A sport legyen mindenkié

S p o r t p o l i t i k a Gyarmati Dezső olimpiai bajnok vízilabdázó köszöntötte az előadókat és a vendégeket azon a konferencián, amelyet a Fidesz kulturális tagozatának sportszekciója rendezett A sport legyen mindenkié címmel Budapesten. A konferencián beszédet mondott Orbán Viktor, aki a sport fontosságáról szólt. Schmitt Pál a hazai élsport helyzetéről adott őszinte beszámolót.

2004. 10. 04. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Loványi Róbert, a sportszekció vezetője pontosan megjelölte a konferencia célját: „El kell érni, hogy a sport olyan terület legyen, amelyre nem a megosztottság a jellemző. Ne legyen ellentét a jobb- és a baloldal, a kormány és az ellenzék, az élsport és a tömegsport között. A sport legyen mindenkié.”
A kulturális tagozat elnöke, Pálinkás József elmondta, hogy amikor elkezdték szervezni ezt a konferenciát, még volt sportminisztérium. Azóta változott a helyzet, ezért ez a tanácskozás még aktuálisabb és még nagyobb jelentőségű.
„A minisztérium megszüntetése növelte a bizonytalanságot – magyarázta Pálinkás József. – Az a mód, amellyel ez megtörtént, a cinizmust jelzi és az igazmondás hiányát tükrözi. Gyurcsány Ferenc azt mondta, közel került hozzá a sport, továbbra is rajta akarja tartani a szemét, ezért kerül a kancelláriához a terület. Félünk azonban, hogy ez a lépés a sportegyesületek még meglévő vagyonának a privatizációját vetíti előre.”
Az előadások felvezetéseként Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a magyar sport helyzetét értékelte: „Sikerrel szerepeltünk az athéni olimpián, de egyöntetű az a vélemény, hogy egyre vékonyabb alattunk a jég. A szakembereknek egyre zsugorodó utánpótlásból kell megszállott sportolókkal felépíteni a bravúrokat, az olimpiai aranyakat.” Orbán Viktor szerint a közelmúlt történéseivel is nőtt a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság, pedig az ellenkezőjére volna szükség. „Mára divattá vált mindenben kételkedni, nem tudjuk, mi a jó és mi a rossz. A sport éppen azért fontos, mert világa még mindig tiszta világ, a csalásokkal együtt is. Alapvető igazságokra tanít, ezért vonzó a számunkra – magyarázta az elnök, majd hozzátette: – A sport nem más, mint az ember igénye, hogy a tökéletesség felé mozduljon, a sport a tökéletességre törekvő világ.”
Az új kormány várható kiárusítási terveivel kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: „Ez a sportolóknak sem jó hír, mert ha van olyan területe a magyar közéletnek, ahol tudják, hogy a privatizáció csak bajt hozott, akkor a sportegyesületek kétségkívül idetartoznak. A kiszámíthatatlanság és a bizalmatlanság egyre nő, pedig a sportban – éppúgy, mint az élet más területein is – kiszámíthatóságra, biztonságra, hosszú távú tervezhetőségre van szükség.”
A Fidesz elnöke szerint a világban a sport szerepe egyre jelentősebb, mert a sport abban segít, hogy a dolgok a helyükre kerüljenek. A sport legyen mindenkié elnevezéssel kapcsolatban a Fidesz elnöke kiemelte, hogy újra életet kellene lehelni olyan programokba, amelyek korábban lehetőséget teremtettek az egyéni kiteljesedésre, de amelyek mára zátonyra futottak. Ilyen például a labdarúgó Bozsik-program. Fontosnak nevezte annak az ellentmondásnak a megszüntetését, hogy Magyarországon magas ugyan az egy főre eső olimpiai bajnokok száma, de emellett lesújtó a népegészségügyi helyzet. Ezen az ellentmondáson, negatív statisztikán Orbán Viktor szerint úgy lehet javítani, ha a mindenkori kormányzat elérhetővé teszi a rendszeres testmozgást mindenki számára. „A sport segítségével talán vissza lehetne csepegtetni azt a szellemiséget, szemléletet, amely nélkül nemcsak testi, de lelki egészség sincs.” Mert nem a sportnak, a világnak kell megváltoznia. A közös sportsikerek felértékelődnek, és segítenek abban, hogy legyőzzük kóros önbizalomhiányunkat, kisebbrendűségi érzéseinket.
Schmitt Pál beszámolójában a sikeres athéni olimpiai szereplést beárnyékoló doppingesetekről is szólt. Elfogadhatatlannak, szomorúnak nevezte, hogy néhány felelőtlen versenyzőnk szégyent hozott a magyar sportra. A MOB elnöke szerint az ellenőrzéseket növelni kell, a büntetéseket pedig szigorítani. A jövőben nagyobb öszszeget fordítanak a megelőzésre és a doppingellenőrzésre, hogy ne fordulhasson elő az athénihez hasonló eset. Schmitt Pál a magyar sport jövője szempontjából szomorúnak minősítette azt az adatot, amely szerint míg az európai uniós országok költségvetésüknek 1,5 százalékát fordítják sportra, addig hazánkban ennek csak az egyharmadát.
Schmitt Pál helyzetértékelése után Monspart Sarolta a szabadidősportról, Magó Gábor az iskolai testnevelésről és a diáksportról, Kósa Lajos pedig az önkormányzatok és a sport kapcsolatáról beszélt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.