Újabb német sokk

D o p p i n g Az olimpiai játékok alatt a német sport mentes maradt a doppingbotránytól, Athént követően viszont csőstől jön a baj. Előbb a biztos éremszerzőknek számító lovasok kerültek az ellenőrök fókuszába, folytatásként a triatlonszövetséget érte sokk. A díjugratócsapattal aranyérmet nyert Ludger Beerbaum és a lovastusázó Bettina Hoy lovainak B próbája is pozitív eredményt hozott, így kénytelenek lesznek visszaadni medáljaikat. Súlyosbítja a sikeres múltjára méltán büszke szövetség helyzetét, hogy hasonló esetre került sort az olimpiai műsorban nem is szereplő lovastorna szakágban is.

Stefan Lázár
2004. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy héttel ezelőtt a német triatlonsport eddigi múltjának legnagyobb sikerét aratta Hawaiion, ahol a híres, hosszú távú, Ironman elnevezésű versenyen mindkét számban német siker született. A hölgyek küzdelmében győztes Nina Kraft doppingpróbája azonban pozitív eredményt hozott. A B próba analíziséről a harmincöt éves versenyző lemondott, és bevallotta, hogy manipuláció segítségével nyert.
A televízió kamerái előtt Kraft őszintén elmondta, hogy EPO-t (erytropoietin) használt három héten keresztül, és csak a verseny előtt öt nappal fejezte be a kúrát.
– Bevallom, hogy manipuláltam, és óriási marhaságot követtem el. Sokan lesznek olyanok, akik nem fognak megbocsátani nekem. Én viszont nem hazudozom, a fatális melléfogásért vállalom a következményeket.
Ez Nina Kraft pályafutásának befejezését és súlyos anyagi veszteséget jelenthet. A biztosra vehető kétéves eltiltás miatt kénytelen lesz abbahagyni a versenyzést. A győzelemért járó százezer eurós pénzdíjat vissza kell adnia, az őt szponzoráló cégek pedig megvonhatják a további támogatást. A táplálékkiegészítőket gyártó Cadion cég – a versenyző első számú szponzora – azonnal bejelentette, nem látja értelmét a további együttműködésnek.
Kraft igyekezett megmagyarázni, hogy miért használt tiltott szert. Elmondta, hogy a tavalyi hawaii versenyen nyerhetett volna, ha nem szabnak ki rá erősen vitatható időbüntetést.
– Ezzel a döntéssel összeroppantottak, már-már abba akartam hagyni. A barátom beszélt rá arra, hogy a csalódás ellenére folytassam. Ilyen előzmények után szántam el az idén magamat az EPO használatára. Hibás elhatározás volt, de sajnos visszacsinálni már nem lehet.
Azt viszont nem hajlandó elárulni, hogy a doppingszert kitől kapta.
– Nem akarok senkit botrányba keverni.
A triatlonisták körében elkeseredett reakciókat váltott ki Kraft vallomása.
– Mélyen csalódtam Kraftban, hiszen Hawaiion számunkra mindennél nagyobb siker született, amit széttört a doppingügye – nyilatkozta a férfiaknál győztes Norman Stadler. A hazai szövetség a doppingellenőrzések kiterjesztését és megszigorítását követeli.
A Nemzetközi Antidopping-ügynökség (WADA) csak az olimpiai, rövid távú versenyek (1,5 km úszás, 40 km kerékpározás, 10 km futás) résztvevőit ellenőrzi rendszeresen, a hosszú távú viadalok (3,8 km/180 km/42,195 km) indulói csak a versenyeken találkozhatnak ellenőrökkel.
– A versenyzőknek a jövőben vállalniuk kell az ellenőrzést, hogy kizárjanak minden kétséget. Nem engedhetjük meg, hogy a sportág hírneve tovább csorbuljon – hangoztatta Rolf Ebeling, a Német Triatlonszövetség sportigazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.