Bővült a sportbüdzsé címmel tudósítottak sokan arról a jó hírről, hogy az Országgyűlés szerdán a 2005. évi költségvetési tervezet módosításakor 1,7 milliárd forinttal növelte a sport állami támogatását, amelyből 750 millió forint jut a versenysportnak. Ennek ellenére nem alakult ki optimista hangulat, mert az idei támogatást a kormány először a negyedére csökkentette, majd a módosítással ugyan felemelte 1,6 milliárdra, de ez csupán az ez évi összegnek a fele lesz. Ezért a Nemzeti Sporttanács ülése számtanórával kezdődött, amely során Schmitt Pál felhívta a figyelmet arra, hogy az egyesületek már az idén is súlyos anyagi gondokkal bajlódtak, például a vasutasklubok és a Honvéd is a túlélésért küzdött. Ha az állami támogatást a felére csökkentik, abba belerokkanhat a magyar sport.
– Érthetetlen, hogy a jövőre száztíz éves Magyar Olimpiai Bizottság megalázóan kevés, ötvenmillió forintos költségvetési pénzt kap, amely az ez évi összegnek csak a fele – magyarázta Schmitt Pál. – Mi valahogy túléljük ezt az életveszélyes időszakot, de vajon mi lesz a klubokkal? Eddig az olimpiai felkészülést a MOB irányította és ellenőrizte. Ezt a feladatot is elvették tőlünk, de ki fogja ezt a fontos szakmai munkát elvégezni?
A jövő évi költségvetés azért is ellentmondásos, mert a sportra szánt összeg ugyan növekszik, de az élsport mégis kevesebbet kap. Schmitt Pál ezzel kapcsolatban elmondta, hogy amíg az idei hárommilliárd helyett jövőre a versenysport 1,6 milliárdból gazdálkodhat, addig a felelőtlenül működő Sportfolió Kht. hiányára hárommilliárdot, a Forma–1-es Magyar Nagydíj megrendezésére négymilliárd forintot szánnak. Érthetetlen az is, hogy miért a sport költségvetésében szerepel a sportrendezvények rendfenntartására, tehát a rendőrségnek szánt félmilliárd forint, amelyből például sok egyesületet meg lehetne menteni. A MOB elnöke szerint az MSZP a sportolókat is becsapta, mert a választáskor azt ígérte, hogy a költségvetés egy százalékát fordítják erre a fontos területre, ennek ellenére jövőre ez az arány csak 0,3 százalékos lesz.
A korábban kibocsátott olimpiai bélyegekhez a Magyar Posta Rt. egyedi emléklapot készíttet, amelyet az athéni olimpiai bajnokok aláírnak, s a különleges relikviát árverésre bocsátják. A befolyó összeget a MOB támogatására ajánlják fel. A Magyar Posta a jövő olimpikonjai támogatása érdekében indítja el ezt a rendkívüli árverést, amely során az interneten december 12-ig lehet ajánlatokat tenni, míg az ünnepélyes árverésre december 13-án kerül sor.
Tavaszi remény. A Nemzeti Sporthivatal elnöke, Ábrahám Attila a jövő év elejére várja az engedélyezés megszületését, s akkor tavasszal megindulhat az építkezés a Margitszigeten, a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda területén, és elkészülhet a 2006-os úszó Európa-bajnokságra tervezett két új medence. Ábrahám Attila a tájékoztató keretében szólt az állami tulajdonban lévő sportlétesítmények működésére vonatkozó NSH-elképzelésekről is. A Sportfolió Kht., amely több év alatt 3,55 milliárd forintos hiányt halmozott fel, egyelőre nem szűnik meg, de új, önálló gazdálkodású költségvetési szervezet alakul Nemzeti Sportközpontok néven, amelynek feladata a népligeti sporttelep mellett kizárólag a hat olimpiai központ üzemeltetése és fejlesztése lesz. A Sportfoliónál maradt sportingatlanok egy részét – a sport célú hasznosítás 15 évre szóló kötelezettsége mellett – megkapják az önkormányzatok. Egy másik kör vagyonkezelői joga a sportági szakszövetségekhez vagy a sportpályákat használó egyesülethez kerülhet. Az értékesítésre váró ingatlanokat nyilvános pályázat útján hirdetik meg, s több mint kétmilliárd forintos bevételt remélnek.
A MOB gyémántja. A tizenhármas ezúttal nem balszerencsés szám, mert Magyarország egyik legnagyobb telefontársasága tizenharmadik éve a magyar sport kiemelkedő támogatója, s az együttműködés nem szakadt meg: a T-Mobile a 2008-as pekingi olimpiáig a Magyar Olimpiai Bizottság gyémánt fokozatú támogatója marad. Az erről szóló szerződést tegnap írta alá Schmitt Pál, a MOB elnöke és Sugár András, a T-Mobile Magyarország Rt. vezérigazgatója, aki a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy az élsport anyagi segítsége azért is fontos, mert sportolóink sikerei növelik a nemzet megbecsülését, s kitűnő reklámot jelent a fiatalok számára. Éppen ezért a sportra fordított pénz a nemzet jelene és jövője szempontjából fontos, ezért jó befektetés. Schmitt Pál elmondta, hogy a Westel, majd a T-Mobile nem csupán az olimpiai bizottságot, hanem szakosztályokat, szövetségeket, sportolókat is támogat, ezenkívül több hazai világverseny főszponzora is volt, tehát a magyar sport egyik legjelentősebb mecénása. A támogatás összegét ugyan nem közölték, de a gyémánt fokozatú cím évi ötvenmillió forintnál nagyobb összeg esetén jár.