Risztov Éva nem adja fel

Ú s z á s Keveset láthattuk a célba érkezés után mosolyogni Risztov Évát, pedig a magyar úszósport egyik legeredményesebb női versenyzője, aki eddig világversenyeken és Európa-bajnokságokon tizennyolc érmet szerzett, köztük öt aranyat. A Spartacus úszójának eddig nem sok babér termett az olimpiákon, tizenöt évesen csalódottan jött haza Sydneyből, s az idén Athénban sem sikerült javítania, nem szerzett érmet.

Salánki Miklós
2004. 11. 04. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még csak tizenkilenc éves Risztov Éva, akinek eredményes pályafutása a hódmezővásárhelyi öreg „betonteknőben” kezdődött. Amikor a fagyos reggeleken beugrott a vízbe, nem gondolhatott arra, hogy egyszer a világ legjobbjaival versenyezhet. Bán Sándor tehetséges tanítványa a sydneyi olimpia után édesanyjával Budapestre költözött, és Turi György irányításával a nemzetközi úszóelit tagja lett. Fokozatosan és folyamatosan fejlődött, s a tavalyi világbajnokságon nyert három ezüstérme azt ígérte, hogy az athéni olimpia lehet pályafutása csúcsa. Éppen ezért kellemetlen meglepetés, hogy 400 vegyesen lemaradt a dobogóról, 200 pillangón nyolcadik lett, 400 gyorson nem került be a döntőbe, 800 gyorson pedig már el sem indult.
– Amikor Hódmezővásárhelyen elkezdtem úszni, csak álmodoztam arról, hogy egyszer majd világversenyeken szerepelhetek – emlékezik Risztov Éva. – Azután ifiként sorra megnyertem a korosztályos versenyeket, és egyre közelebb kerültem a legjobbakhoz. Éppen ezért volt számomra nagy csalódás az athéni olimpia, a szereplésemre azóta sem találtam szakmai magyarázatot. Az olimpia előtti négy év nagyon sűrű volt, rendre a legtöbbet várták tőlem, és én is magamtól, feltehetően ebbe fáradtam bele lelkileg. Ugyanakkor nagyon keményen készültem, ezért nem értem, miért nem tudtam megközelíteni az egyéni csúcsaimat Athénban.
A magyar úszósport szakmai vezetése egyetértett abban, hogy Risztov Évának hosszabb pihenésre van szüksége, hogy lelkileg és fizikailag egyaránt felfrissülve kezdhesse el a felkészülést az újabb olimpiai ciklusra, amelynek csúcspontja lehet a 2006-os budapesti Európa-bajnokság. Az olimpia után az úszás miatt négy éve külön élő Risztov család végre együtt lehetett Mártélyon, ahol Éva kötöttségek nélkül élhetett, foglalkozhatott a kutyáival, és megtanult lovagolni.
– Nagyon élveztem a szabadságot, azt, hogy például nem kell hajnalban kelnem. Szomszédunkban lakik Benkő Noémi fogathajtó, ő tanított meg lovagolni. Különösen Lepkét kedvelem, amely csikósló volt Bugacon, így nagyon jól van idomítva. Még az is előfordulhat, hogyha egyszer majd abbahagyom az úszást, lovas vagy fogathajtó leszek.
Az úszóválogatott egy része Balatonfűzfőn edzőtáborozik, ott készül a decemberi, bécsi rövid pályás Európa-bajnokságra. A rövid pályás versenyzés különösen kedves a Spartacus úszójának: eddig öt aranyérmet nyert a kontinens-bajnokságokon. Ennek ellenére még nem biztos, hogy rajthoz áll Bécsben.
– Eredetileg nem terveztük a bécsi szereplést, ha azonban november végén az edzőm úgy ítéli meg, hogy jó formába kerültem, és eredményes lehetek Bécsben, valószínűleg elindulok. Ha nem, akkor készülök tovább a jövő évi világbajnokságra. Hiszem, hogy egyszer még a csúcsra érek.



MESTERI MAGYARÁZAT. Risztov Éva négy éve Turi György irányításával készül. Az edző így magyarázza a gyengébb olimpiai szereplést: „Éva legnagyobb erénye a szorgalma és a keménysége. Hosszú távon, megfelelő pihenő nélkül viszont nem lehet büntetlenül száz százalék fölött teljesíteni. Sajnálatos, hogy fejlődésében éppen az olimpia évében következett be törés, de tudomásul kell venni, hogy az élsportolók is érzékeny emberek. Éppen ezért a jövőben ki kell jelölni számára úgynevezett célversenyeket, és azokra kell majd összpontosítani. Ezért sem határoztuk még el, indul-e a rövid pályás Európa-bajnokságon. Csak akkor fog rajthoz állni Bécsben, ha sikeresen szerepelhet, mert alapvetően önbizalomra van szüksége a sikeres folytatáshoz.”



Risztov Éva
Születési idő, hely: 1985. augusztus 30., Hódmezővásárhely
Klubja: Bp. Spartacus.
Edzője: Turi György
Legjobb eredményei: háromszoros világbajnoki ezüstérmes, (400 m gyors, 200 m pillangó, 400 m vegyes, 2003), világbajnoki bronzérmes (800 m gyors, 2003), ötszörös Európa-bajnoki ezüstérmes (400 m gyors, 800 m gyors, 200 m pillangó, 400 m vegyes, 2002; 400 m vegyes, 2004), Európa-bajnoki bronzérmes (200 m pillangó, 2004) rövid pályán: ötszörös Európa-bajnok (400 m gyors, 800 m gyors, 200 m pillangó, 2002; 200 m pillangó, 400 m vegyes, 2003), kétszeres Európa-bajnoki ezüstérmes (400 m vegyes, 2002; 400 m gyors, 2003), Európa-bajnoki bronzérmes (800 m gyors, 2003).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.