Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportolói bizottságának alelnöke tartotta a nyitó előadást a doppingellenes küzdelemről az Európai Parlament kulturális és nevelési bizottságának ülésén, Brüsszelben. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a versenyek becsületességét és sportszerűségét minden körülmények között meg kell őrizni.
Akik tiltott szereket alkalmaznak, nemcsak jogosulatlan előnyt szereznek társaikkal szemben, hanem egyben egészségüket is veszélyeztetik. Schmitt Pál felszólította a kormányokat, nemzeti olimpiai bizottságokat, sportszövetségeket, szakvezetőket, versenyzőket, valamint a média képviselőit, hogy közös összefogással őrizzék meg a sport igazi értékeit, s akadályozzák meg a mindenáron rekordokra való törekvést.
„A doppingellenes küzdelemben mindenképpen emelni kell az előre be nem jelentett, versenyen kívüli ellenőrzések számát – javasolta Schmitt Pál. – Tájékoztató kampányokat kell szervezni, a tudománynak pedig az eddigieknél lényegesen nagyobb segítséget kell adnia új technológiák, módszerek és az engedélyezett tápszerek alkalmazása terén. A sportvilággal meg kell értetni, hogy a dopping megengedhetetlen csalás, ami rendkívül nagy mértékben árt a sport etikai értékeinek. A doppingellenes küzdelem három fontos területe a megelőzés, az ellenőrzés és szankcionálás.” A további előadásokból kiderült, hogy évente több millió amatőr sportoló használ doppingszereket orvosi ellenőrzés nélkül, amely rendkívül veszélyes. Hegyi Gyula EP-képviselő az ülést követően megdöbbentőnek nevezte az elhangzottakat. Míg a hivatásos sportolók orvosi felügyelet alatt doppingolnak, a csupán kedvtelésből sportolók kontroll nélkül használják a tiltott szereket. A szakértők megállapították: az a tény, hogy viszonylag sok sportoló bukott le az athéni olimpián doppingvétség miatt, azt mutatja, hogy az ellenőrzési mechanizmus jól működött. Az pedig, hogy aranyérmesek is voltak a lebukottak között, azt jelzi, hogy az ellenőrök elszántsága is kemény.
Hegyi Gyula az ülésen felvetette, hogy a vizsgálatokon elsősorban a kevésbé gazdag országok sportolói buknak le, mert a leggazdagabb országokban olyan technikákat használnak, amelyeket a tesztek már nem tudnak kimutatni. A szakértők erre reagálva jelezték, hogy e probléma megoldása érdekében igyekeznek továbbfejleszteni a teszteket.
Felvetették a képviselők azt is, hogy miközben a kábítószerek esetében az előállítók és forgalmazók kapnak súlyosabb büntetést, a doppingnál a használót büntetik meg, azok viszont nem részesülnek szankcióban, akik előállítják, forgalmazzák és beadják a szert. A NOB képviselői egyetértésüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy a doppingolást büntetőjogi eszközökkel kellene üldözni.
Magyar Péter énekel, amikor az igazságot hallja + videó
