Rejtő Ildikó, a technika csodás királynője

V Í V Á S A tokiói olimpia negyven évvel ezelőtti eseményeire emlékeztek a minap azok a sportolóink, akik érmeikkel és helyezéseikkel beírták nevüket a sporttörténet annaleseibe. Közöttük volt Rejtő Ildikó is, aki női tőrben holtverseny után szerezte meg az aranyérmet. Rejtő tagja volt a női tőrcsapatnak is, amely szintén a dobogó legfelső fokára állhatott fel. Pézsa Tibor és a párbajtőrcsapat révén további két első helyet szereztek vívóink.

Kő András
2004. 12. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az emlék nem az, ami volt, hanem annak a feledés (az emlékek torlódása és a fantázia) által restaurált képe – írja a magyar irodalomtörténet biztos ítéletű szerkesztője, Osvát Ernő. Mégis talán a sport a kivétel, amely az idő, a méterek és a számok vetületében a legjobban kötődik a tényekhez, kevés helyet hagyva a restaurált képeknek. „Milyen könnyen nyert Tokióban” – mondom Rejtő Ildikónak, mert emlékszem a sportlap tudósítására: a holtversenyben előbb az olasz Ragnót verte 4:1-re (Mees–Ragno 4:2), végül a német Mees következett.
„A Rejtő–Mees csörte még akkor is, amikor ezeket a sorokat írom – olvashattam a tudósító tollából –, szinte álomnak tűnik. Alighogy elhangzott a rajta! vezényszó, talán három másodperccel azután Rejtő már elérte első találatát, és a további három megszerzése sem tartott tovább összesen fél percnél.”
Az én emlékezetemben az élt, hogy könnyen nyert, Ildikó azonban azt mondja: „Nem ment az olyan könnyen.” Döntőbeli egyetlen vereségét a német Meestől szenvedte el. Véleménye szerint Mees nem volt neves vívó, 1956-ban, a luxemburgi ifjúsági világbajnokságon találkozott vele először, de hát Tokióban kikapott tőle, és így került sor a hármas holtversenyre.
„A csapatverseny drámai volt” – mondom. Erre meg ő azt feleli, hogy biztos volt a győzelemben. Igaz, 5:3-as vezetés után 7:6-ra elhúztak a szovjetek… Az utolsó csörtére Sákovicsné és Sisova állt fel. Három-három után „egyetlen találatba sűrűsödött minden. Egyetlen parányi találaton múlott az olimpiai bajnokság. Sákovicsné ismét támadást kockáztatott meg – érvénytelen. Még egyet – az is. Jaj, most már Sisova jön – jajdultunk föl, de nem. Harmadszor is támadott Sákovicsné, s harmadszorra talált.” Kovács Pál, a Magyar Vívószövetség akkori elnöke elgyötört arccal mondta: „Ilyen kemény, ilyen férfias, ilyen nagyszerű női versenyt még nem láttam.”
Amikor Sákovicsné Dömölky Lídia elbúcsúzott a versenyzéstől, arra a kérdésre, hogy melyik volt a legjobb csapat, amelyben vívott, Rejtő Ildikó és Juhász Katalin nevét említette. „Kati volt az ész, Ildi a technika, én a fizikum… Az ellenfél három eltérő stílusú ellenfelet kapott.”
„Emlékszik még a középiskolás versenyekre?” – kérdezem Rejtőt. „Nem nagyon” – mondja. „Pedig 1954-ben női tőrben – nem csalás, nem ámítás – Marosi Paula (Veres Pálné Gimnázium) nyerte a versenyt Dömölky Lídia (Fonóipari Technikum) és Rejtő Ildikó (Ruhaipari Technikum) előtt.” „Lehetséges.” A leendő nagy csapat három tagja itt ismerkedett meg egymással. És íme, már ők sem emlékeznek erre, de visszakereshető az eredményük.
Egy évvel Tokió előtt, a gdanski felnőtt-világbajnokságon három magyar női tőröző is bekerült a négyes döntőbe, hogy aztán maguk között döntsék el – többszöri holtverseny után, szünetek beiktatása nélkül! – az érmek sorsát. Az utolsó holtverseny aztán eldöntött mindent, mert Rejtő 4:3-ra legyőzte Sákovicsnét és 4:1-re Juhászt – kimagaslóan gyönyörű küzdelemben.
„Ildi, Ildikóm… – hajtogatta csak egyre Hatz József, a bajnok vívómestere, aki mást hirtelenjében nem is tudott kimondani…” „Akkor gondoltam rá, hogy nyerhetek – mondta Rejtő –, amikor másodszor kezdtük a holtversenyt. Még azt is elmondhatom, hogy ezzel életem nagy vágya teljesült, meg azt, hogy sikerem elsősorban jó erőnlétemnek köszönhetem. Érdemes volt dolgozni. Hogy örülök-e? Lehet ilyet kérdezni?”
„Ezt mondtam?” – kérdezi ma. „Ezt – felelem és hozzáteszem –: A remény már megvolt Tokióra…” „Tokió még nagyon messze volt” – jegyzi meg. Árnyalatok. A restaurált kép is sokféle. Hatz József valamiféle ünnepi mondatba kezdett Gdanskban: „Gyerekeim, gyerekeim! Egyformán jók voltatok. Én nem tudtam volna eldönteni. Mindhárman világbajnokok vagytok.”
„Szepi bácsi második apám volt – mondja Rejtő Ildikó ma. – Együtt éreztünk, együtt gondolkoztunk. Meglátta bennem a tehetséget, s mindig tudta, mi játszódik le bennem. Egyetlen szóból, egyetlen rezdülésből értettük egymást.”
Emlékezetes a kép, ahogy a dobogón állnak. „Dömölky szeméből kicsordult egy könnycsepp. Lassan indult útjára az arcán, de már futva ért az álláig, hogy a földre hulljon. Egy hellyel feljebb Rejtő Ildikó szeméből patakzott a könny. Kissé jobbra pedig Juhász Kati is hiába igyekezett elfojtani feltörő zokogását.”
„Szép emlékek, szívesen gondolok rájuk” – állítja Rejtő Ildikó, és elmondja, hogy készül a veterán-világbajnokságra. 1999-ben az egyéni versenyen első lett, de az igazi siker a csapatgyőzelem lenne. Egyelőre azonban még nem írták ki a versenyt. De valamennyien nagyon várják.
Az évek múlásával is örül az életnek, az egészségének. Hetente háromszor a Hélia Hotelba jár úszni, s ha eszébe jutnak a tegnap eseményei, boldog, hogy megérhette.
Osvát Ernő egyik aforizmájával kezdtem, vele is szeretném befejezni: „Ha nem lenne ismétlés – írta –, nem volna emlékezés. De ha nem lenne emlékezés, nem tudhatnánk az ismétlésről.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.