Becsapva érzik magukat a szövetségek

S p o r t p o l i t i k a Három évvel azután, hogy Deutsch Tamás, az előző kormány sportminisztere bejelentette a tervet, felépült a Magyar Sport Háza, amelyben az összes sportági szakszövetség és sportban érdekelt köztestület otthonra lelhet. A kormányváltás után Jánosi György megerősítette elődje ígéretét, hogy a szövetségek ingyen használhatják majd az épületet. Aztán jött Gyurcsány Ferenc, aki piaci árat hirdetett, ami a sportágaknak a jelenlegi bérleti díj négyszeresét jelenti.

Salánki Miklós
2004. 10. 30. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden érdekelt örömmel fogadta Deutsch Tamás 2001. október 9-i bejelentését a Magyar Sport Házának építéséről, amelyben a sportági szövetségek és az országos sportszervezetek is korszerű körülmények között dolgozhatnak. A 2,2 milliárd forintos beruházás a kormányváltás miatt ugyan késett, de az új sportminiszter, Jánosi György is megerősítette, hogy a szövetségek ingyen használhatják majd az irodákat. Egy évvel ezelőtt aztán kiderült, változtak az elképzelések, szó sincs ingyenességről, sőt az állami területen, állami garanciával épülő székházban 9,5 euró lesz a négyzetméterenkénti havi bérleti díj. Az Istvánmezei úti, 8500 négyzetméteres irodaépület-beruházást a 2002 májusában alapított Magyar Sport Háza Rt. bonyolítja, a 2,2 milliárd forintos költségből 1,6 milliárdot állami kezességvállalással felvett bankhitelből, a további 600 milliót pedig külső befektetők által biztosított alaptőkéből fedezi. Az üzleti kockázat tehát csekély, hiszen az állami területen épített létesítményben az állam garantálja hosszú távon a bérlőket is. A tervek szerint a novemberi műszaki átadás után, decemberben elkezdődhet a költözködés.
Ebben nagy gyakorlata lehet a Magyar Atlétikai Szövetség vezetőinek, ugyanis a korábbi elnök, Héder Barna egy modern, de drága irodaépületbe költöztette a szövetséget, ahol a 320 négyzetméteres irodáért évente 20 millió forintot kellett fizetni. Rábold Gusztáv, a szövetség elnöke elmondta, hogy végre sikerült visszaköltözniük az Istvánmezei úti elavult, de olcsó szövetségek székházába. Az egyik legnagyobb alapsportág szövetsége 133 négyzetméter területet bérel az új épületben, ahol klimatizált és korszerű irodákat alakítottak ki, amelyeknek a bérleti díja viszont a jelenleginek a négyszerese lesz.
Ennek ellenére nem húzzák össze magukat a kézilabdázók, a szövetség 222 négyzetméteres területet bérel. Bécsi Erika, a Magyar Kézilabda-szövetség gazdasági titkára elmondta, hogy jelenleg is hasonló nagyságú bérleményben dolgoznak. A megemelt díj, a havi 800 ezer forint viszont azt jelentheti, hogy a működésre kapott állami támogatás el fog menni a „lakbérre”. A kézilabdázók kérték, hogy a decemberi magyarországi Európa-bajnokság miatt csak a hónap végén költözhessenek.
Kovács Tamás, a Magyar Vívószövetség főtitkára aránytalanul magasnak tartja az új bérleti díjat. Elmondása szerint, ha a szövetségek jövő évi állami támogatása csökkenni fog, akkor nem lesz miből kifizetni a lakbért. Valószínűleg ezért a vitorlázók megpróbáltak olcsóbb megoldást találni, de a szövetség elnöksége október 19-i ülésén úgy határozott, hogy előnyösebb, ha a Magyar Sport Házába költöznek, ezért utólag igényeltek egy 60 négyzetméteres irodát.
A legnagyobb területet a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) foglalhatja majd el, amely története során először lehet egy fedél alatt a szövetségekkel. Molnár Zoltán, a MOB igazgatója elmondta, hogy nagyon örülnek a költözésnek, mert jelenleg egy budai családi házban dolgoznak, amelyben például nemzetközi küldöttséget nem tudnak fogadni vagy sajtótájékoztatót lebonyolítani. Mégis előfordulhat, hogy maradnak, mert az új székház építésével és bérleti díjával kapcsolatban sok kérdésre még nem kaptak választ. Például arra, hogy miért 9,5 euró a bérleti díj, s ez mennyi ideig garantált. A várt költözködést megakadályozhatja, hogy a jövő évi költségvetés jelenlegi tervezetében a Magyar Olimpiai Bizottság – mintha megszűnt volna – nem szerepel. Eddig a MOB évente 100 millió forintot kapott működésre. Ehhez képest is sok az évi 30 millió forint bérleti díj, a jelenlegi nulla állami támogatáshoz viszonyítva viszont megfizethetetlen.



Tévedés. Gyurcsány Ferenc sportminiszteri tevékenységének méltó befejezése volt az október 12-i parlamenti ünnepség, amelyen az athéni nyári játékokon eredményesen szerepelt sportolókat és edzőiket tüntették ki. Azóta sem kaptunk megfelelő szakmai magyarázatot arra, hogy a paralimpián sikeresen szerepelt versenyzőink miért kaptak összességében nagyobb anyagi elismerést, mint ép társaik. Arról sem nyilatkozott senki, hogy az egyetlen érmet szerző birkózósport elnöke miért kapott, a sokkal sikeresebb vívósport vezetője viszont miért nem kapott kitüntetést. Az viszont még az elmúlt két évben sok-sok értelmetlen döntéshez hozzászokott sportvezetőket is megdöbbentette, hogy az olimpián leszerepelt női vízilabdacsapat – négy vereség és egyetlen döntetlen – olyan tagját is kitüntették, aki nem is vett részt a nyári játékokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.