Vereség Dániától a bűvös hatos után

K é z i l a b d a A női kézilabda Európa-bajnokságon a középdöntő utolsó mérkőzésén 24-23-as vereséget szenvedett a magyar válogatott Dániától, így csoportmásodikként jutott a négy közé. Egy újabb kínos botlás, mint már korábban annyiszor. Ismét hatgólos előnyt adott el a csapat.

Sütõ-Nagy Zsolt
2004. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Furcsa, de nem érthetetlen döntést hozott tegnap Kiss Szilárd szövetségi kapitány, aki a románok elleni győzelmet követően elképzelhetőnek tartotta, hogy egy-két kulcsjátékosnak pihenőt ad a dánok elleni összecsapás idejére, hiszen az utolsó mérkőzéstől függetlenül a legjobb négy közé jutott a csapat. „Az biztos, hogy nem adjuk fel ezt a mérkőzést sem, győzni szeretnénk” – mondta határozottan a szövetségi kapitány.
Az eredmény annak ellenére sem lehetett mindegy, hogy az elődöntőbe jutás már megvolt. Csoportelsőként ugyanis el lehetett kerülni a norvégokat, akik eddig magabiztosan meneteltek az Európa-bajnokságon, s a mi csapatunkhoz hasonlóan már az utolsó forduló előtt a négy között érezhették magukat. Sőt, mivel a másik ágon körbeverés volt, a csoportgyőzelmük sem forgott veszélyben. Mellettük a rosszul kezdő, de a középdöntőre feltámadó orosz válogatott reménykedhetett leginkább az elődöntős szereplésben.
No, tessék választani! A menetelő norvég vagy a lendületbe jött orosz csapat lehetne kedvezőbb az elődöntőben?
Kiss Szilárd nem mérlegelt, annak ellenére sem adott pihenőt Radulovicsnak, hogy a dunaújvárosi világklasszis átlövő visszérgyulladással küszködik, s minden pihenőnap duplán számít az esetében. Hogy az Eb korábbi mérkőzései rengeteget kivettek belőle, az a románok ellen is látszott, a szokottnál pontatlanabbul célzott, kevésbé volt hatékony. Ennek ellenére kezdett az utolsó mérkőzésen is, viszont Pálinger Katalin helyett Irina Sirina kapott bizalmat a kapuban. Meglepetésre a védekezésen is változtatott a kapitány, és Kulcsár Anita, aki talán az egész Eb-n a legjobb teljesítményt nyújtotta eddig a csapatból, folyamatosan pályán volt. Ha már védekezett, rögtön a mérkőzés elején lopott két labdát, s ezekből villámgyors kontrákat vezetett az együttes. De nem csak indításkor volt meg a lendület, miként csütörtökön is, tegnap ugyancsak bátran vállalkozott mindenki, s a dánok fel sem készülhettek arra, ki lövi az újabb gólt. Ezúttal éppen Tóth Tímea szórta leginkább a találatokat, s a gyorsan megszerzett előnyt (5-1) nemcsak megtartotta, hanem a szünetig tovább növelte a válogatott (14-8).
Egyetlen dologtól kellett tartani: a bűvös hatostól. Nem mintha a számmisztika alapján a hatgólos előny rossz ómen lenne, de csapatunkra valamilyen megmagyarázhatatlan okból rémes hatással van. 2000-ben, az olimpiai döntőn éppen a dánok ellen volt kevés, tavaly, a vb-döntőn a franciákkal szemben nem volt elég a győzelemhez. És most kísértett a múlt!
Negyedórányi kínszenvedés elegendő volt ahhoz, hogy kiegyenlítsen az ellenfél. Kapkodtak, pontatlanul lőttek, fejetlenül, elképzelés nélkül támadtak kézilabdázóink, ráadásul a szlovén bírók is ötletszerűen alkalmazták a szabályokat, ezzel elsősorban a dánokat segítve. Persze nem volt ez másként az első félidőben sem, csakhogy akkor semmilyen támogatás nem segíthetett rajtuk, mert játszott a csapatunk. Amikor szenvedett, akkor feltűnőbb lett a bírók tevékenysége is, ahogy ilyenkor mindenben hibát keres az ember… Hiba pedig volt bőven. Az idegesség csak nőtt, s hiába biztatott fergetegesen a több mint hatezer szurkoló, ez sem segített. Három perccel a vége előtt már hárommal vezettek a dánok, s az utolsó erőtartalékokat mozgósítva sikerült szépíteni ugyan, de az utolsó percben az egyenlítő gólt nem tudták kiharcolni.
Kár érte, de ha ez garancia lenne arra, hogy az Eb-n újabb hatgólos előnyt nem ad el a csapat, akkor túl vagyunk a nehezén, s a szombati elődöntőben csak kiharcolunk ekkora a különbséget, de utána nem adjuk el…


Eredmények. Középdöntő, 3. forduló.
I. csoport (Győr): Oroszország–Spanyolország 27-24 (17-12), Ukrajna–Szerbia-Montenegró 24-23, Norvégia–Szlovénia 41-18.


A csoport végeredménye









1. Norvégia55--158-11510 pont
2. Oroszország53-2148-1336 pont
3. Ukrajna53-2124-1276 pont
4. Spanyolország52-3138-1384 pont
5. Szlovénia52-3135-1514 pont
6. Szerbia-Montenegró5--5131-1700 pont



II. csoport (Debrecen):
Németország–Franciaország 29-27, Dánia–Magyarország 24-23, Románia–Ausztria 32-28.


A csoport végeredménye









1. Dánia54-1122-1148 pont
2. Magyarország54-1146-1268 pont
3. Németország53-2133-1276 pont
4. Románia53-2137-1346 pont
5. Ausztria51-4138-1492 pont
6. Franciaország5--5124-1500 pont




(A magyar kézilabda-válogatott szombaton Budapesten, a Papp László Sportarénában a norvég csapattal mérkőzik a vasárnapi döntő jogáért.)





Nagy utazás. Mint Győrben. Az első meccsen (Fehéroroszország) szolid, azt követően (Ausztria) fergeteges, a búcsúpartin (Franciaország) sohasem látott szurkolás, éljenzés. Debrecenben is ez volt a koreográfia, hiszen a publikum szép fokozatosan emelt a hangerőn (no igen, hiszen kétszer annyian szurkoltak a Főnix Csarnokban a dánok ellen, mint kedden a németek ellen), a város harmadik Eb-találkozója visszaadhatatlan, libabőrt előidéző hangulatban telt. Győrben és Debrecenben egyaránt óriási szeretet vette körül a csapatot, amely nem győzte megköszönni a buzdítást, a segítséget. Hogy mi lesz Pesten? Nem kell aggódni. Már csak azért sem, mert többek között azért lesz telt házas a szombati és vasárnapi helyosztós parti a Papp László Sportarénában, mert a válogatottal együtt a szurkolók is költöznek. „Megyünk utánatok!” – rajongta körül a lefújást követően a debreceni, győri, dunaújvárosi és még ki tudja, honnan érkező drukkercsoport Pálingert és társait. Hiába, ezekért a lányokért érdemes utazni. Akár a világ végére is. (A. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.