Vörös Zsuzsa tökéletes aranya

Ö t t u s a Egy hónapos szünet után Vörös Zsuzsa újra edz. Az Alba Volán öttusázója eddig két olimpián vett részt, Sydneyben és Athénban is esélyesként, világbajnokként érkezett. Újoncként azonban Ausztráliában nagy csalódás érte, csak tizenötödik lett. Négy év alatt Kulcsár Antal tanítványa két egyéni világbajnoki aranyérmet nyert, stabil, érett öttusázó lett, s ezt pályafutása második olimpiáján bizonyítani is tudta. A székesfehérvári öttusázó szakmailag is hibátlan aranyérmet nyert Athénban.

Salánki Miklós
2004. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiatal női szakágban Vörös Zsuzsa az első olyan magyar versenyző, aki mind az öt számban képes nemzetközi szintű teljesítményre. Kiváló elődjei, Tulok Andrea, Kovács Irén, Pécsi Mónika is képes volt kiegyensúlyozott teljesítményre, de a világversenyeken ezt nem tudták megismételni. Hasonlóan járt első olimpiáján Vörös Zsuzsa is, aki tudása alatt szerepelt Sydneyben, mert egyedül az úszása volt kiemelkedő. Az utóbbi években viszont három világbajnokságon is átlagon felüli teljesítményt nyújtott, az olimpián pedig mind a négy számban remekelt, s így a futásban már nem is kellett „meghalnia” az elsőségért. Vajon hogyan sikerült a legnehezebb versenyen, az olimpián tökéleteset nyújtania?
Lövészet (Sydney: 173 kör, Athén: 182 kör). „Ez az egyik legnehezebb tusa, amely egy technikai versenyszám és egy lélektani ütközet ötvözete – magyarázta Vörös Zsuzsa. – A jó szerepléshez csak alapfeltétel a technikai tudás, mert a lélektani tényezők döntően befolyásolhatják az eredményességet. Nem véletlenül nevezik a lövészetet az idegek csatájának. Hét év gyakorlás után jutottam el odáig, hogy képes voltam nemzetközi szintű eredményre. Ennek ellenére Sydneyben jócskán elmaradtam a legjobb eredményemtől, mert nem sikerült legyőznöm önmagam, a bennem lévő feszültséget. Athénban viszont már tudtam, hogy mi vár rám. Mert az olimpia légköre semmi mással össze nem hasonlítható. Éppen ezért nagyon tudatosan készültem, aminek meg is lett az eredménye, hiszen az idei 180 körös átlagomat sikerült kettővel felülmúlnom Athénban.”
Vívás (Sydney: 800 pont, Athén: 916 pont). „A jó rajt befolyásolhatja a vívást. Ha ugyanis gyengébben kezdek, akkor megpróbálok a páston javítani, és a túlzott akarásnak sokszor nyögés a vége. Az utóbbi években ebben a versenyszámban is fejlődtem, rutinosabb lettem, és képes vagyok egyenletes teljesítményre. Úgy is mondhatnám, száztizenhat pontot javítottam Sydneyhez képest, de ez a különbség sokkal jelentősebb. Mert négy éve huszonnégy, az idén harminckét fős mezőnyben vívtunk, tehát sokkal erősebb ellenfelekkel szemben sikerült javítanom.”
Úszás (Sydney: 2:15,36, Athén: 2:15,59). „A nemzetközi mezőnyben ebben a versenyszámban a legjobbak közé tartozom, pedig nem úszóból lettem öttusázó. Ha az olimpián elért eredményeimet öszszehasonlítom, kiderül, hogy fizikailag négy éve is jó formában voltam, akkor fejben veszítettem el a jó szereplés reményét. Megfelelő önbizalommal rajtolhattam Athénban, mert a tavaszi világbajnokságon egyéni csúcsot értem el, ami azt jelentette, hogy ebben a tusában is sikerült fejlődnöm. Az olimpián a körülmények elég mostohák voltak, mert a vívás után nem maradt időnk a pihenésre, és a bemelegítés is csak negyedóra volt. Ezt figyelembe véve kitűnő eredményt értem el a medencében.”
Lovaglás (Sydney: 830 pont, Athén: 1124 pont). „Szeretek lovagolni. Ebben bizonyára az is közrejátszik, hogy nagyon szeretem az állatokat, éppen ezért nagyon bántott, hogy négy éve gyengén szerepeltem ebben a versenyszámban. Persze, a lovagláshoz nem elegendő a felkészültség, ehhez szerencse is kell. Sydneyben olyan lovat sorsoltam, amely a férfiak versenyén a hármas akadályban bukott, de a rendezők nem cserélték le. Ezúttal sem volt szerencsém, mert a lovam a férfiak viadalán nyolc, majd hét akadályt vert. Mivel az összetettben vezettem, így a lósorsolás után egy órám maradt a felkészülésre. A videofelvételek segítségével edzőimmel kidolgoztuk a legmegfelelőbb taktikát. Ez is bizonyítja, hogy megfelelő szakmai stáb nélkül már lehetetlen győzni. Mi például már a tavalyi világbajnokságon felvételt készítettünk a lovakról, tehát nagyon tudatosan készültünk erre a versenyszámra is. Így sikerült elérnem, hogy egy verős lóval 1124 pontot értem el, amely azt jelentette, hogy egyenes út vezetett a dobogó felső fokára.”
Futás (Sydney: 982 pont, Athén: 992 pont). „Ezúttal a futás számomra szerencsére nem volt döntő szám, de általában az ötödik tusában nyújtott kiemelkedő teljesítmény elengedhetetlen a győzelemhez. Több világversenyen sikerült éles helyzetben is nyernem. Így aztán Athénban a negyvenegy másodperces előny megnyugtató volt. Ennek ellenére, amikor a célba értem, hatalmas boldogságot és óriási fizikai fáradtságot éreztem. Csodálatos volt szembesülni azzal, hogy sikerült. Sydney után egy mély hullámvölgybe kerültem, majd négy évig azért dolgoztam keményen, hogy olimpiai bajnok lehessek. Utólag be kellett látnom, hogy Sydneyn keresztül vezetett az út a csúcsra. Hogy mi van a csúcs után? Nagyon jólesett az ünneplés, az egy hónapos pihenés, amely után viszont nehéz volt az újrakezdés. De már visszaálltam a régi ritmusra. Úgy érzem, az olimpiai győzelemmel egy súlyos teher lekerült a vállamról. Kíváncsian várom, hogy így mire leszek majd képes az elkövetkező világversenyeken.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.