Nem csak a férfiaké a futball

L a b d a r ú g á s A labdarúgás egy évszázadon át békés sziget volt, ahol a férfiak maguk között játszadoztak, szurkoltak és – időnként – verekedtek. A nadrágot húzó nők azonban mintha nem tudtak volna beletörődni, hogy az erősebb nem nélkülük is jól érzi magát. Először a stadionok lelátójára szivárogtak fel, majd a szertárakba, sőt, néhány évtizede már a labdát is kergetik. Ám ebben a nagy-nagy egyenjogúságban is egyedülálló hazánk, hiszen futballklubok első embereiként is feltűntek a hölgyek.

Salánki Miklós
2004. 10. 16. 17:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miskolcon ugyan egyelőre nem vésik márványba Ott Erzsébet nevét, pedig anyagi támogatásával és Őze Tibor szakmai vezetésével a DVTK egy év alatt visszakerült az első osztályba. Köszönet helyett inkább csak szitkot kapott, mert a nyáron a klub olyan súlyos anyagi válságba került, hogy a tulajdonosnak távoznia kellett. Az anyagilag és erkölcsileg egyaránt veszteséges miskolci vállalkozás után azt gondoltuk, hogy Ott Erzsébetnek egy életre elment a kedve a labdarúgástól…
– Erről szó sincs – magyarázza határozottan az üzletasszony. – Sőt, már elkészült a terve annak a korszerű sportkomplexumnak, amely a BVSC Szőnyi úti területén fog felépülni. Sokkal előbbre tarthatnánk ezzel a jelentős beruházással, ha nem jön közbe a miskolci kirándulás, amely szakmailag ugyan jól sikerült, anyagilag azonban kevésbé. A labdarúgásban nem csalódtam, csupán olyan emberekben, akik anyagi segítséget ígértek, aztán cserben hagytak. Ennek ellenére előfordulhat, hogy szerepet vállalok még a miskolci fociban.
Érthetetlen ez a ragaszkodás, mert Ott Erzsébet szép terveiből a DVTK-nál szinte semmi sem valósult meg. Európai szintű csapatot akart kialakítani, de csak sokmilliós adósságot hagyott Miskolcon.
– A jelenlegi százhúszmillió forintos adósság jelentős részét örököltem. Ennek ellenére a tartozást nem ki akarom, hanem ki fogom fizetni.
Az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó Ott Erzsébettel édesapja szerettette meg a focit, négyéves kora óta rendszeresen jár meccsre. Ezért, amikor 1991-ben a BVSC labdarúgó szakosztálya anyagi támogatást kért, az üzletasszony segített. A gyerekkori szerelem eddig sokmillió forintjába került.
Az ország első női klubvezetőjével, Kerekes I. Györgynével szintén édesapja kedveltette meg a labdarúgást, mégpedig Szegeden. Férjének – aki a Békéscsaba válogatott labdarúgója volt – viszont nincs köze ahhoz, hogy 2001 november elején a Békéscsabai Előre FC ügyvezető igazgatója lett. Szerepvállalása csak annak meglepő, aki nem ismeri az elnök asszonyt. A férfiakat megszégyenítő elszántsággal küzd a békéscsabai fociért, s mint kiderült, az egyik leghatásosabb fegyvere a beszéd.
– Elkeserítő a helyzet, s nem csak Békéscsabán – kezdi Kerekesné. – Nem értem, hogy az ország vezetői hogyan hozhatnak úgy fontos döntéseket, hogy nem ismerik a valóságot. Jöjjenek le a sportvezetők ide, a Viharsarokba, s nézzék meg, hogy itt nem csupán profi csapatról, hanem egy olyan klubról van szó, amely tizenöt utánpótláscsapatot tart fenn.
Hallatszik a hangján, hogy az elmúlt három esztendő nem múlt el nála nyomtalanul, valószínűleg Kerekesné nem tudta, mire vállalkozik, amikor a klub vezetője lett. Nem titkolja, hogy az elnöki szék egyáltalán nem kényelmes, sőt, szerinte sokszor Dózsa György trónjához hasonlítható.
– A városi önkormányzat tagjaként kerültem kapcsolatba a sporttal, először a kézilabda szakosztály elnökségi tagja lettem. Amikor elvállaltam az Előre vezetését, nem gondoltam, hogy enynyire nehéz feladat. Most is tartozunk a játékosoknak, állandóan a lyukakat próbáljuk meg betömködni. Pedig sokkal kevesebbe kerül egy első osztályú csapatot megmenteni, mint egy kiesett gárdát visszajuttatni. Sajnos, sokan nem értik ezt a városban sem, de nem adjuk fel.
Hamar feladta viszont Ács Zsuzsanna a Budapest Honvédnál. A nyíregyházi jogásznőt júliusban – Gál László távozása után – a Honvéd egyik tulajdonosának javaslatára nevezték ki ügyvezetőnek. Munkájával kapcsolatban semmilyen gond nem merült fel, ezért is meglepő, hogy szeptember elején lemondott, váratlanul távozott.
– A lemondásom okáról nem akarok beszélni. Annyit elárulhatok, nem azért jöttem el a Honvédtól, mert nem éreztem jól magam. Sőt, nagyon élveztem a munkát, különösen az UEFA-kupamérkőzések megszervezése jelentett érdekes feladatot. Úgy láttam, nem gond, hogy nő vagyok. Amikor a játékosok megérezték, hogy nemcsak a tulajdonos, hanem az ő érdekeiket is képviselem, elfogadtak. Sőt, miután eljöttem, néhányan felhívtak telefonon, ami nagyon jólesett. Családi okok miatt egyelőre visszaköltöztem Nyíregyházára, de előfordulhat, hogy dolgozom még labdarúgócsapatnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.