Nagyobb veszélyben az amatőr sportolók

D o p p i n g

Munkatársunktól
2004. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportolói bizottságának alelnöke tartotta a nyitó előadást a doppingellenes küzdelemről az Európai Parlament kulturális és nevelési bizottságának ülésén, Brüsszelben. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a versenyek becsületességét és sportszerűségét minden körülmények között meg kell őrizni.
Akik tiltott szereket alkalmaznak, nemcsak jogosulatlan előnyt szereznek társaikkal szemben, hanem egyben egészségüket is veszélyeztetik. Schmitt Pál felszólította a kormányokat, nemzeti olimpiai bizottságokat, sportszövetségeket, szakvezetőket, versenyzőket, valamint a média képviselőit, hogy közös összefogással őrizzék meg a sport igazi értékeit, s akadályozzák meg a mindenáron rekordokra való törekvést.
„A doppingellenes küzdelemben mindenképpen emelni kell az előre be nem jelentett, versenyen kívüli ellenőrzések számát – javasolta Schmitt Pál. – Tájékoztató kampányokat kell szervezni, a tudománynak pedig az eddigieknél lényegesen nagyobb segítséget kell adnia új technológiák, módszerek és az engedélyezett tápszerek alkalmazása terén. A sportvilággal meg kell értetni, hogy a dopping megengedhetetlen csalás, ami rendkívül nagy mértékben árt a sport etikai értékeinek. A doppingellenes küzdelem három fontos területe a megelőzés, az ellenőrzés és szankcionálás.” A további előadásokból kiderült, hogy évente több millió amatőr sportoló használ doppingszereket orvosi ellenőrzés nélkül, amely rendkívül veszélyes. Hegyi Gyula EP-képviselő az ülést követően megdöbbentőnek nevezte az elhangzottakat. Míg a hivatásos sportolók orvosi felügyelet alatt doppingolnak, a csupán kedvtelésből sportolók kontroll nélkül használják a tiltott szereket. A szakértők megállapították: az a tény, hogy viszonylag sok sportoló bukott le az athéni olimpián doppingvétség miatt, azt mutatja, hogy az ellenőrzési mechanizmus jól működött. Az pedig, hogy aranyérmesek is voltak a lebukottak között, azt jelzi, hogy az ellenőrök elszántsága is kemény.
Hegyi Gyula az ülésen felvetette, hogy a vizsgálatokon elsősorban a kevésbé gazdag országok sportolói buknak le, mert a leggazdagabb országokban olyan technikákat használnak, amelyeket a tesztek már nem tudnak kimutatni. A szakértők erre reagálva jelezték, hogy e probléma megoldása érdekében igyekeznek továbbfejleszteni a teszteket.
Felvetették a képviselők azt is, hogy miközben a kábítószerek esetében az előállítók és forgalmazók kapnak súlyosabb büntetést, a doppingnál a használót büntetik meg, azok viszont nem részesülnek szankcióban, akik előállítják, forgalmazzák és beadják a szert. A NOB képviselői egyetértésüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy a doppingolást büntetőjogi eszközökkel kellene üldözni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.