Kialudt a láng, Athén az olimpiát követően a paralimpiát is sikerrel rendezte meg (bár a sportolók azért szinte mindig megemlítettek: Sydneyben jobb volt…), bizonyítván, a görögök igenis tudnak szervezni. Utóbbi esemény is felülmúlta az előzetes várakozásokat, nem kevesebb, mint 850 ezer je-gyet értékesítettek a játékok során, nem véletlenül fogalmazott Philip Craven, a nemzetközi bizottság elnöke így: „A görögök szívükbe zárták a fogyatékos sportolókat. Köszönünk mindent Athénnak, amely új szintre emelte ezt a nagyszerű eseményt.”
A keddi záróünnepség a hét gyermek életét követelő szörnyű buszbaleset (a jármű a paralimpia egyik helyszínére vitte volna drukkolni az utasait, ám kamionnal ütközött), a gyász miatt értelemszerűen szomorú, minden látványelemet, tűzijátékot, zenét nélkülöző volt. A 12. nyári paralimpiai játékok, mint említettük, sikeresnek tekinthető (a seregszemlén 3969 sportoló vett részt, 304 világ-, illetve 448 paralimpiai rekord született), de sajnos a fogyatékos sportolók között is egyre gyakoribbak lettek a pozitív doppingeredmények. A diadal óhaja náluk is sokakat megbolondít – szerencsére mi, magyarok, ezúttal nem kerültünk ezen a téren reflektorfénybe.
Sajnos amúgy sem… Amíg Sydneyből négy arany-, hat ezüst- és 14 bronzéremmel tértek haza sportolóink, addig ezúttal szerényebb a mérleg: a 38 tagú küldöttség 18 medállal, egy arannyal, nyolc ezüsttel és kilenc bronzzal tért haza tegnap, ami az összesített éremtáblázaton mindössze a 45. helyet jelentette számára. Csak érdekességképpen: az első fölényesen Kína lett (63, 46, 32), a második Nagy-Britannia (35, 30, 29), míg a harmadik Kanada (28, 19, 25).
Magyar szempontból az állandóságot Pásztory Dóra képviseli: Sydney után Athént is meghódította, a 200 méteres vegyes úszást az S8-as kategóriában csodálatos produkcióval nyerte. Nem véletlen, hogy tegnap neki szólt a legnagyobb taps a Ferihegyi repülőtéren.
Nagy-nagy számolgatás után kiderült, az utolsó érmünket – bronzot és nem ezüstöt, ahogy szerdai számunkban írtuk, hiszen Hongkong mögött a második, harmadik és negyedik hely sorsát Portugália, Magyarország és Szlovákia között a körbeverések miatt a jobb szettarány döntötte el – a bócsacsapatunk szerezte, ami sporttörténelmi eseménynek számít, hiszen ebben a sportágban Athénig kijutnia sem sikerült a paralimpiára versenyzőinknek. A Béres Dezső, Gyurkota József párosnak is kijárt az ünneplés, mint ahogy az összes résztvevőt külön köszöntötték.
Így volt ez minden országban, többek között Görögországban is, ahol tegnap Dora Bakojannisz, Athén polgármestere azt javasolta a Nemzetközi Paralimpiai Bizottságnak (IPC), hogy ezentúl mindig Héphaisztosz athéni templomában gyújtsák meg a fogyatékos seregszemlék lángját. „Az olimpiához hasonlóan a paralimpiának is szüksége lenne egy saját védjegyre” – jelentette ki a városvezető.
n
Görög lapértesülések szerint nyolcmilliárd euróba került az athéni olimpia, ezzel minden idők legdrágább ötkarikás világtalálkozója volt. A szervezők eredetileg 4,6 milliárdos költséggel kalkuláltak, de a közelmúltban már napvilágot láttak olyan információk is, amelyek szerint a 10 milliárdot is elérte az összeg. A paralimpiai adatok később várhatók.
Éremtáblázat
A E B
1. Kína 63 46 32
2. Nagy-Britannia 35 30 29
3. Kanada 28 19 25
4. Egyesült Államok 27 22 39
5. Ausztrália 26 38 36
6. Ukrajna 24 12 19
7. Spanyolország 20 27 24
8. Németország 19 28 32
9. Franciaország 18 26 30
10. Japán 17 15 20
…
45. Magyarország 1 8 9