A jövő professzorai a Bozsik-akadémiáról

L A B D A R Ú G Á S Rövid tetszhalál után folytatódik a 2002-ben életre hívott Bozsik-program, immáron „tudományosabb” megnevezéssel. A jövő év végéig tartó, az egész országot átölelő program a Bozsik-akadémia nevet viseli. Talán azért is, hogy a halhatatlan névadóhoz hasonlóan professzorokkal, akadémistákkal gazdagodjon a magyar futball.

Róth Ferenc
2004. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős esemény az elmúlt héten is történt a magyar labdarúgásban, bár az nem a zöld gyepen zajlott, s nem vonzott tömegeket. Azok vettek részt a tanácskozáson, akik hisznek a magyar foci megújulásában, s abban, hogy hosszú évek után végre ismét oda rangsorolják a sportágat, ahol már volt egynéhányszor az elmúlt évtizedekben. Egyeztető megbeszélés zajlott ugyanis Esztergomban az OTP Bank–Mol Bozsik Akadémia újraindításával kapcsolatban. Ismeretes, a két magyar vállalatcsoport több mint félmilliárd – 550 millió – forinttal támogatja labdarúgásunk utánpótlás-nevelését, így a Magyar Labdarúgó-szövetség Szakmai és Edzőképző Központjának az irányításával ismét életre kel a 2002-ben elindított Bozsik-program. Természetesen ott volt Esztergomban Mezey György, az edzőképző központ igazgatója, a program vezetője is, aki elmondta, tisztában van azzal, milyen hihetetlenül nagy és szerteágazó szervezési munka vár azokra, akik szerepet vállalnak abban, hogy a mai kissrácokról néhány év múlva mint a sportág meghatározó alakjairól beszélhessünk. „Mindenkitől, aki akár csak egy kiskörzetért felelős, önzetlen és odaadó munkát várok, s biztos vagyok benne, hogy így történik majd az elkövetkező szűk másfél évben.”
A szakember kifejtette, ezúttal nem állami támogatásról van szó, ezért is várja el valamennyi munkatársától, hogy alkalmazkodjon és „pörögjön” fel a profi cégek munkatempójához és stílusához, mert csak akkor léphetünk végre előbbre, „ha valamennyi szakember, ha mással nem, hát a hasznosítható tanáccsal járul hozzá a Bozsik-akadémia sikeres működéséhez”.
A szavak után a hét végén már a tettek következtek, pontosabban fociztak a srácok. A tornák közül Vácon került sor az első, az egyik legnagyobb kistérség csapatait megmozgató rendezvényre. A 6–11 éves gyermekek Vácról, Gödöllőről, Dunakesziről, Mogyoródról, Kismarosról és Őrbottyánból érkeztek. „Az idei ősznek az az elsődleges célja, hogy minél több fiatalt nyerjünk meg a futballnak. Az elképzeléseink szerint még az idén legalább húszezer gyereket figyelünk meg, s ez a szám akár a háromszorosára emelkedhet jövő tavasszal, amikor már a 12–13 éveseket is bekapcsoljuk a tehetségkutatásba” – véli Mezey, aki elmondta azt is, hogy a tehetségek felkutatásában és megőrzésében 1156 szakember vállalt segítséget.



Három ütemben. Az induláskor 1015 egyesület, 95 alközpont és 269 kiskörzet kapcsolódott be az eseményekbe. Ez volt a kiinduló alap, az igény felmérése, amely alapján úgy ítélték meg, három fázisban célszerű lebonyolítani a program eseményeit. Az első szakaszban mintegy 1000-1100 egyesület felkeresésével kezdődik a munka. Ekkor csapatonként 34 labdarúgót kell nevezni, s legkevesebb két-két területi tornán kell pályára lépniük a 6–11 éves játékosoknak. Amennyiben sikeres lesz a rajt, mintegy 40 ezer fiatalt vonnak be a rendszerbe. A második szakasz 2005. július végéig tart. Ekkor már 1100-1200 egyesület megjelenésére számítanak a szervezők. Úgy, hogy bekapcsolódnak a játékba a 12–13 éves játékosok is. Ekkor mintegy 107 ezer gyermeket vonnak be. A jövő nyáron Zánkán ismét sor kerül az egyes korosztályok felmérésére. Befejezésként 2005 év végéig bonyolítják le a harmadik szakaszt. Ekkor már a 14–15 évesek is szerepelnek, ami több mint 150 ezer labdarúgót jelentene az utánpótlás számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.