökség álszent módon azt a döntést hozta, hogy a kizárt sportolókat támogatja, ha a Sportdöntőbírósághoz fordulnak, ugyanakkor fegyelmi eljárást kezdeményez, hogy a szövetség tiszta képet kaphasson a zavaros ügyben.
Valószínűleg hiába ülésezett volna az elnökség akár több héten keresztül is, akkor sem talált volna publikus magyarázatot erre a kínos esetre, amely az egy évszázada sikeres magyar sport eddigi legnagyobb szégyene, amelyet sok-sok dicsőséggel sem lehet majd lemosni.
Éppen ezért Rábold Gusztáv elnöknek talán szólni kellene, vagy inkább utasítania a két szombathelyi dobót, hogy szerencsésebb lenne, ha hallgatnának, hiszen Annus és Fazekas is még Athénban tisztázhatta volna a „félreértést”, de nem éltek a lehetőséggel, sőt visszautasították, s hazamenekültek. A magyar sport vezetőinek fel kellene hívnia Annus Adrián figyelmét arra, hogy nem magánúton tartózkodott Athénban, nem önálló vállalkozóként indult az olimpián, hanem a magyar küldöttség tagjaként, ezért a NOB szabályait be kell tartania, ezért vissza kell adnia az aranyérmet.
Annus Adriánnak abban igaza van, hogy augusztus 24-én este ő nyerte meg a kalapácsvetést az olimpiai stadionban, amely után negatív mintát adott a doppingvizsgálaton. Utána viszont felmerült a gyanú, hogy manipulálta a vizeletét, amit egy újabb mintával cáfolni tudott volna. Vajon miért nem tette? S mit fog akkor nyilatkozni, ha a genetikai vizsgálat megerősíti azt a felvetést, hogy az Athénban leadott két minta nem egy személytől származott?
Tíz nappal ezelőtt még úgy nézett ki, hogy a két éve elnöknek választott Rábold Gusztáv nagyon szerencsés vezető, ugyanis nem tudott a sportág anyagi helyzetén javítani, nem szerzett újabb szponzorokat, mégis két arannyal és egy bronzéremmel sikeres vezetőként térhetett volna haza a görög fővárosból. S mi maradt a kiváló mérlegből? Kővágó Zoltán ezüstérmet, Pars Krisztián ötödik, Zsivótzky Attila hatodik helyezést, így a harmincöt fős magyar atlétacsapat nyolc pontot szerzett Athénban. Ez a teljesítmény nyolccal több, mint a négy évvel ezelőtti. Mégis: a magyar sport vezetése és a közvélemény is visszasírja azt a sydneyi nulla pontot, amely a magyar atlétika minden gyanú feletti teljesítménye volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.